Fazy alkoholizmu ‒ jak rozwija się uzależnienie od alkoholu?

Opublikowany: piątek, 16 września 2022

Choroba alkoholowa rozwija się podstępnie, po kawałku zabierając choremu zdrowie i niszcząc wszystkie aspekty jego dotychczasowego życia. Rozpoznanie alkoholizmu nie jest proste, zwłaszcza że poszczególne fazy uzależnienia od alkoholu mogą objawiać się w różny sposób. Zastanawiasz się, jakie wyróżnia się stadia alkoholizmu? Chcesz wiedzieć, jakie objawy mogą sugerować rozwijające się uzależnienie od alkoholu? W poniższym artykule poruszamy te tematu oraz wskazujemy, jak bezpiecznie stawiać pierwsze kroki w walce z problemem alkoholowym.

Specjaliści wyróżniają cztery następujące po sobie fazy alkoholizmu

Jedną z najbardziej zasłużonych postaci w badaniach nad alkoholizmem był Elvin Morton Jellinek. Ten amerykański fizjolog i biostatystyk, jako jeden z pierwszych badaczy, przedstawiał alkoholizm jako chorobę. W latach 50. ubiegłego wieku opisał on w swojej pracy cztery kolejne fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu. Jego obserwacje były na tyle trafne, że do dziś służą specjalistom w rozpoznawaniu poszczególnych etapów alkoholizmu.

Faza prealkoholowa – pierwsze oznaki rozwijającego się problemu z alkoholem

Prealkoholowa faza alkoholizmu zwykle nie jest dostrzegana przez otoczenie czy samego chorego. Zachowanie osoby w tej fazie zwykle nie różni się od zachowania zdrowych ludzi, przybierając postać picia okazjonalnego. Powoli zmienia się jednak postawa chorego wobec alkoholu, a zwłaszcza złudnych korzyści płynących z jego spożycia.

Początkujący alkoholik zauważa, że wysokoprocentowe trunki pozwalają mu radzić sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak smutek czy lęk. Alkohol staje się rozwiązaniem na stres czy zmęczenie, a nierzadko dodaje także pewności siebie. We wstępnej fazie alkoholizmu wzrasta również stopniowo tolerancja na alkohol, a jego dawki stają się coraz większe.

Faza ostrzegawcza – pojawienie się pierwszych luk pamięciowych

Za początek ostrzegawczej fazy alkoholizmu uznaje się wystąpienie pierwszych palimpsestów alkoholowych, czyli luk pamięciowych wywołanych spożyciem nadmiernej dawki alkoholu. Chory spożywa używkę coraz chętniej i w coraz większych ilościach, przy czym pojawiają się tak niepokojące objawy jak:

  • szukanie okazji do spożycia alkoholu;
  • inicjowanie szybkiego tempa spożycia alkoholu;
  • usprawiedliwianie picia nieprzyjemnymi sytuacjami;
  • picie po kryjomu;
  • picie w samotności.

Faza krytyczna – całkowita utrata kontroli nad piciem alkoholu

Krytyczna faza choroby alkoholowej charakteryzuje się utratą kontroli nad piciem alkoholu. Nałóg zaczyna oddziaływać na każdy aspekt życia chorego – karierę zawodową, kontakty z najbliższymi czy domową codzienność. Dotychczasowe pasje i zainteresowania schodzą na dalsze tory, ustępując miejsca szukaniu okazji do picia. W tej fazie alkoholizmu nierzadko dochodzi też do zachowań agresywnych i problemów z prawem.

W krytycznej fazie alkoholizmu chory zaniedbuje nie tylko otoczenie, ale także siebie. Picie w ciągach alkoholowych skutkuje zwykle zaniedbaniem swojego wyglądu oraz higieny. Regularne nadużywanie alkoholu sprawia, że alkoholik podupada na zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Faza przewlekła – ostatnia faza alkoholizmu

Jest to ostatnie stadium alkoholizmu, w którym choroba ukazuje swe pełne oblicze. U chorego obecne są wszystkie jej objawy, takie jak wielotygodniowe ciągi alkoholowe, picie poranne czy sięganie po tanie substytuty alkoholu, takie jak denaturat czy glikol etylenowy. Odstawienie używki kończy się najczęściej wystąpieniem zespołu abstynencyjnego, powikłanego niekiedy majaczeniem lub padaczką alkoholową.

Długoletnie nadużywanie alkoholu doprowadza także do licznych uszkodzeń tkanek i narządów. W ostatniej fazie alkoholizmu chorzy zmagają się z takimi chorobami jak marskość wątroby, polineuropatia alkoholowa czy otępienie alkoholowe. Jest to ostatni moment, w którym chory może podjąć leczenie, ponieważ przewlekła faza alkoholizmu prowadzi do śmierci.

Jak bezpiecznie przestać pić i osiągnąć abstynencję?

W początkowych fazach alkoholizmu chory może w każdym momencie przerwać picie, bez większych konsekwencji zdrowotnych. Niestety, w przewlekłej fazie alkoholizmu osiągnięcie abstynencji nie jest takie proste. Chorzy, którzy nagle odstawą alkohol bądź zmniejszą jego dawkę, narażeni są na wystąpienie zespołu abstynencyjnego. To stan, który w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia alkoholika. Jak zatem bezpiecznie rozpocząć walkę z chorobą alkoholową? Proces ten powinien rozpocząć się od profesjonalnego detoksu alkoholowego.

Detoks alkoholowy jako pierwszy krok walki z problemem alkoholowym

Przejście na abstynencję, zwłaszcza po dłuższym ciągu alkoholowym, nigdy nie jest proste czy przyjemne. Drżenie mięśni, uczucie lęki i niepokoju czy nadmierna potliwość to tylko niektóre z objawów, które często występują przy nagłym odstawieniu używki. Symptomy te pogarszają samopoczucie chorego, ale także mogą rozwinąć się w zespół abstynencyjny powikłany majaczeniem alkoholowym czy padaczką alkoholową.

Detoks alkoholowy to sposób na komfortowy, ale przede wszystkim bezpieczny początek trzeźwienia alkoholika. Izotoniczna baza kroplówki dożylnej nie tylko nawadnia organizm, ale także wypłukuje z niego alkohol i jego toksyczne metabolity. Dodatek minerałów pozwala wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową, a witaminy i antyoksydanty wspomagają regenerację uszkodzonych przez alkohol tkanek. Nie bez znaczenia są również leki doraźne, dobierane tak, by zredukować nieprzyjemne dolegliwości oraz ryzyko groźnych powikłań.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Zaufaj KacDoktorowi!

Czy wiesz, że jesteśmy jedną z firm najdłużej oferujących detoks alkoholowy w Warszawie? W KacDoktorze otrzymasz niezbędną pomoc nie tylko w przypadku objawów kaca, ale także nieprzyjemnych dolegliwości związanych z rezygnacją ze spożycia alkoholu. Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie zarówno w wykonywaniu detoksu alkoholowego, jak i wszywaniu esperalu.

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, zapraszamy Cię do naszego nowoczesnego gabinetu w centrum Warszawy. Nie masz możliwości, by do nas przyjechać? Brakuje Ci sił lub wolisz poddać się odtruciu alkoholowemu w odosobnieniu? W takim przypadku możesz skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Z naszej pomocy możesz skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć walkę z uzależnieniem! Detoks alkoholowy umożliwi Ci bezpieczne odstawienie używki!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844