Jak alkohol uszkadza mózg?

Opublikowany: poniedziałek, 29 maja 2023

Alkohol jest jedną z najbardziej popularnych używek na świecie, a zarazem jedną z najbardziej szkodliwych dla organizmu człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest wpływ alkoholu na mózg, ponieważ związek ten działa toksycznie na komórki nerwowe, powodując poważne uszkodzenia i zaburzenia w funkcjonowaniu tego ważnego narządu. W niniejszym artykule omówimy, jak etanol uszkadza mózg i jakie mogą być konsekwencje długotrwałego nadużywania alkoholu. Podpowiadamy również, jak wspomóc regenerację układu nerwowego po suto zakrapianej imprezie.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego układu nerwowego

Destrukcyjny wpływ alkoholu na mózg człowieka jest niepodważalny. Potwierdzają to także najnowsze publikacje naukowe. Jedno z najnowszych badań, przeprowadzone na grupie 36 tysięcy osób, wykazało, że regularne spożycie alkoholu przyspiesza starzenie się mózgu. Okazuje się, że mózgi 50-latków, którzy pili regularnie dwa piwa dziennie, były średnio o 10 lat starsze niż mózgi ich niepijących rówieśników. Tak głębokie zmiany w budowie i funkcjonowaniu mózgu nie są bynajmniej bez znaczenia, jeśli chodzi o rozwój chorób neuropsychiatrycznych związanych z nadużywaniem alkoholu.

Cerebellopatia alkoholowa, czyli alkoholowy zanik móżdżku

Móżdżek to struktura położona w tyłomózgowiu, która odpowiada między innymi za kontrolę ruchów ciała i utrzymanie równowagi. Regularnie spożycie alkoholu skutkuje zanikiem tkanki móżdżku, a zwłaszcza jego centralnej części, zwanej robakiem. Do objawów alkoholowego zaniku móżdżku zalicza się między innymi:

 • chód na szerokiej podstawie;
 • zaburzenia równowagi;
 • trudności w utrzymaniu pionowej pozycji;
 • niezborność ruchów;
 • drżenia rąk;
 • zaburzenia ruchów gałek ocznych;
 • mowa skandowana.

Encefalopatia Wernickego jako skutek niedoboru witaminy B1

Encefalopatia Wernickego to uszkodzenie mózgu wynikające z niedoboru witamy B1, występujące głównie u wieloletnich alkoholików. Deficyt tego związku odżywczego skutkuje rozległymi zmianami w tkance mózgu, zwłaszcza w obrębie wzgórza, podwzgórza, ciał suteczkowatych, móżdżku i śródmózgowia. Do najczęściej obserwowanych symptomów encefalopatii Wernickego zalicza się:

 • zaburzenia okomotoryczne, takie jak oczopląs, opadanie powiek czy nierówność źrenic;
 • zmiany psychiczne, takie jak splątanie, uczucie dezorientacji, apatia czy zaburzenia funkcji poznawczych;
 • ataksję, czyli obniżoną zdolność koordynacji ruchów ciała.

Demencja alkoholowa ‒ późna konsekwencja nadużywania alkoholu

Demencja alkoholowa jest jednostką chorobową wykrywaną relatywnie rzadko, a przez to słabo jeszcze poznaną. Wiadomo, że schorzenie to rozwija się po wielu latach nadużywania alkoholu i jest potencjalnie odwracalne, lecz jedynie w początkowych etapach. Zaburzenia występujące w przebiegu demencji alkoholowej mogą przypominać chorobę Alzheimera. Obserwuje się przede wszystkim zaburzenia funkcji poznawczych, czyli upośledzenie zdolności myślenia, rozumienia, uczenia się oraz zapamiętywania. Objawom otępienia nierzadko towarzyszą zaburzenia emocjonalne, takie jak wybuchy złości, obojętność czy apatia. Chorzy często zmagają się również z zaburzeniami snu, a także zaburzeniami zachowania czy motywacji.

Jak ochronić mózg przed negatywnym działaniem alkoholu?

Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta ‒ wystarczy nie pić alkoholu. Nie można zapobiec destrukcyjnemu działaniu tej używki na mózg, zwłaszcza przy nadmiernym i długotrwałym spożywaniu. Nie ulega więc wątpliwości, że najlepszą formą ochrony mózgu i układu nerwowego przed wpływem alkoholu jest zachowanie trzeźwości. Czy można jednak zminimalizować konsekwencje zdrowotne nadmiernego spożycia tej używki? Okazuje się, że tak! Odtrucie alkoholowe to zabieg przyspieszający wypłukiwanie alkoholu i jego metabolitów z ustroju, a jednocześnie wspomagający regenerację całego organizmu.

Odtrucie alkoholowe jako wsparcie regeneracji organizmu

Odtrucie alkoholowe to zabieg, który polega na podaniu mieszanki związków odżywczych i leków w formie kroplówki dożylnej. Choć obecnie zyskał on popularność jako najskuteczniejszy lek na kaca, jego głównym zadaniem jest zminimalizowanie szkodliwego wpływu alkoholu na organizm człowieka. W jaki sposób? Wielokierunkowy! Odtrucie alkoholowe umożliwia między innymi:

 • dogłębne nawodnienie organizmu;
 • przyspieszenie wypłukiwania z ustroju resztek alkoholu i toksycznego aldehydu octowego;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • przywrócenie prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
 • uzupełnienie niedoborów witaminy C oraz witamin z grupy B;
 • neutralizację nadmiernego stresu oksydacyjnego;
 • oczyszczenie i ochronę tkanki wątroby;
 • doraźne działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne, uspokajające czy nasenne.

Przesadziłeś z alkoholem? W KacDoktorze doskonale wiemy, jak Ci pomóc!

Twoja ostatnia impreza była tak udana, że wymknęła się spod kontroli? Chcesz uniknąć kaca lub zmniejszyć szkodliwy wpływ alkoholu na Twój organizm? Jesteś w dobrym miejscu ‒ odtrucie alkoholowe to nasza specjalność! W KacDoktorze znajdziesz doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy zadbają o Twoje zdrowie i samopoczucie. Wystarczy, że nam zaufasz ‒ my zajmiemy się całą resztą!

Zawsze możesz przyjechać do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum miasta. Usiądziesz w wygodnym fotelu, odprężysz się, a nasi specjaliści pomogą Ci stanąć na nogi. Nie masz sił, czasu lub możliwości na wizytę u nas? Bez obaw! W takich sytuacjach polecamy skorzystanie z naszej usług odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub pokoju hotelowego. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Pracujemy przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, więc możesz kontaktować się z nami, gdy tylko potrzebujesz pomocy.

Nie musisz już tracić całego dnia na walkę z kacem! Odtrucie alkoholowe Warszawa postawi Cię na nogi w kilka chwil!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844