Destrukcyjny wpływ choroby alkoholowej na rodzinę chorego

Opublikowany: piątek, 11 listopada 2022

Mówi się, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Nawet gdy uzależnienie dotyczy jedynie jednej osoby, jego konsekwencje odciskają ogromne piętno na najbliższych jej osobach. Szkody wyrządzone przez alkohol można zaobserwować w różnych obszarach funkcjonowania rodziny: przede wszystkim emocjonalnym, ale także finansowym czy społecznym. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej, jak choroba alkoholowa może wpływać na najbliższe otoczenie chorego.

Około 3-4 milionów Polaków żyje w rodzinach z problemem alkoholowym

Dane na temat rozpowszechnienia choroby alkoholowej nie są optymistyczne. Występowanie choroby alkoholowej w najbliższym otoczeniu to problem nawet 4 milionów Polaków. Co gorsza, w rodzinie alkoholowej wychowuje się od 1,5 do 2 milionów dzieci. Specjaliści alarmują, że ponad połowa z tych dzieci znajduje się w sytuacji, która znacząco zagraża ich rozwojowi oraz zdrowiu. Jakie konsekwencje niesie za sobą życie w rodzinie z problemem alkoholowym?

Problem współuzależnienia w rodzinach alkoholowych

Współuzależnienie to zjawisko, które najczęściej dotyczy partnera osoby uzależnionej od alkoholu. U podstaw współuzależnienia leży rozwój destrukcyjnych mechanizmów adaptacyjnych, które mają na celu utrzymanie relacji z alkoholikiem, a najczęściej również ustabilizowanie sytuacji rodzinnej.

Codzienność współuzależnionej osoby skupia się na problemie alkoholowym partnera. Osoba taka stara się kontrolować jego problem, a jednocześnie przejmuje za niego odpowiedzialność i stara się zredukować negatywne skutki uzależnienia. Współuzależniona osoba często podtrzymuje i pogłębia nałóg alkoholowy chorego, choć robi to niecelowo i nieświadomie.

Osoba dotknięta współuzależnieniem żyje w przewlekłym stresie, lęku i poczuciu niemocy. Nierzadko pojawia się u niej poczucie winy i wstydu za ciężką sytuację rodzinną. Negatywne emocje mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń lękowych. Warto pamiętać, że najbliżsi alkoholika mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów w jednej z Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnień.

Wpływ alkoholizmu rodzica na dziecko

Podkreśla się, że dzieci żyjące w rodzinach alkoholowych szybko uczą się trzech podstawowych zasad: nie mów, nie ufaj i nie czuj. Brak poczucia bezpieczeństwa, a także funkcjonowanie w chronicznym stresie i niepewności sprawiają, że dziecko wykształca mechanizmy przystosowawcze. Szczególnie często dzieci wychowująca się w rodzinie z problemem alkoholowym przyjmują nieświadomie konkretne role. W literaturze naukowej najczęściej wyróżnia się:

 • bohatera rodziny ‒ zwykle jest to najstarsze dziecko, które stara się przejąć obowiązki rodzica i poprawić funkcjonowanie całej rodziny. Często zachowuje się bardziej dojrzale niż wynika to z jego wieku, podejmując się zadań przekraczających jego możliwości.
 • kozła ofiarnego ‒ jest to dziecko, które prezentuje zachowania dysfunkcyjne, takie jak problemy w nauce, ucieczki z domu, częste bójki czy sięganie po używki, głównie w celu zwrócenia na siebie uwagi. Nierzadko jest to przyczyną odwrócenia uwagi od problemu alkoholizmu w rodzinie i wyładowania frustracji i gniewu na dziecku.
 • zagubione dziecko ‒ jest to dziecko wrażliwe, które stara się izolować od rodziny, a zwłaszcza rodzica z problemem alkoholowym. Często ma problemy w kontaktach z rówieśnikami, dlatego zazwyczaj jest samotne i ucieka w świat fantazji lub własnych zainteresowań.
 • maskotkę ‒ zwykle jest to rola przyjmowana przez najmłodsze dziecko, które stara się rozładować napiętą atmosferę w domu. Skupia na sobie uwagę poprzez śmiech czy żarty, a nierzadko próbuje również poprawić humor rodzica alkoholika.

