Encefalopatia Wernickego i zespół Korsakowa - ciężkie powikłania choroby alkoholowej

Opublikowany: sobota, 3 grudnia 2022

Alkohol jest używką powodującą wyjątkowo ciężkie uszkodzenia w obrębie układu nerwowego. Do najcięższych powikłań długotrwałego nadużywania alkoholu należy encefalopatia Wernickego i zespół Korsakowa. Są to schorzenia neuropsychiatryczne o wyjątkowo ciężkim przebiegu. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich objawy? Więcej na temat tych schorzeń przeczytasz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy również sposób na szybkie uzupełnienie groźnych niedoborów witamin u osób nadużywających alkoholu.

Niedobory witamin z grupy B są powszechne wśród osób uzależnionych od alkoholu

Nawet 85% osób regularnie nadużywających alkoholu cierpi na niedoboru tiaminy, czyli witaminy B1. Alkoholizm prowadzi także do wykształcenia się deficytów kwasu foliowego i witaminy B12. Powodem takiego stanu jednak nie tylko często występujące wśród alkoholików niedożywienie. Alkohol zmniejsza konwersję witamin do ich aktywnych form, hamuje ich wchłanianie w układzie pokarmowym, a także upośledza ich magazynowanie w tkance wątroby.

Czym jest encefalopatia Wernickego?

Encefalopatia Wernickego to ostry stan neurologiczny związany z niedoborem witaminy B1. Deficyt tego związku odżywczego wywołuje zmiany w ośrodkowych i obwodowych neuronach, co prowadzi do ich obumarcia, zwłaszcza w obrębie wzgórza i ciał suteczkowatych, ale także w obrębie podwzgórza, móżdżku i śródmózgowia.

Do klasycznej triady objawów encefalopatii Wernickego zalicza się:

 • stan splątania, czyli obniżenie zdolności poznawczych wywołujące problemy z myśleniem, mową, koncentracją czy pamięcią;
 • chód móżdżkowy, czyli chód na szerokiej podstawie z chwiejnymi, niepewnymi ruchami;
 • porażenie międzyjądrowe, które obejmuje objawy w obrębie oczu, takie jak oczopląs, opadanie powiek, porażenie nerwów okoruchowych czy nierówność źrenic.

Encefalopatia Wernickego nierzadko poprzedza pojawienie się zespołu Korsakowa, zwłaszcza w sytuacji, gdy chory nie otrzyma na czas odpowiedniego leczenia, którego podstawą jest suplementacja tiaminy i magnezu. Objawy encefalopatii Wernickego często są odwracalne, gdy chory uzupełni niedobory witamin.

Czym jest zespół Korsakowa?

Zespół amnestyczny Korsakowa, podobnie jak encefalopatia Wernickego, wywołany jest głównie przez niedobór witaminy B1. W odróżnieniu od poprzedniego schorzenia zespół Korsakowa jest chorobą przewlekłą, której objawy zwykle są nieodwracalne. Do najważniejszych symptomów tej choroby zalicza się:

 • amnezję wsteczną, czyli utratę pamięci dotyczącej wydarzeń sprzed zachorowania;
 • amnezję następczą, czyli utratę pamięci dotyczącej wydarzeń w okresie po zachorowaniu;
 • głębokie upośledzenie pamięci świeżej;
 • konfabulacje, czyli zastępowanie luk pamięciowych wymyślonymi wspomnieniami;
 • apatię;
 • zaburzenia nastroju;
 • upośledzenie funkcji wykonawczych, dotyczących między innymi planowania, kontrolowania czy samoregulacji zachowań.

Niedożywienie często towarzyszy nadużywaniu alkoholu

Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do niedoborów witamin z grupy B, ale także innych ważnych składników odżywczych. Osoby zmagające się z chorobą alkoholową bardzo często cierpią z powodu niedożywienia organizmu, które także odciska swoje piętno na zdrowiu i samopoczuciu chorego. W momencie rozpoczęcia leczenia alkoholizmu ważna jest więc nie tylko profilaktyka alkoholowego zespołu abstynencyjnego, ale także uzupełnienie deficytów najważniejszych witamin, minerałów i antyoksydantów.

Detoks alkoholowy pozwala szybko uzupełnić niedobór ważnych związków odżywczych

Detoks alkoholowy nie bez powodu jest szczególnie zalecany przed rozpoczęciem leczenia alkoholizmu. Jest to kompleksowy zabieg, który umożliwia przywrócenie homeostazy organizmu, zaburzonej przez długotrwałe nadużywanie alkoholu. Do największych zalet detoksu alkoholowego zaliczyć należy możliwość:

 • przyspieszenia oczyszczania organizmu z resztek alkoholu i jego toksycznych metabolitów;
 • dogłębnego nawodnienia organizmu;
 • uzupełnienia deficytu najważniejszych elektrolitów, czyli jonów sodu, potasu, magnezu i wapnia;
 • uzupełnienia niedoborów witamin z grupy B czy witaminy C;
 • uzupełnienia niedoborów antyoksydantów;
 • przyspieszenia regeneracji wątroby i układu nerwowego;
 • neutralizacji nadmiernego stresu oksydacyjnego;
 • zapobiegania wystąpieniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Dlaczego niedobory związków odżywczych warto wyrównać akurat za pomocą detoksu alkoholowego? Ponieważ jest to najszybsza metoda! Należy pamiętać, że biodostępność witamin i minerałów przyjętych w formie suplementów doustnych wynosi średnio 30%. W przypadku detoksu alkoholowego z wykorzystaniem kroplówek dożylnych biodostępność wynosi 100%, dzięki czemu efekty tego zabiegu pojawiają się nieporównywalnie szybciej.

Jak skorzystać z detoksu alkoholowego w Warszawie?

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z detoksu alkoholowego i rozpoczęciem abstynencji? Pomożemy Ci przejść przez ten okres bezpiecznie i komfortowo! W KacDoktorze znajdziesz lekarzy i ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem zarówno w prewencji zespołu abstynencyjnego, jak i redukowaniu negatywnych skutków długotrwałego nadużywania alkoholu. W naszym nowoczesnym gabinecie poprawisz swoje zdrowie i samopoczucie w komfortowych warunkach.

Brak Ci sił lub czasu, by zjawić się u nas osobiście? Żaden problem! Zawsze możesz skorzystać z naszej usługi detoksu alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz pracownik przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia, dlatego nie musisz martwić się nieodpowiednią porą.

Nie pozwól, by alkohol zniszczył Twoje zdrowie! Skorzystaj z detoksu alkoholowego i wesprzyj swój organizm!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844