Nadużywasz alkoholu? Uważaj na niedobory witamin z grupy B!

Opublikowany: poniedziałek, 25 lipca 2022

Nie od dziś wiadomo, że alkohol nie sprzyja utrzymaniu zbilansowanej diety. Częste sięganie po tę używkę zwykle wiąże się z rozwojem różnego rodzaju niedoborów żywieniowych. Nierzadko przyspieszają one rozwój bądź pogarszają rokowanie chorób wynikających z nałogu. Do jednych z najpoważniejszych konsekwencji nadużywania alkoholu zalicza się niedobory witamin z grupy B.

Niedobory witamin z grupy B to częsty skutek picia alkoholu

Mogłoby się wydawać, że niedobór witamin u osób nadużywających alkoholu wynika głównie z ubogiej i źle zbilansowanej diety. Niestety, problem ten jest bardziej złożony, a sam rozwój deficytów witamin z grupy B jest wieloczynnikowy. Do najważniejszych przyczyn zalicza się przede wszystkim upośledzone wchłanianie w obrębie uszkodzonego przewodu pokarmowego, a także zaburzenia transportu do tkanek, które skutkują zwiększonym wydalaniem witamin z grupy B wraz z moczem. Nie bez znaczenia jest także obciążenie przez alkohol wątroby, której zmieniony metabolizm i zaburzenia magazynowania oddziałują na szybko postępujące niedobory.

Witamina B12 i kwas foliowy ‒ najczęstsze niedobory związane z alkoholizmem

Niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego zwykle ze sobą współistnieją. Przyczyniają się one znacznie do pogorszenia stanu zdrowia chorej osoby. Co istotne, niedobory tych związków odżywczych mogą przyczyniać się do zaburzeń ze strony wielu układów.

Zarówno niedobór witaminy B12, jak i kwasu foliowego wiąże się z rozwojem niedokrwistości megaloblastycznej. Jest to stan, w którym dochodzi do zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu czerwonych krwinek. Chorzy skarżą się zwykle na typowe objawy niedokrwistości, takie jak zwiększona męczliwość, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy czy duszność. Oprócz tego zauważyć można występowanie charakterystycznych objawów, takich jak zaburzenia smaku, pieczenie języka, drętwienie kończyn czy zaburzenia nastroju.

Niedobór obu tych witamin związany jest także z hiperhomocysteinemią, czyli podwyższonym stężeniem homocysteiny we krwi. Jest to związek z grupy aminokwasów, który w ostatnich latach łączony jest ze zwiększonym ryzykiem wielu schorzeń, w tych chorób sercowo-naczyniowych. Związana z nadużywaniem alkoholu hiperhomocysteinemia może przyczyniać się do wystąpienia udaru mózgu, choroby Alzheimera czy zawału mięśnia sercowego.

Niedobory witaminy B1 wiążą się z poważnymi powikłaniami neurologicznymi i psychiatrycznymi

Według badań naukowych około 80-90% alkoholików rozwija niedobory tiaminy, czyli witaminy B1. Witamina ta jest kluczowa dla metabolizmu i funkcjonowania komórek nerwowych. Nic zatem dziwnego, że u uzależnionych osób może wystąpić szerokie spektrum zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Łagodnie niedobory witaminy B1 mogą być łatwe do przeoczenia. Objawy obejmują między innymi przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji czy spadek nastroju. W przypadku poważniejszych niedoborów tego związku dojść może do rozwoju choroby beri-beri, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, a czasem także serca.

Jednym z najpoważniejszych powikłań niedoboru witaminy B1 wywołanego nadużywaniem alkoholu jest zespół Wernickego-Korsakowa. U chorych obserwuje się poważne zaburzenia pamięci, zaburzenia świadomości, oczopląs, bezsenność czy zaburzenia czucia. W przebiegu zespołu Wernickego-Korsakowa dochodzi do uszkodzenia rozległych struktur w mózgu, a powstałe zmiany mogą być nieodwracalne, dlatego wymagana jest szybka interwencja medyczna.

Jak skutecznie zmniejszyć negatywne skutki picia alkoholu?

W przypadku dłuższego nadużywania alkoholu należy zadbać o uzupełnienie niedoboru witamin. Warto jednak pamiętać, że skuteczność doustnych suplementów jest mocno ograniczona, z uwagi na zaburzenia wchłaniania i transportowania witamin do tkanek. U alkoholików konieczne jest zastosowanie wysokich dawek związków odżywczych, które szybko uzupełnią powstałe deficyty. Jedną z metod, która wyróżnia się wysoką skutecznością, jest odtrucie alkoholowe.

Odtrucie alkoholowe ‒ nowoczesna metoda detoksykacji i regeneracji organizmu

Czy wiesz, że odtrucie alkoholowe to coś więcej niż metoda leczenia kaca? Jest to kompleksowy zabieg, który pozwala na redukcję negatywnych skutków zdrowotnych nadmiernego spożycia alkoholu. Opiera się on na dożylnej podaży specjalnie skomponowanych kroplówek, które mają wielokierunkowe działanie. Detoks nie tylko nawadnia organizm i wypłukuje z niego resztki alkoholu oraz szkodliwych metabolitów, ale także wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek.

Witaminy z grupy B są niezwykle ważnym elementem składu odtrucia alkoholowego. Umożliwiają one szybkie i skuteczne uzupełnienie groźnych dla zdrowia niedoborów. Ich podaż drogą dożylną sprawia, że omijane są ograniczenia wynikające z budowy i funkcjonowania układu pokarmowego. Nic zatem dziwnego, że dzięki odtruciu alkoholowemu stężenie witamin z grupy B w tkankach jest o wiele wyższe niż w przypadku wielotygodniowej suplementacji doustnej.

KacDoktor – najlepsze odtrucie alkoholowe w Warszawie

Nadużywasz od dłuższego czasu alkoholu? A może chcesz po prostu wyleczyć poimprezowego kaca? Powody do skorzystania z odtrucia alkoholowego bywają różne. Za każdym razem warto jednak zaufać profesjonalistom, by mieć pewność, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach. Lekarzy i ratowników medycznych doświadczonych w wykonywaniu odtrucia alkoholowego znajdziesz u nas – w KacDoktorze.

Aby poprawić samopoczucie i zregenerować organizm, wystarczy, że odwiedzisz nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz możliwości, by do nas przyjechać, zawsze możesz skorzystać z usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. Jedyne co musisz zrobić, to skontaktować się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Pamiętaj także, że nie musisz czekać z poprawą swojego samopoczucia na lepszy moment – nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie pozwól, by alkohol niszczył Twoje zdrowie! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i zminimalizuj skutki zakrapianej imprezy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844