Syndrom DDA ‒ odległe konsekwencje wychowywania dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym

Wychowywanie się w rodzinie z rodzinie z problemem alkoholowym oddziałuje nie tylko na dzieciństwo, ale także późniejsze, dorosłe życie człowieka. U znacznego odsetka osób alkoholizm jednego z rodziców doprowadza do rozwoju syndromu DDA, czyli Dorosłego Dziecka Alkoholików. Dorastanie w ciężkim środowisku prowadzi u nich do wykształcenia charakterystycznych cech, takich jak niskie poczucie własnej wartości, potrzeba kontroli, nadmierna opiekuńczość czy lęk przed odrzuceniem. Osoby z syndromem DDA nierzadko cierpią też z powodu depresji lub zaburzeń lękowych.

Podstawą walki z chorobą alkoholową jest terapia uzależnień

Alkoholizm, jak każda inne choroba, wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Metodą o największej udowodnionej skuteczności jest psychoterapia uzależnień, która skupia się przede wszystkim na przyczynach uzależnienia od alkoholu i wypracowaniu odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z nałogiem. Rozpoczęcie terapii i jej kontynuacja wymaga jednak od chorego zachowania abstynencji, co najczęściej stanowi dla niego duże wyzwanie.

Zaszycie alkoholowe jako wsparcie w utrzymaniu długotrwałej abstynencji

Czy istnieje sposób, by pomóc uzależnionej od alkoholu osobie utrzymać abstynencję? W przypadku alkoholika rozpoczynającego terapię uzależnień dobrym pomysłem jest zaszycie alkoholowe. Metoda ta nie jest wprawdzie skuteczna w samodzielnym leczeniu alkoholizmu, jednak stanowi dobre wsparcie dla osób zmotywowanych do walki z nałogiem. Na czym dokładnie polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka to jałowe tabletki, które zaszyte pod skórą, uwalniają stopniowo do krwiobiegu substancję aktywną. W przypadku zaszycia alkoholowego substancją aktywną jest esperal, który hamuje metabolizm alkoholu na jego kluczowym etapie. Spożycie zaledwie niewielkiej ilości alkoholu skutkuje wtedy gwałtownym wzrostem stężenia jego toksycznego metabolitu ‒ aldehydu octowego. U chorego pojawiają się wtedy objawy zatrucia, do których zalicza się między innymi:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • uderzenia gorąca;
 • nadmierną potliwość;
 • nudności i wymioty;
 • bóle i zawroty głowy;
 • lęk i niepokój;
 • spadek ciśnienia tętniczego;
 • wzrost tętna;
 • uczucie kołatania serca.

Dokuczliwe dolegliwości sprawiają, że u alkoholika istnieje lęk przed konsekwencjami sięgnięcia po używkę. Jest to zatem swoisty straszak, który ma wymusić na chorym abstynencję.

KacDoktor ‒ bezpieczne zaszycie alkoholowe w Warszawie

Masz problem z alkoholem i planujesz rozpocząć leczenie? A może uczęszczasz już na terapię, jednak ciężko Ci utrzymać całkowitą abstynencję? Jeśli uważasz, że zaszycie alkoholowe jest metodą, która może Ci pomóc, jesteś w dobrym miejscu! Nasi doświadczeni specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozwieją Twoje wątpliwości odnośnie tego rozwiązania. W KacDoktorze pomagamy nie tylko w leczeniu kaca i przerywaniu ciągów alkoholowych, ale specjalizujemy się również we wszywaniu esperalu.

Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, a wspólnie ustalimy dogodny dla Ciebie termin. Zabieg zaszycia alkoholowego wykonywany jest w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Nasi lekarze dbają, by wizyta była całkowicie bezpieczna i komfortowa, dlatego zabieg przeprowadzany jest z użyciem miejscowego znieczulenia i pod osłoną antybiotyku.

Nie pozwól, by alkohol niszczył Ciebie i Twoją rodzinę. Zaszycie alkoholowe pomoże Ci w pierwszych miesiącach trzeźwości.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844