Mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi – czy na pewno jest to bezpieczne?

Opublikowany: poniedziałek, 14 marca 2022

Wódka z RedBullem czy Jagerbomb to jedne z najczęściej spożywanych drinków, zwłaszcza przez młodych ludzi. Zawierają one mieszankę wysokoprocentowego alkoholu z napojem energetycznym – połączenie tak samo popularne, co kontrowersyjne. Czy rzeczywiście jednoczesne picie alkoholu i napojów energetycznych jest tak szkodliwe, jak twierdzą niektórzy? Czy energetyki mogą stanowić skuteczną ochronę przed kacem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Drinki z napojami energetycznymi pod lupą naukowców

Zaskakujący może być fakt, że wpływ drinków z napojami energetycznymi na zdrowie to temat kilku dużych badań naukowych. Zagadnienie to wydaje się wyjątkowo ważne, ponieważ po tę mieszankę sięgają głównie osoby młode, a czasami nawet nieletnie. W jakim celu? Okazuje się, że ponad połowa ankietowanych preferuje drinki z napojami energetycznymi głównie ze względu na ich smak. Co interesujące, część osób motywuje swój wybór chęcią uniknięcia kaca lub możliwością spożycia większej ilości alkoholu.

Mieszanka alkoholu z napojem energetycznym a układ krążenia

Powszechnie wydaje się być stwierdzenie, że alkohol w połączeniu z napojami energetycznymi wpływa negatywnie na układ krążenia, drastycznie zwiększając ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. W rzeczywistości doniesienia te nie znajdują potwierdzenia w nauce. Wprawdzie udowodniono, że częste spożywanie dużych ilości napojów energetycznych może obciążać układ krążenia, jednak okazjonalne wypicie jednego drinka z RedBullem nie jest tak niebezpieczne, jak się niekiedy przedstawia.

Osoby spożywające drinki z napojami energetycznymi piją większe ilości alkoholu

Czy jednak zazwyczaj kończy się na jednym drinku? Badania wskazują, że osoby mieszające alkohol z napojami energetycznymi wypijają statystycznie znacznie więcej niż osoby, które spożywają sam alkohol. Co ciekawe, jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

Kofeina zawarta w napojach energetycznych może maskować niektóre efekty alkoholu, dając pijącej osobie złudne wrażenie trzeźwości. Sytuacji nie poprawia fakt, że składniki napojów energetycznych stymulują organizm, znosząc uczucie zmęczenia i senności. Warto także dodać, że połączenie alkoholu z energetykami zwiększa samą chęć sięgania po używkę, prawdopodobnie przez oddziaływanie na neuroprzekaźniki w mózgu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że imprezowicz sięga po znacznie większe ilości alkoholu, co bezpośrednio związane jest z większym ryzykiem zatrucia alkoholowego, ryzykownych zachowań, a także wypadków i urazów.

Osoby mieszające alkohol z napojami energetycznymi są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań

Nie ulega wątpliwości, że sam alkohol znacząco sprzyja ryzykownym zachowaniom. Istnieją przesłanki, które wskazują, że brawura i skłonność do ryzyka są jeszcze wyższe u osób, które mieszają alkohol z napojami energetycznymi. Pojedyncze badania naukowe opisują, że osoby spożywające takie drinki mogą być bardziej skłonne do kierowania autem pod wpływem alkoholu. Badacze twierdzą także, że osoby te w stanie upojenia mogą częściej sięgać po narkotyki czy uciekać się do ryzykownych zachowań seksualnych. Nie jest to co prawda reguła, a trend, który wymaga dalszych badań, warto jednak mieć na uwadze, że spożywanie dużych ilości drinków z napojami energetycznymi może szybko doprowadzić do utraty kontroli.

Czy napoje energetyczne zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia kaca?

Część osób w trakcie spożywania alkoholu sięga po napoje energetyczne, by ustrzec się przed kacem. Badania naukowe wskazują jednak, że sposób ten nie jest niestety skuteczny. Wprawdzie niektóre napoje energetyczne mają w swym składzie substancje potencjalne pomocne w profilaktyce kaca, ich stężenie jest zbyt niskie, by mogły zadziałać.

Co więcej, zawarta w napojach energetycznych kofeina potęguje odwadniające działanie alkoholu, co przyspiesza nadmierną utratę wody z organizmu. Biorąc pod uwagę fakt, że osoby pijące drinki z napojami energetycznymi przyjmują zwykle większą ilość alkoholu, metoda ta zdecydowanie nie jest zalecana tym, którzy nie chcą następnego dnia cierpieć.

Odtrucie alkoholowe – jedyna z pełni skuteczna metoda leczenia kaca

Jesteś rozczarowany brakiem skuteczności domowych sposobów na kaca? Następnym razem sięgnij po odtrucie alkoholowe! To jedyna metoda leczenia syndromu dnia poprzedniego, której działanie potwierdzone jest licznymi badaniami naukowymi. Odtrucie alkoholowe pozwala nie tylko na nawodnienie organizmu i wypłukanie resztek alkoholu i jego metabolitów, ale także wspiera regenerację tkanek oraz redukuje stres oksydacyjny. Tak wielokierunkowe działanie odtrucia alkoholowego powoduje, że jego pierwsze efekty odczuwane są jeszcze w trakcie wykonywania wlewu.

KacDoktor – odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicznych miejscowościach

Chcesz szybko wyleczyć objawy poimprezowego kaca? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze znajdziesz specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie redukowania szkodliwego wpływu alkoholu na organizm. Nasi lekarze i ratownicy medyczni zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, a jednocześnie sprawią, że cały zabieg będzie dla Ciebie w pełni komfortowy.

Czy wiesz, że z odtrucia alkoholowego możesz skorzystać zarówno w naszym profesjonalnym gabinecie, jak i w zaciszu własnego domu? Rozumiemy potrzeby naszych pacjentów, dlatego usługa odtrucia alkoholowego dostępna jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wiemy także, że w leczeniu kaca liczy się szybkość, dlatego staramy się wysłać naszego specjalistę do wskazanego przez Ciebie miejsca w ciągu 45 minut od otrzymania telefonu lub wypełnienia formularza internetowego. Zależy Ci na dyskrecji? Nie musisz się martwić! Nasz pracownik zadba o wszelkie szczegóły tak, by nikt nie zorientował się, jaki jest cel jego wizyty.

Nie trać czasu na zmaganie się z nieprzyjemnymi objawami kaca! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i ciesz się pięknym dniem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844