Kac jest zjawiskiem jednoznacznie kojarzącym się nam z czymś nieprzyjemnym. Bynajmniej, nie ma w tym nic dziwnego ‒ syndrom dnia poprzedniego stanowi przecież kombinację wszystkich najgorszych dolegliwości. Do częstych objawów, składających się na obraz kaca, zaliczyć można lęk i niepokój. W zagranicznej literaturze coraz częściej opisuje się zjawisko hangxiety. Czym ono jest? Co je wywołuje i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Hangxiety to termin będący połączeniem angielskich słów hangover, czyli kac oraz anxiety, czyli niepokój. Opisuje on uczucie wzmożonego lęku i niepokoju, które często towarzyszy tradycyjnym objawom syndromu dnia poprzedniego. W odróżnieniu od zwykłego kaca, który obejmuje fizyczne dolegliwości jak ból głowy czy nudności, hangxiety odnosi się do psychologicznego dyskomfortu i uczucia niepokoju. Jest to reakcja organizmu na zmiany chemiczne w mózgu wywołane spożyciem alkoholu oraz późniejszym jego odstawieniem.
Wbrew pozorom zjawisko hangxiety może objawiać się na różne sposoby, zależnie od indywidualnej reakcji organizmu. Do najczęstszych objawów należą:
Szacuje się, że hangxiety dotyka około 12% osób spożywających alkohol, co wskazuje, że nie jest to wcale tak rzadkie zjawisko. Co jednak powoduje jego pojawienie się? Bezpośrednią przyczyną jest rzecz jasna nadmierne spożycie alkoholu. Sama patogeneza tego zjawiska jest dość złożona i obejmuje takie mechanizmy jak:
Mogłoby się wydawać, że hangxiety i alkoholowy zespół abstynencyjny to te same zjawiska ‒ w końcu mają pewne wspólne objawy. Nic bardziej mylnego! Stany te różnią się przyczynami i intensywnością. Alkoholowy zespół abstynencyjny występuje najczęściej u osób długotrwale nadużywających alkoholu, a na jego przebieg składają się bardziej intensywne objawy, w tym napady padaczkowe czy halucynacje, które mogą wymagać leczenia medycznego. Hangxiety to zjawisko występujące po jednorazowym spożyciu alkoholu, jako jedna z form kaca i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarskiej.
Hangxiety to jeden z najbardziej problematycznych objawów syndromu dnia poprzedniego. Regeneracja organizmu po suto zakrapianej imprezie, zamiast przebiegać w ciszy i spokoju, wiąże się z negatywnymi emocjami. Na szczęście kac wcale nie musi wiązać się z lękiem i niepokojem. Istnieje szereg czynności, które pomogą Ci zapobiec lub pozbyć się tego zjawiska.
Jak uniknąć hangxiety? Walka z tym zjawiskiem powinna rozpocząć się już w trakcie sięgnięcia po pierwszy kieliszek. Oprócz profilaktyki ważne jest także postępowanie „dzień po”, podczas pierwszych chwil po przebudzeniu. W celu uniknięcia pojawienia się uczucia lęku i niepokoju warto pamiętać o:
Nie masz cierpliwości, by walczyć z objawami hangxiety? W sytuacji, gdy po imprezie potrzebujesz szybko stanąć na nogi, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zabiegu odtrucia alkoholowego. Wspomaga on regenerację organizmu po nadmiernym spożyciu alkoholu, redukując wszystkie objawy kaca, w tym także uczucie lęku i niepokoju. Odtrucie alkoholowe umożliwia całkowite pozbycie się syndromu dnia poprzedniego nawet w przeciągu godziny. Nie musisz zatem spędzać całego dnia w łóżku, bezsensownie zamartwiając się i walcząc ze swoimi emocjami ‒ wystarczy sięgnąć po skuteczne i kompleksowe rozwiązanie.