5 zachowań, które pogorszą Twojego kaca!

Opublikowany: wtorek, 18 października 2022

Wracasz do domu po suto zakrapianej imprezie i zapobiegawczo, z myślą o kacu, przygotowujesz sobie szklankę wody? Mamy dla Ciebie złą wiadomość ‒ prawdopodobnie jest już za późno, by zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości. Nie powinien być zaskoczeniem fakt, że na rozwój kaca najbardziej wpływają decyzje podejmowane znacznie wcześniej, nawet przed sięgnięciem po pierwszy kieliszek alkoholu. W poniższym tekście przedstawiamy 5 zachowań, które zdecydowanie nie sprzyjają Twojemu samopoczuciu dzień po imprezie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jedyną, w pełni skuteczną metodą, by zapobiec pojawieniu się kaca jest… zrezygnowanie z picia alkoholu! Doskonale jednak wiemy, że istnieją okazje, podczas których alkohol jest miłym dodatkiem, który ciężko pominąć. Jeśli jednak nie chcesz, by Twój poimprezowy poranek stał się koszmarem, sięgając po ulubiony trunek warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie zagwarantują one co prawda całkowitego braku kaca, lecz sprawią, że będzie on znacznie łagodniejszy.

Zapominasz o nawodnieniu? To prosta droga do kaca!

Czy wiesz, że spożycie zaledwie 50 gramów etanolu rozpuszczonego w 250 mililitrach wody może spowodować wydalenie z organizmu nawet litra wody? Odwodnienie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących pojawienie się kaca. Zjawisko to odpowiada między innymi za ból głowy, osłabienie czy nasilone uczucie pragnienia. Co istotne, odwodnienie podczas kaca znacznie wpływa na natężenie jego objawów.

Chcesz, by Twój poranek był lekki i przyjemny? Nie zapominaj o piciu wody, zarówno przed imprezą, jak i w trakcie. Wodę możesz z powodzeniem zastąpić sokiem owocowym lub napojem izotonicznym. Z kolei warto unikać kawy i napojów energetycznych, które mogą pogłębić odwodnienie.

Pijesz alkohol na pusty żołądek? Nie tylko upijesz się szybciej, ale Twój kac będzie też mocniejszy

Większość spożytego alkoholu wchłaniana jest do krwiobiegu w obrębie jelita cienkiego. Zalegający w żołądku pokarm, zwłaszcza pełnowartościowy, może spowolnić wchłanianie alkoholu nawet trzykrotnie w porównaniu z wypiciem go na czczo. Warto jednak pamiętać, że picie na pusty żołądek skutkuje nie tylko szybszym upiciem się, ale również mocniejszym kacem. Alkohol pity na czczo może podrażniać błonę śluzową żołądka, czego konsekwencją może być ból brzucha, poranne mdłości, a nawet wymioty.

Jesteś miłośnikiem brandy lub czerwonego wina? Ryzyko wystąpienia kaca drastycznie wzrasta!

Czy wiesz, że typ spożywanego alkoholu ma wpływ na wystąpienie kaca i jego intensywność? Wynika to z obecności kongenerów, czyli związków chemicznych powstających w procesach produkcji poszczególnych trunków. Kongenery, takie jak metanol, aceton czy taniny, odpowiadają za kolor, aromat, a także smak niektórych alkoholi. Niestety, badania naukowe wykazały, że stężenie kongenerów w trunku zwiększa ryzyko wystąpienia kaca, a także wpływa negatywnie na jego intensywność. Rozwojowi kaca zdecydowanie sprzyja picie brandy, czerwonego wina czy ciemnego rumu. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko porannego kaca, sięgnij lepiej po wódkę, piwo lub gin.

Palisz papierosy w trakcie imprezy? To zły pomysł!

Nie wyobrażasz sobie dobrej imprezy bez wyjścia „na dymka”? Jedno z najnowszych badań naukowych potwierdza, że palenie papierosów w dzień spożycia alkoholu zwiększa ryzyko pojawienia się kaca oraz jego intensywność. Można także przyjąć, że im większa liczba wypalonych papierosów, tym kac będzie mocniejszy. Co dziwne, do dziś nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób papierosy wpływają na przebieg kaca. Przypuszcza się, że zjawisko to może wynikać z interakcji farmakologicznej między nikotyną a alkoholem.

