Jak dokładnie zmierzyć poziom alkoholu w organizmie?

Opublikowany: sobota, 23 października 2021

W temacie pomiaru stężenia alkoholu w organizmie istnieje wiele mitów i niedopowiedzeń. Temat jednak jest poważny, ponieważ od prawidłowego pomiaru nierzadko zależy bezpieczeństwo i życie nie tylko Twoje, ale także osób w Twoim pobliżu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej metodom badania trzeźwości, przede wszystkim pod kątem ich dokładności. Przedstawiamy także zalety odtrucia alkoholowego, które jest szybkim i łatwym sposobem na dojście do siebie po hucznej imprezie.

Pomiar stężenia alkoholu powinien być przede wszystkim dokładny

Kiedy najczęściej interesujemy się stężeniem alkoholu we krwi? Po metody kontroli trzeźwości zwykle sięgamy w poimprezowe poranki, gdy mamy w planach wsiąść za kierownicę lub czeka nas wyjście do pracy. Nic w tym dziwnego, niewątpliwie mądrzej jest zostać w domu, niż zmagać się z konsekwencjami pracy bądź kierowania autem na rauszu. Warto zatem zadbać, by pomiar zawartości alkoholu we krwi był jak najbardziej dokładny – w końcu od tego zależy Twoje bezpieczeństwo!

Co warto wiedzieć o alkomatach?

Do pomiaru zawartości stanu upojenia służy alkomat. Urządzenie to bada stężenie alkoholu nie we krwi, a w wydychanym powietrzu, co umożliwia szybki i bezbolesny pomiar za pomocą jednego dmuchnięcia. Korzystanie z alkomatów zwykle jest intuicyjne, a sam sprzęt podaje uzyskany wynik w promilach, dzięki czemu można go łatwo porównać z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Obecnie na rynku można spotkać trzy rodzaje alkomatów. Są to:

  • alkomaty półprzewodnikowe – sensorem jest tu elektroda, na powierzchni której utlenia się zawarty w wydychanym powietrzu alkohol, powodując wzrost przewodności półprzewodnika. Dużą zaletą tego typu alkomatów jest niska cena, jednak nie odznaczają się one dobrą dokładnością. Wynik pomiaru może zostać zaburzony przez spożyty chwilę wcześniej posiłek, wypalonego papierosa lub niski stan baterii.
  • alkomaty elektrochemiczne – w tym typie alkomatu sensorem jest elektroda pokryta związkami chemicznymi, które utleniają alkohol do kwasu octowego. W wyniku tej reakcji uwalniają się elektrony i dochodzi do powstania prądu, którego wysokość napięcia świadczy o stężeniu etanolu w wydychanym powietrzu. Alkomaty elektrochemiczne wyróżniają się dużą dokładnością, a pomiary nie są zaburzane przez czynniki zewnętrzne.
  • alkomaty spektrofotometryczne – są to urządzenia stacjonarne, wykorzystujące w pomiarach właściwości promieniowania podczerwonego. Wykorzystywane są głównie na posterunkach policji i w sądach, ponieważ cechują się najwyższą dokładnością pomiaru.

Warto podkreślić, że alkomaty przeznaczone do użytku domowego, czyli półprzewodnikowe i elektrochemiczne, wymagają okresowej kalibracji. Szacuje się, że procedura ta powinna zostać przeprowadzona po wykonaniu kilkuset pomiarów lub co roku.

Uważaj na internetowe alkomaty i jednorazowe alkotesty!

W internecie można znaleźć kalkulatory promili, nazywane również wirtualnymi alkomatami, które przedstawiane są jako szybki sposób na określenie orientacyjnego stężenia alkoholu w organizmie. Zazwyczaj wymagają one podania płci, wagi oraz ilości spożytego trunku i na tej podstawie określają krzywą stężenia alkoholu we krwi w ciągu najbliższych kilku godzin. Niestety, wyniki prezentowane w kalkulatorach promili należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ ich dokładność jest niska.

Ostrożność należy zachować również w stosunku do tanich, jednorazowych alkotestów, które można znaleźć w sklepach monopolowych czy stacjach benzynowych. Zazwyczaj posiadają one kryształki, które barwią się na czerwono, jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,2 promila. Wyniki pomiarów jednorazowymi alkotestami nie zawsze są wiarygodne, ponieważ na ich działanie wpływają w dużej mierze warunki przechowywania.

Jak szybko stężenie alkoholu we krwi spada do zera?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Metabolizm alkoholu zależy od wielu czynników, dlatego trudno przewidzieć, kiedy organizm danej osoby całkowicie wyeliminuje tę używkę z krwiobiegu. Jesteś po imprezie i zależy Ci, by szybko stanąć na nogi i wrócić do wykonywania swoich obowiązków? Istnieje skuteczny sposób, który pomaga wypłukać resztki alkoholu z ustroju, a jednocześnie poprawia samopoczucie. Mowa oczywiście o odtruciu alkoholowym, które uważane jest za najlepszą metodę leczenia kaca.

Odtrucie alkoholowe pomoże Ci wyleczyć kaca i wypłukać resztki alkoholu z krwi już w godzinę!

Odtrucie alkoholowe to nic innego, jak zastosowanie odpowiednio dobranych kroplówek dożylnych w celu wyeliminowania dokuczliwych symptomów kaca. Metoda ta wyraźnie poprawia samopoczucie już w godzinę, co jest możliwe dzięki podaży związków odżywczych bezpośrednio do krwiobiegu. Witaminy, minerały oraz antyoksydanty w ciągu zaledwie kilku minut docierają do wszystkich tkanek organizmu, wspierając regenerację obciążonych przez alkohol komórek. Co więcej, detoks alkoholowy jest dobrym sposobem na podanie dużej ilości izotonicznych płynów, które z jednej strony nawadniają organizm, a z drugiej wzmagają diurezę, przez co pomagają wypłukać z niego resztki alkoholu i szkodliwych metabolitów.

KacDoktor – odtrucie alkoholowe w zasięgu Twojej ręki!

Szukasz profesjonalnego odtrucia alkoholowego w Warszawie lub okolicznych miejscowościach? W KacDoktorze znajdziesz specjalistów, którzy zadbają o komfort i bezpieczeństwo całego zabiegu. Pracujący w firmie lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie redukcji szkód zdrowotnych wywołanych alkoholem, dzięki czemu Twoje samopoczucie ulegnie znaczącej poprawie jeszcze w czasie trwania wlewu.

Z pewnością zainteresuje Cię fakt, że w obrębie Warszawy i okolic możesz skorzystać z odtrucia alkoholowego w zaciszu własnego domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z KacDoktorem telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista od detoksu dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Warto także wspomnieć, że usługi KacDoktora świadczone są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Impreza nie musi wiązać się z zaniedbywaniem obowiązków! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i zacznij swój dzień z pełnią sił!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844