Kto powinien całkowicie zrezygnować z alkoholu?

Opublikowany: poniedziałek, 15 maja 2023

Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie, a jego konsumpcja jest powszechnie akceptowana w wielu kulturach. Dla wielu osób używka ta stanowi integralną część wydarzeń kulturowych, socjalnych czy biznesowych, z kolei dla innych jest po prostu miłym zwieńczeniem męczącego dnia. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy może sięgać po alkohol. W poniższym artykule przedstawiamy grupy osób, które powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. W tekście wspominamy również o zaszyciu alkoholowym, czyli rozwiązaniu dla osób, które chcą przestać pić, jednak mają problem z długotrwałym utrzymaniem abstynencji.

Alkohol nie jest używką dla każdego

Nie ulega wątpliwości, że alkohol nie jest obojętny dla zdrowia człowieka. Co więcej, jego negatywny wpływ na organizm wiąże się z częstszym wystąpieniem ponad 200 chorób i urazów. Zrezygnowanie ze spożycia tej używki jest więc korzystne dla każdego. Istnieją jednak grupy, dla których całkowita abstynencja nie jest wyborem, a koniecznością.

Kobiety w ciąży powinny bezwzględnie unikać alkoholu

Obecnie wiadomo, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, jaką może spożyć kobieta w ciąży. Alkohol jest używką, która swobodnie przenika przez łożysko, wywierając ogromny wpływ na rozwijający się organizm płodu. We wczesnym etapie ciąży spożycie alkoholu może skutkować obumarciem zarodka, a w późniejszym ‒ poronieniem lub przedwczesnym porodem. Ekspozycja na alkohol w życiu prenatalnym często skutkuje poważnymi zaburzeniami wchodzącymi w skład spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD), z których najbardziej znany jest FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy.

Szkodliwy wpływ alkoholu na dzieci i młodzież

Według najnowszych badań naukowych wiek inicjacji alkoholowej w Polsce to 12,5 roku. Niepokojący jest także fakt, że duży odsetek 15-latków regularnie sięga po napoje alkoholowe. Tymczasem specjaliści alarmują, że wpływ alkoholu na rozwijający się organizm dzieci i młodzieży jest fatalny. Szczególnie destrukcyjne używka ta wpływa na mózg nieletnich, uszkadzając połączenia synaptyczne i zaburzając pracę struktur mózgu odpowiedzialnych między innymi za uczenie się i pamięć, kontrolę zachowań i impulsów czy przeżywanie emocji. Co więcej, spożywanie alkoholu w wieku nastoletnim kilkukrotnie zwiększa ryzyko rozwinięcia w przyszłości uzależnienia.

Niebezpieczne interakcje alkoholu z przyjmowanymi lekami

Alkohol wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Używka ta może wpływać na metabolizm przyjmowanych lekarstw lub wpływać na wystąpienie ich efektów, w tym także tych niepożądanych. Specjaliści zalecają, by całkowicie wstrzymać się ze spożyciem alkoholu w trakcie terapii. Szczególnie niebezpieczne może być połączenie alkoholu z niektórymi lekami przeciwbólowymi, przeciwcukrzycowymi, uspokajającymi, a także z antybiotykami i środkami rozluźniającymi mięśnie.

Alkohol a choroby wątroby i trzustki

Wątroba i trzustka są narządami szczególnie narażonymi na toksycznie działanie alkoholu. Nic zatem dziwnego, że głównym zaleceniem w przypadku przewlekłych chorób wątroby i trzustki jest utrzymywanie trzeźwości. Z alkoholu powinny zrezygnować przede wszystkim osoby borykające się z zapaleniem czy marskością wątroby, niewydolnością wątroby, a także przewlekłym zapaleniem trzustki. W tych przypadkach sięganie po używkę zaostrza chorobę i przyspiesza jej przebieg.

Leczenie alkoholizmu a całkowita abstynencja

Mogłoby się wydawać, że zakończenie terapii uzależnień jest równoznaczne z wyjściem z nałogu. Nic bardziej mylnego! Przyjmuje się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Utrzymywanie abstynencji, czyli główny cel leczenia alkoholizmu, wstrzymuje przebieg choroby i chroni chorą osobę przed negatywnymi konsekwencjami nałogu. Osoby w trakcie terapii alkoholowej, a także te, które już ją ukończyły, powinny bezwzględnie przestrzegać abstynencji. W ich przypadku sięganie po używkę, nawet w niewielkich dawkach, może skutkować nawrotem choroby i wpadnięciem w ciąg alkoholowy.

Masz problem z odstawieniem alkoholu? Pomyśl o zaszyciu alkoholowym!

Próbujesz rozpocząć abstynencję, jednak wciąż Ci się nie udaje? A może zdajesz sobie sprawę ze swoich problemów z alkoholem, rozpoczynasz terapię uzależnień, jednak odczuwasz silny głód alkoholowy? Rozwiązaniem w tym przypadku może być zaszycie alkoholowe. Aktywność wszywki alkoholowej utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Zaszyta osoba musi przez cały ten czas utrzymywać abstynencję, gdyż każde spożycie alkoholu ‒ nawet najmniejszej jego dawki ‒ wiąże się z gwałtownym pogorszeniem samopoczucia. Zaszycie alkoholowe nie jest co prawda samodzielną metodą leczenia alkoholizmu, jednak stanowi ogromne wsparcie w pierwszych miesiącach walki z nałogiem.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie ‒ pomożemy Ci utrzymać długotrwałą abstynencję

W samej tylko Warszawie zaszycie alkoholowe oferuje co najmniej kilkanaście klinik. W przypadku tego zabiegu nie należy jednak decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Od jakości zabiegu zależy nie tylko jego skuteczność, ale także Twoje zdrowie. Dlaczego zatem warto udać się po pomoc akurat do nas? W gabinecie KacDoktora pracują specjaliści z ogromną wiedzą i doświadczeniem w temacie zaszycia alkoholowego. Nasi lekarze dbają o najmniejszy szczegół, by cały zabieg był dla pacjenta komfortowy, jak również całkowicie bezpieczny.

Jak można umówić się na zabieg zaszycia alkoholowego w naszym gabinecie? To proste! Wystarczy zadzwonić i ustalić dogodny termin wizyty, a nasz personel zajmie się całą resztą. Nasz specjalista znieczuli Cię odpowiednio do zabiegu, by przebiegał on całkowicie bezboleśnie. Otrzymasz również osłonę z antybiotyku, w celu zminimalizowania ryzyka groźnych zakażeń. Na koniec wizyty możesz nas także poprosić o odpowiednie zaświadczenie o wykonanym zabiegu.

Chcesz przestać pić, jednak nie radzisz sobie z głodem alkoholowym? Zaszycie alkoholowe pomoże Ci utrzymać abstynencję nawet przez najbliższy rok!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844