Czym jest ciąg alkoholowy i jak go bezpiecznie przerwać?

Opublikowany: czwartek, 12 maja 2022

Większość z nas sięga po alkohol okazyjnie, podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych uroczystości. Do codziennego spożywania alkoholu Polacy przyznają się niechętnie, najczęściej w kontekście piwa. Nic w tym dziwnego – picie w ciągach alkoholowych jest wyraźnym sygnałem rozwijającego się uzależnienia od alkoholu. Nie zawsze jednak odstawienie używki jest proste i bezpieczne. W dzisiejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest ciąg alkoholowy i dlaczego jego samodzielne przerwanie jest tak trudne!

Ciąg alkoholowy – gdy picie wymyka się spod kontroli

Ciąg alkoholowy, nazywany także cugiem, jest sytuacją, w której upojenie alkoholowe trwa dłużej niż dwie doby. Okres codziennego spożycia alkoholu może być różny – od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Przyjmuje się, że picie w ciągach alkoholowych zwykle jest objawem ostatniej, przewlekłej fazy uzależnienia, choć niekiedy krótkie ciągi mogą występować w fazie ostrzegawczej, stanowiąc jasny sygnał o rozwijających się problemach z alkoholem.

Dlaczego alkoholik wpada w ciąg alkoholowy?

Osoba uzależniona od alkoholu traci z czasem całkowicie kontrolę nad ilością i częstotliwością sięgania po używkę. Przymus spożycia alkoholu podyktowany jest tzw. głodem alkoholowym, który wiąże się z silnym napięciem psychicznym u alkoholika. Nierzadko bywa, że w cug alkoholowy wpadają osoby utrzymujące abstynencję przez wiele lat, by odreagować okres całkowitej trzeźwości.

Drugim powodem, dla którego alkoholicy piją w ciągach alkoholowych jest ucieczka przed objawami zespołu abstynencyjnego. Odstawienie używki wiąże się najczęściej z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą być szybko i skuteczne uśmierzone kolejną dawką alkoholu. Picie kolejnych klinów powoduje, że chora osoba wpada w błędne koło, pogłębiając fizyczne uzależnienie od alkoholu.

Przerwanie ciągu alkoholowego może być niebezpieczne

Jak przerwać ciąg alkoholowy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – wystarczy przestać pić. Niestety, w praktyce zakończenie wielodniowego ciągu alkoholowego stanowi nie lada wyzwanie. Nagłe odstawienie lub zmniejszenie dawki spożywanego alkoholu sprzyja wystąpieniu zespołu abstynencyjnego. Jest to sytuacja, w której organizm, przyzwyczajony do stałej obecności używki w ustroju, nie potrafi poradzić sobie z utrzymaniem równowagi w momencie jej braku.

Krótkie, kilkudniowe ciągi alkoholowe skutkują najczęściej niepowikłanym zespołem abstynencyjnym. Chory odczuwa wtedy znaczne pobudzenie psychoruchowe, któremu towarzyszą drżenia mięśni, nadmierna potliwość oraz bezsenność. Część objawów łagodnego zespołu abstynencyjnego, takich jak nudności, bóle głowy czy osłabienie, mogą przywodzić na myśl intensywnego kaca.

W sytuacji, gdy ciąg alkoholowy trwał długie tygodnie, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia powikłanego zespołu abstynencyjnego. W jego przebiegu mogą pojawić się napady drgawkowe, halucynoza alkoholowa czy majaczenie alkoholowe, które stanowią poważne zagrożenie. Stany te wymagają udzielenia specjalistycznej pomocy w oddziale szpitalnym.

Jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy?

Samodzielne próby przerwania ciągu alkoholowego, zwłaszcza długotrwałego, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia uzależnionej osoby. Proces ten zdecydowanie warto przeprowadzić więc pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy złagodzą objawy ewentualnego zespołu abstynencyjnego. W pierwszych dniach abstynencji pomocne okazuje się odtrucie alkoholowe, które umożliwia szybką detoksykację organizmu z resztek alkoholu, a także jego regenerację.

Jak odtrucie alkoholowe może pomóc w przerwaniu ciągu alkoholowego?

Odtrucie alkoholowe nie zapobiega w pełni wystąpieniu zespołu abstynencyjnego, choć znacznie zmniejsza ryzyko jego pojawienia się, a także łagodzi jego ewentualne objawy. Jest to niezwykle ważne dla uzależnionych osób, ponieważ to nieprzyjemne dolegliwości w pierwszych kilkunastu godzinach abstynencji stanowią największy impuls, by sięgnąć po kieliszek.

W trakcie odtrucia alkoholowego podaje się do krwiobiegu witaminy, minerały i antyoksydanty, które docierają do wszystkich tkanek organizmu w zaledwie kilka minut. Działanie podawanych preparatów jest wielokierunkowe, a największe znaczenie w wyjściu z cugu alkoholowego ma:

  • odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • przywrócenie równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • wypłukanie z krwiobiegu resztek alkoholu i aldehydu octowego;
  • neutralizacja nadmiernego stresu oksydacyjnego;
  • oczyszczenie i regeneracja wątroby;
  • uzupełnienie niedoborów witamin z grupy B;
  • doraźne działanie relaksacyjne, nasenne czy przeciwbólowe.

KacDoktor – odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu, biura czy hotelu

Od jakiegoś czasu zdarza Ci się regularnie nadużywać alkoholu? Chcesz rozpocząć walkę ze swoim problemem, jednak nie wiesz, jak zacząć? W KacDoktorze znajdziesz najlepszych specjalistów! Nasi lekarze i ratownicy medyczni ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie odtrucia alkoholowego oraz wszywania esperalu. Rozwieją oni wszystkie Twoje wątpliwości, a także pomogą bezpiecznie i komfortowo przejść przez pierwsze godziny abstynencji.

Doskonale wiemy, że pierwsze dni po zakończeniu ciągu alkoholowego są ciężkie i nie sprzyjają wyjściom, dlatego, aby skorzystać z naszych usług, wcale nie musisz przyjeżdżać do nas na wizytę stacjonarną. W takiej sytuacji możesz skorzystać z opcji odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. Wystarczy, że usiądziesz w ulubionym fotelu i zrelaksujesz się, a nasi specjaliści zajmą się całą resztą.

Jak zamówić wizytę domową? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz pracownik przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Możesz się do nas odezwać, gdy tylko zaczniesz czuć się gorzej – pomagamy całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Osiągnięcie abstynencji wcale nie musi być ciężkie! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i popraw swoje samopoczucie w kilka chwil!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844