Zbyt mała ilość snu to częsty błąd skutkujący intensywnym kacem

Wróciłeś z imprezy w środku nocy i dziwisz się, że Twój poranek nie należy do najmilszych? Badania naukowe, ale także doświadczenie tysięcy osób, wskazują, że czas trwania snu ma bezpośrednie przełożenie na intensywność objawów kaca. Okazuje się, że osoby śpiące krócej niż 7 godzin zmagają się z cięższym kacem. Jeśli zatem planujesz suto zakrapianą imprezę lepiej zadbaj, by w następny dzień nie wstawać wczesnym rankiem, a z pewnością obudzisz się w nieco lepszym stanie.

Męczy Cię kac? Nie wszystko stracone ‒ jest przecież odtruwanie alkoholowe!

Starałeś się uniknąć kaca, jednak impreza zaszła za daleko? Twój poranek jest okropny, a nie możesz pozwolić sobie na cały dzień odpoczywania w łóżku? Spokojnie, kaca można wyleczyć! W awaryjnych sytuacjach z pomocą przychodzi odtruwanie alkoholowe. Jest to metoda, która uważana jest obecnie za najskuteczniejszą w redukcji objawów kaca. Co warto o niej wiedzieć?

Odtruwanie alkoholowe pozwoli Ci wyleczyć kaca już w godzinę

Podstawą skuteczności odtruwania alkoholowego jest założenie, że kac jest zjawiskiem złożonym, wynikającym z kilku odwracalnych zmian patofizjologicznych. Nie należy zatem koncentrować się na pojedynczych zmianach, takich jak odwodnienie czy spadek glikemii, gdyż przyniesie to tylko niewielką poprawę samopoczucia. Gwarancją sukcesu jest działanie wielokierunkowe, nakierowane na wszystkie przyczyny powstania kaca.

Jest to wyjątkowo proste w przypadku odtruwania alkoholowego, ponieważ jego skład można dowolnie modyfikować. Pojedynczy zabieg odtruwania alkoholowego pozwala więc nie tylko na nawodnienie organizmu czy uzupełnienie elektrolitów, ale także na wyrównanie glikemii, redukcję stresu oksydacyjnego, a nawet przyspieszenie regeneracji wątroby i układu nerwowego. Warto również podkreślić, że w trakcie zabiegu związki odżywcze oraz doraźne leki podawane są bezpośrednio do krwiobiegu, co pozwala na uzyskanie całkowitej biodostępności. Oznacza to, że do komórek i tkanek dociera znacznie większa dawka dobroczynnych substancji, przez co pierwsze efekty odtruwania alkoholowego pojawiają się szybko, ale są także wyraźnie odczuwalne przez pacjenta.

Odtruwanie alkoholowe w domu czy w gabinecie? U nas masz wybór!

W KacDoktorze wiemy, że każdy przechodzi kaca inaczej. Niektórzy potrafią funkcjonować w miarę normalnie, pomimo nieprzyjemnych dolegliwości, z kolei inni nie są w stanie wyjść z łóżka. Z naszego odtruwania alkoholowego może skorzystać każdy, niezależnie od stopnia nasilenia kaca. Ci, którzy czują się na siłach, mogą przyjechać do naszego nowoczesnego gabinetu w centrum Warszawy, gdzie zajmą się nimi doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni. Osoby, którym kac nie pozwala na wyjście z łóżka zawsze mogą skorzystać z naszej usługi odtruwania alkoholowego z dojazdem do domu.

Potrzebujesz naszej pomocy? Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista od odtruwania alkoholowego przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres. Pamiętaj, że pora dnia nie ma dla nas znaczenia ‒ nasze usługi dostępne są całodobowo przez cały tydzień.

Nie musisz już czekać aż kac sam minie! Sięgnij po odtruwanie alkoholowe i popraw swoje samopoczucie już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844