Biegunka po alkoholu - przyczyny i postępowanie

Opublikowany: poniedziałek, 8 maja 2023

Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z licznymi dokuczliwymi konsekwencjami ze strony układu pokarmowego. W przebiegu kaca nierzadko zaobserwować można zgagę, bóle brzucha czy nawet wymioty. Dość często zapomina się o jeszcze jednym, nie mniej istotnym objawie kaca - biegunce. Dlaczego alkohol sprzyja wystąpieniu biegunki? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, w jaki sposób odtrucie alkoholowe może wspomagać leczenie biegunki po alkoholu.

Biegunka jest jednym z częstych objawów kaca

Układ pokarmowy jest częścią organizmu człowieka, która jako pierwsza ma kontakt ze spożytym alkoholem. Bezpośredni kontakt stężonej używki z poszczególnymi częściami przewodu pokarmowego powoduje, że są one wyjątkowo narażone na jej szkodliwe działanie. Biegunka po alkoholu zwykle jest konsekwencją krótkotrwałego zaburzenia funkcjonowania jelit.

Co warto wiedzieć o przyczynach biegunki po alkoholu?

Biegunka po alkoholu jest przypadłością o złożonej etiologii. Badania naukowe potwierdzają, że alkohol jest substancją, która pobudza trawienie i przyspiesza pasaż jelitowy. Mięśnie gładkie jelit kurczą się z większą częstotliwością, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Zaburzone jest także wchłanianie wody w świetle jelita cienkiego, co skutkuje wystąpieniem luźnego stolca i utratą dużych ilości wody z organizmu.

W przypadku długotrwałego nadużywania alkoholu biegunki mogą być wynikiem toczącego się w ścianie jelita procesu zapalnego. Nie bez znaczenia jest także zmiana składu mikrobioty jelit.

Kto jest szczególnie narażony na wystąpienie biegunki po alkoholu?

Biegunka po alkoholu może dosięgnąć każdego, zwłaszcza po dużej dawce używki. Są jednak osoby bardziej narażone na wystąpienie tej nieprzyjemnej dolegliwości. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim osoby borykające się ze schorzeniami jelit, takimi jak celiakia, zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. U tych osób alkohol może pogorszyć stan przewodu pokarmowego i zaostrzyć objawy choroby.

Czy biegunka po alkoholu wymaga specjalistycznego leczenia?

Biegunka po alkoholu zwykle mija samoistnie w ciągu doby i zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia. Warto jednak pamiętać, że w jej przebiegu może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia lub utraty elektrolitów. Ryzyko jest całkiem duże, ponieważ zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej występują u większości osób budzących się rano po suto zakrapianej imprezie. Biegunka jest zatem stanem, który je pogłębia. W przypadku wystąpienia biegunki po spożyciu alkoholu należy szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Zaleca się także unikanie drażniących układ pokarmowy napojów i pokarmów.

Odtrucie alkoholowe ‒ pierwsza pomoc w męczącym kacu

Twój poimprezowy poranek nie rozpoczął się zbyt dobrze? Możesz zmarnować cały dzień na czekanie aż nieprzyjemne objawy kaca ustąpią samoistnie. Możesz także wypróbować kolejny z tych domowych sposobów na kaca, który podpowiedział Ci ostatnio znajomy. Najlepszym wyjściem z tej nieprzyjemnej sytuacji jest jednak odtrucie alkoholowe. To jedyny sposób, który tak szybko i skutecznie pozwoli Ci pozbyć się wszystkich symptomów syndromu dnia poprzedniego.

Efekty odtrucia alkoholowego odczuwalne są już w ciągu pierwszej godziny

Odtrucie alkoholowe zbiera wśród pacjentów bardzo pozytywne opinie. Nic w tym dziwnego, w końcu pierwsze efekty tego zabiegu odczuwane są jeszcze w trakcie jego trwania. Co więcej, u zdecydowanej większości pacjentów objawy kaca znikają w ciągu pierwszej godziny. Jak to możliwe?

Tajemnicą szybkiego działania odtrucia alkoholowego jest zastosowanie kroplówek dożylnych. Pozwalają one na podanie odżywczego koktajlu bezpośrednio do naczynia krwionośnego, dzięki czemu wchłanianie witamin i minerałów nie jest ograniczone budową i funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dobroczynne składniki odtrucia alkoholowego docierają wraz z krwią do wszystkich tkanek i narządów organizmu w ciągu zaledwie kilku minut.

Zabieg odtrucia alkoholowego w Warszawie? Zaufaj naszym specjalistom!

Jeszcze do niedawna zabieg odtrucia alkoholowego dostępny był jedynie dla nielicznych. Rosnąca popularność tego rozwiązania sprawiła, że stało się ono bardziej dostępne, a przede wszystkim przystępne cenowo. Obecnie w samej tylko Warszawie odtrucie alkoholowe oferuje kilkanaście klinik i gabinetów. Jak wybrać odpowiednie miejsce? Warto kierować się przede wszystkim jakością i bezpieczeństwem oferowanego zabiegu.

W KacDoktorze podchodzimy do tych cech priorytetowo, co potwierdzają opinie setek zadowolonych pacjentów. Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w leczeniu kaca, co jest gwarancją skuteczności, ale też bezpieczeństwa zabiegu. Wszyscy ci, którzy nie mają sił lub możliwości, by przyjechać osobiście do naszego gabinetu w centrum miasta, mogą skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub wypełnić formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Warto także pamiętać, że nasze usługi dostępne są całodobowo przez cały tydzień.

Męczy Cię kac? Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i pozbądź się nieprzyjemnych dolegliwości już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844