Jak się zachować podczas ataku padaczki alkoholowej?

Opublikowany: niedziela, 25 września 2022

Mogłoby się wydawać, że padaczka alkoholowa jest rzadkim zjawiskiem. Niestety, jest wręcz odwrotnie! Statystyki wskazują, że stan ten może występować nawet u 15% osób uzależnionych od alkoholu. Nierzadko bywa, że zdrowie czy życie osoby w trakcie ataku padaczki alkoholowej zależy od zachowania osób postronnych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat padaczki alkoholowej: co ją powoduje, jak przebiega, a co najważniejsze – jak udzielić pierwszej pomocy w trakcie ataku padaczki alkoholowej.

Czym jest padaczka alkoholowa?

Padaczką alkoholową nazywa się potocznie napady drgawkowe w przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Drgawki nie stanowią jednak klasycznego objawu zespołu odstawiennego, lecz pojawiają się w jego powikłanym przebiegu. Padaczka alkoholowa w 90% przypadków występuje do 48 godzin po nagłym zaprzestaniu picia. U około 30% alkoholików padaczka alkoholowa jest wstępem do majaczenia alkoholowego.

Objawy ataku padaczki alkoholowej przypominają klasyczny napad padaczki

Ataki padaczki alkoholowej najczęściej zalicza się do napadów pierwotnie uogólnionych o charakterze toniczno-klonicznym. Chory nagle i niespodziewanie traci świadomość, a przy tym upada. Pojawiają się wtedy charakterystyczne objawy, czyli:

  • skurcze mięśni całego ciała;
  • ślinotok;
  • szczękościsk z przygryzieniem języka;
  • mimowolne oddanie moczu i stolca.

Atak padaczki alkoholowej nie jest długi – zwykle trwa około trzech minut. Po odzyskaniu świadomości chory może zapaść w głęboki sen. Niestety, niekiedy napady drgawkowe mogą się przedłużać lub występować seriami, co klasyfikuje je jako stan padaczkowy. Jest on szczególnie niebezpieczny, ponieważ wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań neurologicznych.

Jak udzielić pierwszej pomocy w padaczce alkoholowej?

Atak padaczki alkoholowej stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Warto zatem wiedzieć, jak udzielić takiej osobie pierwszej pomocy, by zminimalizować ryzyko groźnych powikłań.

Jednym z najważniejszych elementów udzielania pierwszej pomocy w padaczce alkoholowej jest zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanemu. Szczególną uwagę należy poświęcić zabezpieczeniu głowy. Dobrym pomysłem jest podłożenie pod nią czegoś miękkiego, jak bluza czy koc, a także przytrzymanie jej na własnych kolanach. Należy także usunąć z najbliższego otoczenia rzeczy, które mogłyby wywołać u chorego uraz.

Podczas udzielania pierwszej pomocy w padaczce alkoholowej nie można zapomnieć o zapewnieniu drożności dróg oddechowych chorego. Prostą metodą jest przytrzymanie choremu głowy i odgięcie jej do tyłu. Warto przy tym obserwować, czy u poszkodowanej osoby nie występują wymioty czy ślinotok. W takiej sytuacji należy odwrócić mu głowę, by nie doszło do zadławienia.

Leczenie padaczki alkoholowej wymaga bezwzględnego utrzymania abstynencji

Leczenie padaczki alkoholowej znacząco różni się od leczenia zwykłej padaczki. Napady drgawkowe w przebiegu zespołu abstynencyjnego nie wymagają przewlekłego leczenia przeciwpadaczkowego, ponieważ mechanizm powstawania tej choroby jest inny. Padaczka alkoholowa w zdecydowanej większości przypadków nie ma trwałego charakteru. Warunkiem jest jednak utrzymanie abstynencji, ponieważ dalsze spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych ataków padaczki alkoholowej w przyszłości.

Jak zminimalizować ryzyko ataku padaczki alkoholowej?

Czy da się w jakikolwiek sposób zapobiec wystąpieniu drgawek w przebiegu zespołu abstynencyjnego? Okazuje się, że tak! Wystarczy odpowiednio przygotować się do odstawienia alkoholu. Badania wskazują, że odpowiednio przeprowadzony detoks alkoholowy może zmniejszyć ryzyko ataku padaczki alkoholowej nawet do 3%.

Czym właściwie jest detoks alkoholowy? To procedura, która zakłada podanie substancji odżywczych, ale także leków, w formie kroplówki dożylnej. Detoks alkoholowy, choć obecnie stosowany jest w leczeniu kaca, pierwotnie był stosowany w prewencji oraz leczeniu alkoholowego zespołu odstawiennego. Jego skuteczność wynika z całkowitej biodostępności podawanych składników aktywnych, które w ciągu zaledwie kilku minut docierają do wszystkich tkanek i narządów organizmu. Warto pamiętać, że zapobieganie objawom zespołu abstynencyjnego to niejedyna zaleta detoksu alkoholowego. Zabieg ten pomaga również w regeneracji organizmu po okresie dłuższego nadużywania alkoholu.

Odtruwanie alkoholowe w KacDoktorze – nie tylko na kaca!

Wstałeś po imprezie życia i intensywny kac nie pozwala Ci na wyjście z łóżka? A może nadużywasz alkoholu od dłuższego czasu i chcesz bezpiecznie osiągnąć abstynencję? Niezależnie od przyświecającego Ci powodu, detoks alkoholowy powinien być wykonany przez doświadczonych profesjonalistów – a takich znajdziesz u nas, w KacDoktorze. Nasi lekarze i ratownicy medyczni postawią Cię na nogi w kilka chwil, dbając o Twój komfort i bezpieczeństwo.

Jak skorzystać z naszych usług? Możesz odwiedzić nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie chcesz bądź nie możesz przyjechać do nas na wizytę stacjonarną, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista od detoksu alkoholowego przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres. Może to być Twój dom, ale także biuro czy pokój hotelowy. Nie musisz też martwić się nieodpowiednią porą – nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Chcesz bezpiecznie osiągnąć abstynencję? Skorzystaj z detoksu alkoholowego i rozpocznij nowe, trzeźwe życie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844