Czy alkoholizm może być zapisany w genach?

Opublikowany: czwartek, 7 lipca 2022

Rozwój alkoholizmu jest procesem wieloczynnikowym. Przyczyn tego schorzenia upatruje się zwykle w czynnikach psychologicznych, środowiskowych, socjologicznych czy pedagogicznych. Relatywnie rzadko mówi się o dziedzicznym podłożu alkoholizmu, które odgrywa ogromną rolę w rozwoju uzależnienia od alkoholu. Badania naukowe udowodniły, że od 40 do 60% ryzyka alkoholizmu jest zdeterminowane genetycznie. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, które geny mogą odpowiadać za dziedziczenie alkoholizmu.

Rodzinne występowanie alkoholizmu to fakt

Tendencję do rodzinnego występowania alkoholizmu opisywali już starożytni Grecy. Szacuje się, że krewni alkoholików w pierwszej linii mają od 4 do 7 razy wyższe ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu. W nowożytnej nauce pierwsze badania na ten temat pojawiły się już w latach 70. XX wieku. To właśnie wtedy starano się odpowiedzieć na pytanie: czy pojawienie się choroby alkoholowej u dzieci alkoholików wynika jedynie z wychowania i środowiska, czy stoi za tym zjawiskiem coś więcej. Dziś już doskonale wiemy, że dużą rolę odgrywają w nim geny.

Występowanie alkoholizmu wśród bliźniąt jednojajowych i adoptowanych dzieci

Skąd wiadomo, że istnieją genetyczne predyspozycje do alkoholizmu? Pierwsze takie wnioski wysnuto na podstawie obserwacji bliźniąt. Szczególną uwagę zwrócono na bliźnięta jednojajowe, których materiał genetyczny jest niemal identyczny. Okazało się, że we wszystkich tego typu badaniach uzależnienie od alkoholu współwystępowało znacznie częściej u obu bliźniaków jednojajowych, w porównaniu z bliźniakami dwujajowymi. Na tej podstawie ustalono, że wpływ na rozwój alkoholizmu mają także geny, a odziedziczalność tej choroby może sięgać ponad 60%.

Do podobnych wniosków doszli autorzy badań obserwacyjnych dzieci z rodzin adopcyjnych. W jednym z pierwszych tego typu badań obserwowano dzieci biologicznych rodziców z uzależnieniem od alkoholu oraz bez uzależnienia, przy czym obie grupy dzieci były adoptowane w pierwszych sześciu tygodniach po urodzeniu i nie miały kontaktu ze swoimi biologicznymi rodzicami. Wyniki były zaskakujące – dzieci rodziców z problemem alkoholowym czterokrotnie częściej mierzyły się z uzależnieniem od alkoholu.

Czy istnieje gen alkoholizmu?

Naukowcy są w tym przypadku jednomyślni – choć choroba alkoholowa może być dziedziczna, nie istnieje jeden, konkretny gen alkoholizmu. Za predyspozycję do rozwoju tego uzależnienia odpowiada kombinacja wielu różnych genów. Część z nich udało już się ustalić, inne w dalszym ciągu są identyfikowane przez badaczy. Wiadomo jednak, że posiadanie nawet kilku genów związanych z alkoholizmem nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na tę chorobę. Dlaczego? Należy pamiętać, że w rozwoju alkoholizmu biorą udział także inne czynniki. Poszczególne geny mogą warunkować wrażliwość na alkohol, jego tempo metabolizmy czy średnie ilości spożywanej używki, jednak nawet ich posiadacze, przy sprzyjających okolicznościach, mogą być abstynentami przez całe życia.

Leczenie alkoholizmu powinno być wdrożone jak najszybciej

Zauważasz u siebie problemy z alkoholem? A może Twoi bliscy sugerują Ci, że początki uzależnienia? Pamiętaj, że czynniki genetyczne są tylko jednym z kilku elementów, które wpływają na rozwój uzależnienia od alkoholu. Niezależnie od tego, czy w Twojej rodzinie występował alkoholizm, nie warto zwlekać z pierwszymi krokami w kierunku diagnostyki i ewentualnego leczenia tej choroby.

Czy wszywka alkoholowa to dobre wsparcie leczenia alkoholizmu?

Najlepszą metodą leczenia alkoholizmu jest obecnie profesjonalna terapia uzależnień. Warunkiem do jej prowadzenia, zwłaszcza w ośrodku zamkniętym, jest abstynencja. Wiadomo jednak, że jej zachowanie, szczególnie w początkowych miesiącach terapii, jest dla chorego bardzo trudne. W tym przypadku dobrze sprawdza się wszywka alkoholowa.

Metoda ta przez długi czas uznawana była jako cudowny lek na alkoholizm. Obecnie wiadomo jednak, że wszywka alkoholowa nie leczy przyczyn choroby alkoholowej, a jedynie wymusza na alkoholiku trzeźwość przez okres kilku miesięcy. W jaki sposób? Hamuje ona kluczowy etap metabolizmu alkoholu, przez co jego spożycie wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

Wszywka alkoholowa nie sprawdzi się więc jako jedyna forma leczenia alkoholizmu. Jest to jednak dobre wsparcie kompleksowej terapii alkoholowej.

KacDoktor – profesjonalna pomoc w odtruciu alkoholowym i wszywaniu esperalu

Twój organizm potrzebuje detoksykacji po dłuższym okresie nadużywania alkoholu? A może rozważasz zaszycie alkoholowe? W KacDoktorze otrzymasz pomoc i wsparcie na najwyższym poziomie. Nasi doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozwieją Twoje wątpliwości. W naszej klinice wykonujemy odtrucie alkoholowe i wszywanie esperalu w miłej i przyjaznej atmosferze. Stawiamy bardzo duży nacisk na komfort naszych pacjentów, dlatego oferujemy również możliwość skorzystania z naszych usług w zaciszu własnego domu.

Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu czy biura to idealna opcja dla wszystkich tych, którzy nie mają siły lub możliwości, by samodzielnie dojechać na wizytę stacjonarną. Wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz internetowy, a jeden z naszych specjalistów przyjedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Pracujemy całodobowo, w każdy dzień tygodnia, dlatego możesz skorzystać z naszej pomocy, gdy tylko tego potrzebujesz.

Alkohol nie musi kierować Twoim życiem! Zaszycie alkoholowe pomoże Ci utrzymać abstynencję nawet przez kolejne 10 miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844