Tajemnice wina – czy jego właściwości prozdrowotne to mit?

Opublikowany: czwartek, 24 marca 2022

Czy wiesz, że najstarsze świadectwa archeologiczne wskazujące na produkcję wina pochodzą z około 5500 roku p.n.e.? Trunek ten cieszył się popularnością nie tylko ze względu na smak, ale także działanie prozdrowotne, które szczególnie cenili i szanowali starożytni Rzymianie. Czy w dzisiejszych czasach naukowa potwierdza właściwości zdrowotne wina? W poniższym tekście przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu oraz podpowiadamy, jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości w przypadku spożycia zbyt dużej ilości wina!

Spożycie wina i jego wpływ na zdrowie człowieka

Słyszałeś kiedykolwiek o francuskim paradoksie? Jest to zjawisko zaobserwowane wśród populacji francuskiej, w której pomimo wysokiego spożycia żywności obfitującej w tłuszcze nasycone, odnotowuje się wyjątkowo niską zachorowalność na chorobę wieńcową serca. W toku obserwacji naukowych ustalono, że francuski paradoks wynika z ochronnego działania wina, które jest najpopularniejszym napojem alkoholowym we Francji. Odkrycie to dało początek całej serii badań nad działaniem prozdrowotnym tego trunku.

Skład wina zawiera kilkaset związków chemicznych

Mogłoby się wydawać, że skład wina jest relatywnie prosty i krótki – w końcu blisko 98% tego napoju składa się z wody i alkoholu. Warto jednak pamiętać, że to pozostałe 2% składu odpowiada za właściwości organoleptyczne wina, takie jak kolor, smak czy aromat. To właśnie związki chemiczne, które występują w winie w śladowych ilościach, są wiązane z jego działaniem prozdrowotnym. Najważniejsze znaczenie mają tutaj oczywiście polifenole, których zawartość w czerwonym winie może wynosić nawet 1,8 g/l!

Do najważniejszych polifenoli, jakie można znaleźć w winie, zalicza się przede wszystkim:

 • resweratrol;
 • kwercetyna;
 • epigallokatechina;
 • katechina;
 • mirecytyna.

Pozytywne aspekty zdrowotne spożycia wina

Prozdrowotne działanie wina jest wielokierunkowe, choć największe znaczenie mają właściwości kardioprotekcyjne tego trunku. Jego umiarkowane spożycie bezsprzecznie oddziałuje pozytywnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego, zmniejszając śmiertelność z powodu chorób układu krążenia. Jak dokładnie wino wpływa na zdrowie człowieka? Przede wszystkim warto podkreślić, że przyczynia się ono do:

 • poprawy parametrów lipidowych, poprzez zwiększenie frakcji HDL cholesterolu;
 • ograniczenia rozwoju blaszki miażdżycowej, poprzez zahamowanie oksydacji frakcji LDL cholesterolu;
 • ograniczenia stanów zapalnych, poprzez zahamowanie syntezy i uwalniania cząsteczek prozapalnych;
 • zwiększonego przepływu krwi, dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych;
 • ograniczenia powstawania zmian zakrzepowych, poprzez zmniejszenie agregacji płytek krwi i zahamowanie przylegania do śródbłonka naczyniowego;
 • zmniejszenia poziomu stresu oksydacyjnego, poprzez aktywowanie enzymów i cząsteczek o działaniu antyoksydacyjnym.

Czy umiarkowane spożycie wina wykazuje jednoznaczne działanie prozdrowotne?

W mediach często można spotkać informację, że umiarkowane spożycie wina wykazuje działanie prozdrowotne. Warto jednak zacząć od wytłumaczenia sobie, co właściwie oznacza zwrot: umiarkowane. Powszechnie za bezpieczne przyjmuje się spożycie jednej lampki wina przez kobiety i dwóch lampek wina przez mężczyzn dziennie. Czy jednak rzeczywiście jest to w pełni bezpieczne?

Obecnie specjaliści podkreślają, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Warto pamiętać, że zasada ta odnosi się także do wina! Regularne spożywanie alkoholu, nawet w umiarkowanych ilościach, znacznie zwiększa ryzyko rozwoju uzależnienia. Wino, choć wykazuje działanie prozdrowotne w stosunku do układu krążenia, może niestety przyczyniać się do wystąpienia schorzeń wątroby, trzustki, a nawet niektórych chorób nowotworowych. Podsumowując, codzienne picie wina nie jest uznawane za prawidłową profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego!

Za dużo wina? Odtrucie alkoholowe poprawi Twoje samopoczucie!

Syndrom dnia poprzedniego, zwany potocznie kacem, rozwija się w konsekwencji spożycia nadmiaru alkoholu. Pojawienie się objawów kaca, a także ich intensywność, zależy przede wszystkim od typu wypitego trunku. Jak pod tym względem wypada wino? Literatura naukowa podaje, że wino, w szczególności czerwone, bardzo szybko doprowadza do rozwoju nieprzyjemnych dolegliwości. Na szczęście znamy skuteczny lek, który pozwala na szybkie pozbycie się objawów kaca. Mowa oczywiście o odtruciu alkoholowym!

Kac po winie – co warto o nim wiedzieć?

Czujesz zmęczenie, ból głowy lub nudności po spożyciu wina? To niekoniecznie musi być klasyczny kac! Choć wino, tak jak każdy inny alkohol spożyty w nadmiernych ilościach, może być przyczyną rozwoju syndromu dnia poprzedniego, nie zawsze złe samopoczucie musi wynikać z działania etanolu na organizm. Bywa, że nawet niewielkie ilości tego trunku wywołują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

 • migrenowe bóle głowy – wino, zwłaszcza czerwone, zawiera duże ilości tanin, amin biogennych oraz histaminy, które są częstymi wyzwalaczami ataków migreny;
 • przekrwienie błon śluzowych nosa i jamy ustnej – objaw ten może pojawić się u osób z nadwrażliwością na siarczyny, które można znaleźć w składzie większości win;
 • problemy żołądkowo-jelitowe – zawarta w winie histamina może wywoływać u niektórych osób problemy trawienne, włącznie z biegunką.

Czy wiesz, że odtrucie alkoholowe niweluje nie tylko objawy kaca, ale także inne nieprzyjemne dolegliwości wynikające z nietolerancji niektórych składników wina? Kroplówki dożylne podawane podczas detoksu nawadniają organizm, a jednocześnie wykazują doraźne działanie przeciwbólowe czy przeciwwymiotne. Nie musisz więc odmawiać sobie wieczoru z ulubionym trunkiem, nawet jeśli wywołuje on u Ciebie ból głowy czy dolegliwości trawienne – wystarczy, że sięgniesz po odtrucie alkoholowe!

Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu? Tak, to możliwe!

Po udanym wieczorze, pełnym wina i zabawy, pozostał już jedynie kac? Chcesz szybko i całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i wrócić do ważnych dla Ciebie zajęć? Jesteś w dobrym miejscu! Tutaj, w KacDoktorze, opracowaliśmy do mistrzostwa metodę skutecznego leczenia kaca, czyli odtrucie alkoholowe. Nasze grono lekarzy i ratowników medycznych posiada wieloletnie doświadczenie w temacie redukcji szkód wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu. Korzystając z naszych usług, zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są w najlepszych rękach.

Nie masz siły lub ochoty na wizytę w naszym nowoczesnym gabinecie? Żaden problem! Możesz skorzystać z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu lub biura! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista od odtrucia przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia, więc nie musisz się martwić niewłaściwą porą.

Nie trać cennego czasu na nierówną walkę z kacem! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i ciesz się dobrym samopoczuciem już po godzinie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844