Różne oblicza alkoholizmu ‒ co warto wiedzieć o poszczególnych typach choroby alkoholowej?

Opublikowany: środa, 7 września 2022

Szkodliwość nadużywania alkoholu prezentowana była w literaturze od kilkuset lat, jednak alkoholizm zaczął być przedstawiany jako choroba dopiero w drugiej połowie XX wieku. To właśnie w tym okresie zaczęto baczniej przyglądać się uzależnieniu od alkoholu, zwłaszcza od strony naukowej. Dość szybko zaobserwowano, że choroba alkoholowa może mieć różny, czasami bardzo odmienny przebieg. Od tamtego czasu co najmniej kilku badaczy próbowało wyróżnić poszczególne typy alkoholizmu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęściej wykorzystywane typologie choroby alkoholowej oraz podpowiadamy, jak można pomóc alkoholikowi w pierwszych etapach leczenia nałogu.

Alkoholizm może mieć różny przebieg

Choroba alkoholowa może przybierać wyjątkowo skrajne postacie. Alkoholicy wysokofunkcjonujący, pomimo swojego nałogu, przez długi czas odnoszą sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Z kolei typowy obraz choroby alkoholowej, zwłaszcza w końcowych jej etapach, kojarzy nam się z rozkładem całego życia chorego. Podział alkoholizmu na poszczególne rodzaje umożliwia łatwiejsze postawienie diagnozy, ale również pomaga w dobraniu najlepszej dla chorego formy leczenia.

Typy alkoholizmu według Jellinka

Elvin Morton Jellinek, amerykański biostatystyk i fizjolog, uznawany jest dziś za jednego z pierwszych i najbardziej zasłużonych badaczy alkoholizmu. To właśnie on opracował w 1969 roku podział alkoholizmu, który do dziś jest powszechnie używany przez lekarzy i terapeutów. Jellinek podzielił chorobę alkoholową na:

 • typ alfa – natura uzależnienia leży głównie w psychice chorego, dla którego alkohol jest rozwiązaniem na nadmierny stres, lęk czy ciężkie sytuacje życiowe. Chory nadużywa alkoholu w sposób kontrolowany i umiarkowany, co nie oznacza, że uzależnienie nie ma negatywnego wpływu na jego zdrowie i życie codzienne.
 • typ beta – natura uzależnienia wynika z czynników społecznych i obyczajowych. Alkoholik nadużywa alkoholu, bo czuje społeczną presję i obraca się w gronie pijących osób. Ten rodzaj alkoholizmu często wiąże się z somatycznymi powikłaniami nadużywania alkoholu, takimi jak marskość wątroby czy zapalenie trzustki.
 • typ gamma – najbardziej popularny typ alkoholizmu, w którym uzależnienie psychiczne powoli przechodzi w uzależnienie fizyczne. Chory stopniowo traci kontrolę nad piciem, a jego życie powoli koncentruje się na używce. Ten typ alkoholizmu wiąże się z licznymi powikłaniami zdrowotnymi, a także występowaniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego.
 • typ delta – chory kontroluje ilość wypijanego alkoholu, jednak nie jest w stanie osiągnąć abstynencji. Ten typ uzależnienia charakteryzuje się wypijaniem niskoprocentowych trunków i utrzymywaniem stałego stężenia alkoholu we krwi. Konsekwencje zdrowotne pojawiają się relatywnie późno, jednak występuje znaczne ryzyko alkoholowego zespołu abstynencyjnego.
 • typ epsilon – chory pije w ciągach alkoholowych. Uzależniona osoba jest w stanie utrzymać długotrwałą abstynencję, gdy jednak zaczyna spożywać alkohol, traci całkowitą kontrolę.

Współcześni badacze do typologii Jellinka dołączają także typ zeta. Cechą charakterystyczną alkoholizmu typu zeta jest dokonywanie aktów przemocy po spożyciu alkoholu.

