Po jakim czasie alkohol jest usuwany z organizmu?

Opublikowany: czwartek, 9 czerwca 2022

Tytułowe pytanie pojawia się w internecie tak często, że warto zastanowić się nad odpowiedzią. Jedni chcą dowiedzieć się, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kółko, z kolei inni mają wątpliwości, czy powinni iść do pracy. Czy można jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy alkohol znika z organizmu? Niestety, nie jest to możliwe. W poniższym artykule tłumaczymy, od czego zależy tempo spalania alkoholu, a także podpowiadamy, jak poradzić sobie z bolesnymi dolegliwościami, gdy stężenie tej używki we krwi spadnie już do zera.

Człowiek spala przeciętnie do 10 gramów alkoholu na godzinę

Przyjmuje się, że organizm człowieka o wadze 70 kg przeciętnie spala od 170 do 240 gramów czystego alkoholu na dobę. Czy można zatem przyjąć za pewnik, że kufel jasnego pełnego, który ma około 20 gramów czystego alkoholu, opuści całkowicie organizm po dwóch godzinach? Absolutnie nie! Obecnie żadne, nawet najdokładniejsze szacunki nie są w stanie przewidzieć rzeczywistego tempa trzeźwienia. Jest ono bowiem uzależnione od wielu czynników.

Wchłanianie – proces, który może znacząco opóźnić usuwanie alkoholu z organizmu

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na czas eliminacji alkoholu z organizmu jest jego wchłanianie. Alkohol wchłaniany jest do krwiobiegu z przewodu pokarmowego – 20% bezpośrednio z żołądka, pozostałe 80% z jelita cienkiego. Nie powinien zatem dziwić fakt, że największy wpływ na wchłanianie alkoholu będzie miał pokarm. Alkohol spożyty na tzw. pusty żołądek może osiągnąć maksymalne stężenie we krwi już po 30 minutach i natychmiast, gdy tylko dotrze do wątroby, zacznie być rozkładany przez odpowiednie enzymy. Proces ten ulega znacznemu wydłużeniu, gdy przed rozpoczęciem picia lub w jego trakcie spożyje się posiłek bogaty w białka lub tłuszcze. W takim przypadku alkohol może osiągnąć szczytowe stężenie we krwi nawet po 3 godzinach!

Metabolizm alkoholu zależy od wielu czynników

Wchłonięty alkohol w większości metabolizowany jest w wątrobie. Proces ten przebiega dwuetapowo – najpierw alkohol utleniany jest do aldehydu octowego, a ten następnie do kwasu octowego. Choć reakcje metabolizmu alkoholu są u wszystkich takie same, mogą one przebiegać w różnym, niekiedy drastycznie odmiennym, tempie. Na szybkość usuwania alkoholu z organizmu wpływają przede wszystkim:

 • wiek – wraz z upływem lat aktywność enzymów metabolizujących alkohol spada, przez co tempo jego rozkładu jest wolniejsze;
 • płeć – alkohol wolniej opuszcza organizm kobiet, z uwagi na niższą aktywność dehydrogenazy alkoholowej w żołądku;
 • przyjmowane leki – metabolizm alkoholu może zwalniać lub przyspieszać na skutek interakcji z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwalergicznymi, przeciwcukrzycowymi czy psychotropowymi;
 • ilości spożytego alkoholu ‒ duża ilość używki powoduje wysycenie enzymów wątrobowych, przez co metabolizm ulega wydłużeniu;
 • grupa etniczna – w niektórych społecznościach występuje mutacja genetyczna obniżająca aktywność dehydrogenazy alkoholowej.

Czy można przyspieszyć usuwanie alkoholu z organizmu?

Zimny prysznic, wysiłek fizyczny czy dedykowane suplementy – istnieje wiele metod, które rzekomo mają przyspieszać proces trzeźwienia. Czy są one w rzeczywistości skuteczne? Badania naukowe wskazują, że domowe sposoby mogą co najwyżej nieco złagodzić objawy kaca, jednak nie wpływają na szybkość metabolizmu alkoholu. Wydaje się, że w tym przypadku najlepszym lekarstwem jest czas.

Kiedy warto sięgnąć po odtrucie alkoholowe?

Stężenie alkoholu w Twojej krwi spadło już niemal do zera, jednak Twoje samopoczucie robi się coraz gorsze? Bez obaw, diagnoza jest prosta – to kac. Wbrew pozorom kac rozwija pełnię swoich sił nie w trakcie trzeźwienia, a tuż po tym procesie. Rozrywający ból głowy, nieznośne uczucie pragnienia czy ciągłe nudności – objawy syndromu dnia poprzedniego potrafią skutecznie uprzykrzyć cały dzień. Czy wiesz jednak, że za pomocą odtrucia alkoholowego możesz poprawić swój stan w kilka chwil?

Odtrucie alkoholowe to zabieg, który polega na dożylnym podaniu wyselekcjonowanych kroplówek zawierających mieszaninę witamin, minerałów, antyoksydantów oraz doraźnych leków. Dlaczego warto z niego skorzystać? Odtrucie alkoholowe pozwala na:

 • zwalczenie wszystkich objawów kaca;
 • profilaktykę rozwoju zespołu abstynencyjnego;
 • wypłukanie z organizmu resztek alkoholu i jego szkodliwych metabolitów;
 • dogłębne nawodnienie organizmu;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • przyspieszenie regeneracji tkanek nadwyrężonych działaniem alkoholu;
 • neutralizację stresu oksydacyjnego.

KacDoktor – pogotowie od leczenia kaca

Jeszcze trzeźwiejesz, ale wiesz, że kac zbliża się wielkimi krokami? A może Twój organizm już przerobił spożyty alkohol, a Tobie brakuje sił na walkę ze złym samopoczuciem? Możesz się do nas zgłosić niezależnie od sytuacji! W KacDoktorze otrzymasz pomoc doświadczonych specjalistów – lekarzy i ratowników medycznych, którzy postawią Cię na nogi w zaledwie kilkadziesiąt minut. Korzystając z naszych usług zyskujesz pewność, że odtrucie alkoholowe będzie nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim w pełni bezpieczne.

Naszym mocnym atutem jest także troska o komfort pacjentów. W naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy posiadamy wszelkie udogodnienia, które pozwalają na pełną wygodę i odprężenie podczas trwania odtrucia alkoholowego. Bywa jednak, że nie każdy ma siłę lub możliwość, by zjawić się u nas osobiście. W takich przypadkach polecamy skorzystanie z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a jeden z naszych specjalistów przyjedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Warto także zapamiętać, że nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Skorzystaj z naszego odtrucia alkoholowego i przekonaj się, jak szybko można wyleczyć kaca!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844