Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Opublikowany: poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Choroba alkoholowa nie pojawia się znikąd, a raczej rozwija się przez długi czas niepostrzeżenie, podstępnie zabierając zdrowie i niszcząc relacje z bliskimi. Uzależnione osoby przez długi czas nie zauważają alarmujących sygnałów, wypierając istnienie problemów z alkoholem. Kiedy jest ten moment, gdy picie ryzykowne zaczyna zmieniać się w uzależnienie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak staramy się ją przedstawić w poniższym artykule!

Alkoholizm to choroba, która dotyczy ponad miliona Polaków

Kultura picia alkoholu w Polsce sprawia, że większość społeczeństwa dość często sięga po kieliszek. Pijemy podczas rodzinnych uroczystości i spotkań ze znajomymi, przy alkoholu świętujemy awanse w pracy, kupno samochodu czy narodziny dziecka. Okazjonalne sięganie po alkohol jest dla nas czymś normalnym, jednak droga do nadużywania alkoholu jest zaskakująco krótka. Szacuje się, że nadużywanie alkoholu dotyczy aż 2,5 miliona Polaków, a z alkoholizmem boryka się już ponad milion Polaków.

Miłe złego początki, czyli jak rozwija się alkoholizm?

Alkoholizm postrzegany jest jako choroba przewlekła, której przebieg ciągnie się długimi latami. Jak wcześniej wspomniano, schorzenie to rozwija się stopniowo, przy czym chora osoba przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby. Specjaliści wyróżniają 4 fazy uzależnienia od alkoholu, które opisują stosunek chorego do używki. Opisuje się zatem:

  • fazę wstępną – chory spożywa alkohol głównie towarzysko, ale odczuwa z tego większą przyjemność, a także zauważa, że używka może uśmierzyć nieprzyjemne stany emocjonalne. W fazie tej zwykle dochodzi do wzrostu tolerancji na alkohol.
  • fazę zwiastunową – chory coraz bardziej koncentruje się na alkoholu, stwarzając specjalne okazje do wypicia lub pijąc po kryjomu. Coraz częściej występują u niego palimpsesty alkoholowe, czyli tzw. urywanie się filmu, na skutek spożycie zbyt dużej dawki alkoholu.
  • fazę krytyczną – chory traci kontrolę nad piciem alkoholu, odczuwając zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne. Uzależnienie doprowadza do zaniedbań w życiu rodzinnym i zawodowym, a także konsekwencji zdrowotnych. Chory nie przyjmuje do wiadomości obecności problemu z alkoholem, usprawiedliwiając się przed bliskimi i samym sobą.
  • fazę chroniczną – chory w tej fazie pije w wielodniowych ciągach alkoholowych, co doprowadza do licznych powikłań zdrowotnych, takich jak psychozy alkoholowe czy zaburzenia lękowe. Dochodzi do obniżenia sprawności motorycznej oraz intelektualnej.

Czy to już alkoholizm?

Kiedy dokładnie można rozpoznać alkoholizm? W Polsce specjaliści zwykle posługują się kryteriami ICD-10. Uzależnienie od alkoholu można stwierdzić, gdy są spełnione co najmniej trzy z następujących kryteriów:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu spożywania alkoholu;
  • upośledzona zdolność kontroli nad zachowaniami związanym z piciem alkoholu;
  • wystąpienie objawów zespołu abstynencyjnego lub sięganie po alkohol w celu ich uniknięcia czy złagodzenia;
  • wystąpienie objawów zwiększonej tolerancji wobec alkoholu;
  • porzucenie lub ograniczenie dotychczasowych zainteresowań i zamiłowań z powodu spożywania alkoholu;
  • uporczywe picie alkoholu, pomimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw.

Podejrzewasz rozwój choroby alkoholowej u siebie lub bliskiej Ci osoby? Zastanawiasz się, czy to już moment, w którym należy udać się do specjalisty? Zawsze możesz wykonać jeden z krótkich testów przesiewowych, które oceniają prawdopodobieństwo występowania problemów z alkoholem. Zalicza się do nich test AUDIT, CAGE, a także MAST.

Leczenie alkoholizmu – pomoc w walce z uzależnieniem

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną i jak każda inna choroba – wymaga odpowiedniego leczenia. Podstawą jest rzecz jasna terapia uzależnień, poprzedzona odtruciem alkoholowym. Warto pamiętać, że pierwszą i najważniejszą zasadą leczenia alkoholizmu jest abstynencja. Niestety, utrzymanie jej, zwłaszcza w początkowych miesiącach terapii, bywa wyjątkowo ciężkie. Warto wtedy sięgnąć po wszywkę antyalkoholową, która będzie dla chorego wsparciem przez 10 kolejnych miesięcy.

Zaszycie alkoholowe jako metoda wspierająca utrzymanie abstynencji

Wszywka antyalkoholowa nie jest bynajmniej cudownym lekiem na alkoholizm, jednak może być ważnym elementem wsparcia terapii uzależnienia. Uniemożliwia ona chorej osobie spożywanie alkoholu, poprzez wpływ na metabolizowanie tej używki. Substancja aktywna wszywki antyalkoholowej – esperal, blokuje enzym odpowiedzialny za rozkład aldehydu octowego, który jest głównym metabolitem alkoholu o wysokiej toksyczności.

Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu przez osoby z wszywką antyalkoholową skutkuje gwałtownym wzrostem stężenia aldehydu octowego we krwi. Konsekwencją tego jest szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak nadmierna potliwość, zawroty głowy czy spadek ciśnienia tętniczego. Złe samopoczucie po alkoholu zabiera uzależnionym osobom przyjemność z sięgania po używkę, a także wywołuje w nich uczucie lęku.

KacDoktor – profesjonalne wsparcie dla osób nadużywających alkoholu

Zauważasz u siebie pierwsze oznaki problemów z alkoholem? Nie czekaj, aż ucierpi na tym szczęście Twoje i Twoich najbliższych! Zgłoś się po odpowiednią pomoc i zawalcz o swoje zdrowie! W KacDoktorze znajdziesz lekarzy i ratowników medycznych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w temacie odtrucia alkoholowego i wszywek antyalkoholowych. Pomogą Ci oni nie tylko oczyścić organizm i osiągnąć abstynencję, ale także doradzą, jak rozpocząć walkę z nałogiem.

W KacDoktorze kładziemy ogromny nacisk nie tylko na zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów, ale także na ich komfort. Właśnie dlatego z naszych usług możesz skorzystać nie tylko w profesjonalnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu. Zaszycie lub odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu to idealna opcja dla osób, które nie mają siły lub czasu na wizytę stacjonarną. Skorzystanie z naszych usług jest banalnie proste. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości.

Nie pozwól, by alkohol zawładnął Twoim życiem! Skorzystaj z zaszycia alkoholowego i utrzymaj abstynencję przez najbliższe 10 miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844