Typy alkoholizmu według Babora

Kilkadziesiąt lat po podziale choroby alkoholowej dokonanej przez Jellinka, swoją typologię przedstawił T. F. Babor. Badacz ten wyróżnia tylko dwa rodzaje alkoholizmu:

 • alkoholizm typu A – początek uzależnienia ma miejsce w późniejszych etapach życia. W dzieciństwie chorego nie odnotowuje się występowania wielu czynników ryzyka rozwoju alkoholizmu. Uzależnienie nie jest głębokie i gwałtownie, a samo picie powoduje mniej zaburzeń psychicznych.
 • alkoholizm typu B – początek uzależnienia ma miejsce we wcześniejszych etapach życia, przy czym jego rozwój związany jest z obecnością czynników ryzyka w dzieciństwie chorego. Uzależnienie jest głębokie i silne, a u chorego nierzadko występują dodatkowo zaburzenia psychiczne.

Typy alkoholizmu według Hauser

Jeszcze inną typologię alkoholizmu przedstawiła w swej pracy Joanna Hauser. Wyróżniła ona:

 • alkoholizm typu 1 – początek uzależnienia ma miejsce w późniejszych etapach życia, przy czym u chorego nie występują predyspozycje rodzinne do alkoholizmu. Uzależnienie nie jest głębokie i nie towarzyszą mu zaburzenia psychosomatyczne.
 • alkoholizm typu 2 – początek uzależnienia ma miejsce we wczesnych etapach życia, a chory posiada znaczne predyspozycje rodzinne do alkoholizmu. Uzależnienie jest głębokie, jednak u chorego nie obserwuje się zaburzeń psychosomatycznych.
 • alkoholizm typu 3 – początek uzależnienia także ma miejsce we wczesnych etapach życia, jednak u chorego nie występują predyspozycje rodzinne do alkoholizmu. Uzależnienie jest u niego głębokie i powikłane ciężkimi zaburzeniami psychosomatycznymi.

Jak wspomóc leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu, niezależnie od jego typu, powinno opierać się na profesjonalnej psychoterapii uzależnień. Do podstawowych warunków powodzenia terapii należy przede wszystkim utrzymanie abstynencji. Życie w trzeźwości jest niewątpliwym wyzwaniem dla uzależnionych osób, zwłaszcza w pierwszych miesiącach leczenia nałogu. Czy można w jakiś sposób ułatwić alkoholikowi ten czas? Okazuje się, że tak! Pomocnym rozwiązaniem może być znana od wielu dekad metoda, czyli zaszycie alkoholowe!

Wszywka alkoholowa jako wsparcie pierwszych miesięcy abstynencji

Wszywka alkoholowa, zastosowana samodzielnie, nie leczy alkoholizmu. Jeszcze do niedawna uważana była przez wiele osób za cudowny środek na chorobę alkoholową, dziś stosowana jest jako wsparcie abstynencji. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wytworzeniu w uzależnionej osobie lęku przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. O jakich konsekwencjach mowa?

Wszywka alkoholowa blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu – rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę aldehydową. W przypadku zastosowania tej metody wystarczy nawet niewielka ilość alkoholu, by w organizmie alkoholika doszło do gwałtownego wzrostu stężenia toksycznego aldehydu octowego. Pojawiają się wtedy nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

 • aczerwienienie twarzy;
 • derzenia gorąca;
 • admierna potliwość;
 • udności i wymioty;
 • óle i zawroty głowy;
 • padek ciśnienia tętniczego;
 • zrost akcji serca;
 • ęk i niepokój.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie – postaw na bezpieczeństwo!

Jakie powinno być zaszycie alkoholowe? Skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne! Jeśli szukasz miejsca, w którym zajmą się Tobą wykwalifikowani specjaliści to trafiłeś idealnie! U nas, w KacDoktorze spotkasz doświadczonych medyków, którzy specjalizują się we wszywaniu esperalu, a także wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Otrzymasz u nas kompleksową pomoc w swoich pierwszych krokach ku trzeźwości.

Zastanawiasz się, jak skorzystać z naszego zaszycia alkoholowego? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, a nasz pracownik ustali z Tobą dogodny termin i zajmie się całą resztą. Zabiegi wszywania esperalu wykonywane są w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Przeprowadza je doświadczony lekarz, który dba, by cały zabieg był komfortowy i bezbolesny.

Alkohol nie musi rządzić Twoim życiem! Wybierz zaszycie alkoholowe i rozpocznij terapię alkoholową w pełnej trzeźwości!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844