Czym jest nadwrażliwość na alkohol?

Opublikowany: wtorek, 7 marca 2023

Czujesz się źle po wypiciu dwóch lampek wina? Zauważyłeś, że bezpośrednio po spożyciu alkoholu Twoje samopoczucie ulega pogorszeniu? Może to wynikać z nadwrażliwości na alkohol! Jest to całkiem prawdopodobne ‒ badania naukowe potwierdzają, że reakcje nadwrażliwości na alkoholowe trunki dotyczą nawet 10% społeczeństwa. Chcesz wiedzieć, czy alergia na alkohol jest tym samym, co nietolerancja? Zastanawiasz się, jakie są objawy nadwrażliwości na alkohol? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Alergia na alkohol czy nietolerancja alkoholu?

Z medycznego punktu widzenia nadwrażliwością pokarmową nazywa się nieprawidłową reakcję organizmu, występującą po spożyciu pokarmu, który dla większości zdrowych osób jest nieszkodliwy. Jeśli dany składnik żywności, w tym przypadku alkohol, wywołuje odpowiedź układu immunologicznego, zwłaszcza związaną z przeciwciałami klasy IgE, możemy mówić o alergii. Jeżeli nieprzyjemne dolegliwości po wypiciu trunku nie są związane z funkcjonowaniem układu immunologicznego, problemem jest nietolerancja alkoholu.

Jakie są objawy nadwrażliwości na alkohol?

Objawy nietolerancji i alergii na alkohol są bardzo do siebie zbliżone. Przyjmuje się jednak, że reakcje alergiczne zwykle są bardziej nasilone niż objawy nietolerancji. Do głównych symptomów, które mogą sugerować występowanie nadwrażliwości na alkohol, zalicza się przede wszystkim:

 • nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, ale także szyi, ramion czy klatki piersiowej;
 • czerwoną, swędzącą wysypkę na skórze;
 • napady kichania;
 • nieżyt nosa lub wodnisty, cieknący katar;
 • uczucie obrzęku nosa, gardła lub ust;
 • zawroty lub bóle głowy;
 • przyspieszenie tętna;
 • spadek ciśnienia tętniczego;
 • trudności w oddychaniu;
 • ból brzucha;
 • biegunkę lub wymioty.

Lekkie objawy nadwrażliwości na alkohol ustępują samoistnie i nie wymagają specjalistycznej pomocy. Osoba, która doświadczyła nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadwrażliwością na alkohol, powinna unikać jego spożywania. W przypadku, gdy objawy alergii są ciężkie, a stan osoby gwałtownie się pogarsza, należy bezzwłocznie zapewnić jej specjalistyczną pomoc medyczną.

Alergia na alkohol to złożone zagadnienie

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że alergia na alkohol nie jest zbyt precyzyjnym określeniem. Prawdziwa alergia na etanol jest dość rzadkim zjawiskiem. Znacznie częściej alergenami są cząsteczki, które występują w trunkach w ilościach śladowych, zwykle będące pozostałościami po procesach produkcji alkoholu. W takim przypadku nieprzyjemne dolegliwości obserwuje się po konkretnych trunkach, najrzadziej po wódce. Do najbardziej alergennych składników trunków zalicza się przede wszystkim:

 • siarczyny;
 • białka występujące w winogronach, zbożu czy chmielu;
 • pleśnie czy owady zanieczyszczające surowce wykorzystywane w produkcji trunku;
 • drożdże wykorzystywane w fermentacji alkoholowej.

Z czego może wynikać nietolerancja alkoholu?

Innym zagadnieniem jest nietolerancja alkoholu. Nie wynika ona z aktywacji układu immunologicznego pod wpływem swoistych antygenów, a raczej braku pewnych enzymów czy bezpośredniego działania niektórych składników alkoholowego trunku na organizm. Co ważne, badania naukowe wskazują, że nietolerancja alkoholu występuje znacznie częściej niż alergia.

