Wymioty po alkoholu, czyli co warto wiedzieć o wpływie etanolu na układ pokarmowy?

Opublikowany: niedziela, 15 listopada 2020

Wymioty to prawdopodobnie jeden z pierwszych objawów, które przychodzą nam do głowy, w odniesieniu do spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Stan ten nie jest bynajmniej niczym dziwnym – wymioty to naturalna odpowiedź organizmu człowieka na obecność toksycznych substancji we krwi. Niestety, w niektórych przypadkach wymioty po alkoholu mogą być niepokojącym sygnałem, wymagającym pilnej konsultacji z lekarzem. Dowiedz się więcej o szkodliwym wpływie alkoholu na układ pokarmowy!

Alkohol ma istotny wpływ na funkcjonowanie górnego odcinka przewodu pokarmowego

Regularne i nadmierne spożywanie alkoholu, w dłuższej perspektywie czasu, ma tragiczny wpływ na zdrowie górnego odcinka przewodu pokarmowego, do którego zalicza się jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek i dwunastnicę. Czy wiesz, że alkohol znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku? Nie inaczej jest w przypadku żołądka – wystarczą 4 standardowe dawki alkoholu dziennie, by ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową tego narządu wzrosło o 20%. Nie można jednak zapominać o nagłych, lecz równie niebezpiecznych, uszkodzeniach przewodu pokarmowego, wywołanych spożyciem alkoholu.

Nudności i wymioty po alkoholu mogą mieć różne podłoże

Alkohol jest substancją toksyczną dla większości tkanek naszego organizmu. Nie inaczej jest z głównym metabolitem alkoholu, czyli aldehydem octowym, który jest nawet 30 razy bardziej toksyczny niż czysty etanol. Gdy związki te osiągną zbyt wysokie stężenie we krwi, organizm stara się za wszelką cenę ochronić tkanki przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Wymiotowanie to zatem nic innego, jak jeden z mechanizmów ochronnych, mających na celu pozbycie się z ustroju szkodliwej substancji.

Nudności i wymioty są niekiedy objawem ostrego zatrucia alkoholowego. Jeśli u osoby w stanie upojenia alkoholowego zauważysz dodatkowe objawy, takie jak problemy z oddychaniem czy drgawki, natychmiast powiadom pogotowie ratunkowe. Stan ten jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego pijana osoba wymaga szybkiej pomocy medycznej.

Inną przyczyną wymiotowania po alkoholu może być alkoholowa kwasica ketonowa. Jest to dolegliwość rozwijająca się zazwyczaj u osób nadużywających alkoholu, które podczas picia nie spożywają odpowiedniej ilości jedzenia. Konsekwencją tego jest wzmożona produkcja tzw. ciał ketonowych, które powodują zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Pogłębiająca się kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki i śmierci, dlatego także w tym stanie niezbędna jest pomoc medyczna.

Wymiotowanie krwią po alkoholu – nie ignoruj tego objawu!

Kiedy wymiotowanie po alkoholu powinno wzbudzić szczególny niepokój? Przede wszystkim gdy w treści żołądkowej widoczna jest duża ilość krwi bądź jej skrzepy. Krwiste wymioty to konsekwencja uszkodzenia w obrębie przełyku, lecz mogą one powstawać także w wyniku intensywnego krwawienia z żołądka. Przyczyną wymiotowania krwią po alkoholu może być:

  • pęknięcie żylaków przełyku;
  • pęknięcie błony śluzowej przełyku na skutek intensywnych wymiotów;
  • krwawienie w obrębie żołądka, związane z chorobą wrzodową bądź nowotworem.

Całkiem inną formę przyjmują tzw. wymioty fusowate. Zawierają one krew zmienioną pod wpływem kwasu solnego, przez co ich wygląd przypomina brunatne fusy po kawie. Obecność częściowo strawionej krwi oznacza, że do krwawienia doszło w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego – żołądku lub dwunastnicy. Najczęstszą przyczyną wymiotów fusowatych jest:

  • pęknięty wrzód żołądka bądź dwunastnicy;
  • choroba nowotworowa żołądka;
  • krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka;
  • pęknięcie żylaków dna żołądka.

