5 największych stereotypów na temat choroby alkoholowej

Opublikowany: wtorek, 25 kwietnia 2023

Choroba alkoholowa dotyka niemal 1 miliona Polaków i jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w naszym społeczeństwie. Niestety, uzależnienie od alkoholu często wiąże się z licznymi stereotypami i mitami, które utrudniają jego zrozumienie oraz leczenie. W dzisiejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych stereotypach na temat choroby alkoholowej i przedstawimy fakty, które pozwolą na ich przełamanie. Podpowiemy również, jak postawić pierwsze kroki w walce z nałogiem alkoholowym.

Dlaczego stereotypy na temat choroby alkoholowej są złym zjawiskiem?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą i ‒ tak jak każda inna choroba ‒ wymaga specjalistycznego leczenia. Stereotypy i przekonania, które utrzymują się w społeczeństwie, często prowadzą do stygmatyzacji osób z chorobą alkoholową i uniemożliwiają im dostęp do skutecznej pomocy i wsparcia. Część chorych ukrywa swój nałóg i zwleka z podjęciem leczenia z uwagi na negatywny odbiór choroby alkoholowej w społeczeństwie. Właśnie dlatego edukacja w tym temacie i przełamywanie stereotypów jest tak ważne.

1. Choroba alkoholowa dotyka jedynie osób z niskim statusem społecznym

Alkoholizm jest chorobą demokratyczną, która może dotknąć każdego. Uzależnienie od alkoholu obserwuje się wśród ludzi z różnych środowisk, bez względu na ich status społeczny, wykształcenie, dochody czy miejsce zamieszkania. Postrzeganie alkoholizmu jako choroby nizin społecznych sprawia, że chorzy często wstydzą się swojego schorzenia, ukrywają je, a także nie podejmują prób jego leczenia. Tymczasem uzależnione osoby z wysokim statusem społecznym, nawet jeżeli są alkoholikami wysokofunkcjonującymi (HFA), narażone są na wszystkie negatywne konsekwencje choroby alkoholowej.

2. Choroba alkoholowa to wybór, a nie choroba

Choroba alkoholowa nie jest wyborem człowieka. To poważne schorzenie, które rozwija się na tle różnych czynników ‒ głównie genetycznych, środowiskowych i behawioralnych. Osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu nie są w stanie samodzielnie kontrolować swojego picia, co prowadzi do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych czy ekonomicznych. Chory, pomimo świadomości skutków picia, nie może poradzić sobie z głodem alkoholowym z uwagi na zaistniałe zmiany w jego psychice i ośrodkowym układzie nerwowym.

3. Alkoholik to ktoś, kto pije codziennie

Choroba alkoholowa wcale nie musi wiązać się z codziennym spożyciem alkoholu. Osoby zmagające się z uzależnieniem mogą mieć różne wzorce picia. Może to być picie codzienne, w ciągach alkoholowych, ale też nadmierne spożycie alkoholu w trakcie weekendu czy określonych sytuacji. W każdym przypadku, jeśli picie prowadzi do negatywnych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne, problemy w relacjach z innymi ludźmi lub trudności w pracy, może to wskazywać na chorobę alkoholową.4. Alkoholik musi jedynie przestać pić

Choroba alkoholowa to nie tylko przymus spożycia alkoholu, ale również szereg problemów emocjonalnych, psychologicznych i społecznych, które doprowadziły do rozwoju uzależnienia. Z tego powodu, aby skutecznie leczyć chorobę alkoholową, należy przyjrzeć się nie tylko samemu uzależnieniu od alkoholu, ale również przyczynom prowadzącym do sięgania po używkę oraz skutkom, jakie niesie ze sobą uzależnienie. Osiągnięcie abstynencji jest tak naprawdę pierwszym krokiem w walce z nałogiem.

5. Leczenie choroby alkoholowej kończy się w momencie osiągnięcia przez chorego abstynencji

Niestety, choroba alkoholowa jest schorzeniem przewlekłym i nieuleczalnym. Choć zachowanie trzeźwości jest głównym celem leczenia alkoholizmu, nawet długotrwała abstynencja nie oznacza całkowitego wyjścia z uzależnienia. Po zakończeniu terapii alkoholowej zawsze istnieje ryzyko nawrotu choroby, dlatego chory powinien przez resztę życia pracować nad utrzymaniem abstynencji.

Detoks alkoholowy ‒ pierwszy krok w walce z nałogiem

Rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej nigdy nie jest łatwe. Problemem jest nie tylko intensywny głód alkoholowy, ale także ryzyko rozwoju alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Właśnie dlatego specjaliści polecają wspomóc proces trzeźwienia detoksem alkoholowym. To kompleksowy zabieg, którego głównym celem jest zmniejszenie negatywnych skutków zdrowotnych wywołanych nadużywaniem alkoholu. Jakie dokładniej korzyści można odnieść przechodząc detoks alkoholowy?

Zabieg ten wyrównuje podstawowe zaburzenia wynikające z picia nadmiernych ilości alkoholu. Kroplówki umożliwiają szybkie przywrócenie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, a także uzyskanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. To jednak nie wszystko! Detoks alkoholowy uzupełnia niedobory witamin wypłukanych przez alkohol, głównie witamin z grupy B oraz witaminy C. Dodatkowe składniki detoksu umożliwiają także redukcję stresu oksydacyjnego oraz przyspieszenie regeneracji wątroby i układu nerwowego. Detoks alkoholowy może być uzupełniony o leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne czy nasenne, które szybko poprawiają samopoczucie chorej osoby.

Detoks alkoholowy w Warszawie ‒ z nami osiągniesz abstynencję bezpiecznie i komfortowo

Rozpoczynasz walkę z nałogiem i potrzebujesz pomocy? Doskonale wiemy, jak ciężki jest to dla Ciebie czas. Nasi lekarze i ratownicy medyczni mają ogromną wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu detoksu alkoholowego. W KacDoktorze uzyskasz niezbędne wsparcie, które pozwoli Ci przejść przez pierwsze dni trzeźwości.

Jak możesz skorzystać z naszych usług? Detoks alkoholowy w Warszawie wykonujemy w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum miasta. Zdajemy sobie jednak sprawę, że osobista wizyta w gabinecie nierzadko jest ponad siły naszych pacjentów. W takiej sytuacji proponujemy skorzystanie z usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Pamiętaj, że nie ma nieodpowiedniej pory na poprawę Twojego samopoczucia. Właśnie dlatego nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie czekaj aż alkohol zniszczy Ci życie! Detoks alkoholowy pozwoli Ci bezpiecznie rozpocząć etap trzeźwienia!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844