W niektórych populacjach dość powszechna jest nietolerancja etanolu wywołana niedoborem enzymu metabolizującego alkohol, czyli dehydrogenazy aldehydowej. Zjawisko to znane jest jako Asian flush reaction, gdyż występuje głównie u osób pochodzących z Japonii, Korei Południowej czy Chin.

Nietolerancja alkoholu może być też spowodowana interakcją alkoholu z przyjmowanymi lekarstwami. Wśród leków najczęściej wywołujących nieprzyjemne dolegliwości w połączeniu z alkoholem wymienia się esperal (składnik popularnej wszywki alkoholowej) oraz antybiotyki ‒ metronidazol, cefalosporyny czy chloramfenikol.

Zdarza się, że nietolerancja alkoholu wynika z obecności w danym trunku związków chemicznych, na które organizm pijącej osoby reaguje w sposób nieprzewidywalny. Ich lista jest wyjątkowo długa, choć winowajcą najczęściej jest tyramina, histamina, siarczyny, alkohole fuzlowe, taniny i flawonoidy.

Nadwrażliwość na alkohol może potęgować kaca

Reakcje nadwrażliwości na alkohol zwykle nie są niebezpieczne. W rzadkich przypadkach mogą one jednak prowadzić do anafilaksji lub ataku astmy, co stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pijącej osoby. Co ciekawe, zdarza się, że nadwrażliwość na alkohol wpływa na pojawienie się kaca oraz jego intensywność. W takim przypadku nie trzeba jednak tracić dnia na testowanie kolejnych domowych sposobów leczenia kaca. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kompleksowe odtrucie alkoholowe!

Odczuwasz złe samopoczucie? Odtrucie alkoholowe pomoże Ci stanąć na nogi

Niestety, odtrucie alkoholowe nie pomoże wyeliminować nadwrażliwości na alkohol. Zabieg ten może jednak pomóc w poprawie samopoczucia, ale także zdrowia, po suto zakrapianej imprezie. Metoda ta polega na dożylnej podaży wyselekcjonowanych kroplówek, które zawierają w swym składzie mieszankę witamin, elektrolitów, antyoksydantów, a niekiedy również doraźnych leków.

Mówi się, że odtrucie alkoholowe pomaga wyleczyć nawet najcięższego kaca w godzinę. Potwierdza to nauka, ale przede wszystkim relacje tysięcy zadowolonych pacjentów. Dlaczego skuteczność odtrucia alkoholowego jest tak wysoka? To proste! Metoda ta działa wielokierunkowo, niwelując objawy kaca dzięki:

 • dogłębnemu nawodnieniu wszystkich tkanek i komórek organizmu;
 • wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • przyspieszeniu wypłukiwania z ustroju resztek alkoholu i jego metabolitów;
 • przywróceniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
 • uzupełnieniu niedoboru witamin z grupy B;
 • uzupełnieniu niedoboru antyoksydantów i neutralizacji stresu oksydacyjnego;
 • przyspieszeniu regeneracji wątroby i układu nerwowego;
 • doraźnemu działaniu przeciwbólowemu, przeciwwymiotnemu czy nasennemu.

Dlaczego warto skorzystać z odtrucia alkoholowego w KacDoktorze?

Czy wiesz, że byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wprowadzili usługę odtrucia alkoholowego na polski rynek? Od wielu lat pomagamy każdemu, kto potrzebuje szybko wyleczyć poimprezowego kaca. Pracujący u nas lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, co przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo wszystkich zabiegów.

Warto podkreślić, że w KacDoktorze kładziemy duży nacisk na komfort naszych pacjentów. Właśnie dlatego mogą oni poddać się odtruciu alkoholowemu w zaciszu naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Doskonale wiemy jednak, że nie każdy ma czas, siłę lub możliwości, by przyjechać do nas osobiście. W takim przypadku oferujemy usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub wypełnić formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości.

Nie musisz już tracić dnia na nierówną walkę z kacem. Sięgnij po odtrucie alkoholowe i ciesz się dobrym samopoczuciem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844