Niewielka ilość krwi podczas wymiotowania nie powinna wzbudzać dużego niepokoju, o ile jest to jednorazowa sytuacja. Zazwyczaj dochodzi wtedy do przejściowego podrażnienia błony śluzowej przełyku. Całkiem inaczej jest w przypadku obecności dużej ilości krwi w zwymiotowanej treści żołądkowej. Taka sytuacja może świadczyć o pęknięciu żylaków przełyku lub perforacji wrzodu żołądka. Stany te wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ są mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Wymiotowanie po alkoholu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia!

Wymiotowanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, u których nadmierne spożycie alkoholu spowodowało utratę przytomności. Brak reakcji na bodźce sprawia, że nie są one w stanie odpowiednio zareagować na pogłębiające się mdłości. Wymioty podczas upojenia alkoholowego, połączone z brakiem przytomności, mogą zakończyć się zachłyśnięciem. Konsekwencją takiej sytuacji są groźne powikłania, takie jak zachłystowe zapalenie płuc, a nawet śmierć.

Jak postępować z nieprzytomną osobą pod wpływem alkoholu? Konieczne jest przede wszystkim ułożenie jej w pozycji bocznej ustalonej, która zmniejszy ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową. Kategorycznie nie można zostawiać takiej osoby samej! Jeśli istnieje podejrzenie ostrego zatrucia alkoholem, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy, ponieważ jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Czy prowokowanie wymiotów do dobra metoda na szybsze wytrzeźwienie i uniknięcie kaca?

Dość często można spotkać się z przekonaniem, że prowokowanie wymiotów to dobry sposób na otrzeźwienie, pozbycie się mdłości, a nawet uniknięcie kaca. Nie ma w tym jednak prawdy! Co więcej, metoda ta może przynieść więcej szkody niż pożytku. Częste prowokowanie wymiotów prowadzi do mocnego podrażnienia błony śluzowej przełyku treścią żołądkową, co jest prostą drogą do rozwoju stanu zapalnego czy nadżerek. Uporczywe wymioty, najczęściej u osób uzależnionych od alkoholu, mogą być też przyczyną zespołu Mallory’ego-Weissa, czyli podłużnego pęknięcia błony śluzowej przełyku. Warto również pamiętać, że kwaśna treść żołądkowa ma fatalny wpływ na szkliwo naszych zębów, a częste wymioty mogą być przyczyną rozwoju ubytków w uzębieniu.

Złe samopoczucie po imprezie? Kroplówka na kaca rozwiąże Twój problem!

Impreza się przedłużyła, a ilość wypitych trunków nie pozwoli Ci uniknąć niechybnie zbliżającego się kaca? Nie musisz marnować kolejnego dnia, walcząc ze złym samopoczuciem! Nie wierzysz już w domowe sposoby na kaca? Słusznie! Ich skuteczność jest nieporównywalna do odtrucia alkoholowego, które prawdopodobnie jest jedynym, w pełni skutecznym sposobem na wyleczenie kaca. Na czym polega ta metoda?

Detoks poalkoholowy to nic innego, jak podanie odpowiednio skomponowanych substancji odżywczych we wlewie dożylnym. Za pomocą kroplówki na kaca podaje się zwykle glukozę, elektrolity czy magnez, jednak wlewy mogą być także uzupełnione o witaminy czy związki antyoksydacyjne. Działanie odtrucia alkoholowego jest niezwykle szybkie, dzięki czemu pacjenci odczuwają ulgę już w trakcie wykonywania wlewu. Nie męcz się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zbyt dużej dawki ulubionego trunku – skontaktuj się z nami telefonicznie bądź przez formularz kontaktowy, a nasz specjalista od odtrucia dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844