Czerwona twarz i podpuchnięte oczy po alkoholu – jak popularna używka wpływa na nasz wygląd?

Opublikowany: niedziela, 4 września 2022

Skóra człowieka jest swojego rodzaju zwierciadłem, w którym odbija się stan całego organizmu. Na nasz wygląd zewnętrzny wpływa szereg czynników, zaczynając od nawodnienia czy odpowiedniej ilości snu, a kończąc na odżywieniu organizmu i narażeniu na toksyny. Nie powinien dziwić zatem fakt, że na naszym wyglądzie odciska piętno także alkohol, zwłaszcza spożywany w nadmiernych ilościach. Jak dokładnie używka ta wpływa na wygląd twarzy? Wyczerpującą odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

Jak wygląda twarz po alkoholu?

Istnieje wiele stereotypów na temat wyglądu alkoholika. Czerwona twarz czy podpuchnięte oczy to jedne z wielu cech, które przypisuje się nadużywaniu alkoholu. Warto jednak pamiętać, że nie muszą być one objawami alkoholizmu. Wygląd może ulec drastycznemu pogorszeniu nawet po jednorazowej, suto zakrapianej imprezie. Zmiany w wyglądzie twarzy są bowiem ściśle związane z bezpośrednimi efektami, jakie alkohol wywiera na nasz organizm.

Jaka jest przyczyna podpuchniętych oczu po alkoholu?

Po ubiegłonocnej imprezie obserwujesz u siebie opuchnięte oczy? Sine worki pod oczami znacznie pogarszają Twój wygląd? Bez obaw, to minie! Obrzęk dookoła oczu zwykle samoistnie znika po upływie 12 do 24 godzin od zmetabolizowania przez organizm przyjętej dawki alkoholu. Warto jednak wiedzieć, że ta charakterystyczna dolegliwość ma kilka przyczyn.

Większe dawki alkoholu powodują, że niewielkie naczynia krwionośne dookoła oczu stają się nieco bardziej przepuszczalne. Podpuchnięte oczy są więc spowodowane niczym innym, jak nagromadzeniem płynu tuż pod skórą. Wyglądu twarzy nie poprawia fakt, że alkohol przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych oczu, powodując tym samym ich zaczerwienienie.

Opuchnięcie twarzy po alkoholu? To częsta przypadłość!

Zastanawiasz się, dlaczego po imprezie Twoja twarz jest opuchnięta? Wszystkiemu winne jest odwodnienie! Alkohol jest używką, która działa silnie moczopędnie. Narastające odwodnienie sprawia, że organizm chroni się przed nadmierną utratą wody, zatrzymując ją między innymi w obrębie tkanki podskórnej. Nieestetyczne opuchnięcie twarzy po alkoholu jest więc niczym innym, jak nagromadzeniem wody w obrębie jej tkanek.

Czerwona twarz u alkoholika? To może być objaw choroby!

Zaczerwienienie twarzy po alkoholu to bardzo częsta przypadłość. Warto jednak pamiętać, że jej przyczyny mogą być różne, w zależności od okresu nadużywania alkoholu.

Czerwone rumieńce bezpośrednio po wypiciu alkoholu nie są powodem do niepokoju. Zaczerwienienie twarzy po kilku głębszych zwykle pojawia się u osób, które mają naturalne predyspozycje do rumienienia się. Jest to związane z przejściowym rozszerzeniem się małych naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry. Przyczyną zarumienienia twarzy może być też tzw. Asian flush syndrome, czyli mutacja genetyczna prowadząca do niedoboru dehydrogenazy aldehydowej 2 (ALDH2). U osób dotkniętych tą mutacją dochodzi do szybkiej akumulacji aldehydu octowego, co objawia się zaczerwienieniem skóry twarzy, szyi, ramion, a nawet całego ciała.

Inne są z kolei przyczyny czerwonej twarzy u alkoholika, który nadużywa alkoholu od wielu lat. Używka ta jest istotnym czynnikiem ryzyka zmian o charakterze trądziku różowatego. W przebiegu tego schorzenia pojawia się trwałe zaczerwienienie twarzy, a także guzowatość nosa, nazywana potocznie nosem alkoholika. Dla trądziku różowego charakterystyczne jest również pojawienie się na twarzy teleangiektazji, czyli poszerzonych i poskręcanych drobnych naczyń krwionośnych o czerwonym zabarwieniu. Objaw ten może jednak świadczyć o rozwoju innej, znacznie groźniejszej choroby. Czerwona twarz u alkoholika, wraz z pojawiającymi się teleangiektazjami może być jednym z symptomów marskości wątroby.

Chcesz szybko odwrócić wpływ alkoholu na Twój wygląd? Pomyśl o odtruciu alkoholowym!

Zaczerwienienie czy opuchnięcie twarzy po alkoholu zwykle są problemami o wieloczynnikowym podłożu. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie z nimi szybko poradzić! W jaki sposób odtrucie alkoholowe może zredukować wymalowane na twarzy ślady ubiegłonocnej imprezy? Największe znaczenie ma w tym przypadku dogłębne nawodnienie, które pomaga zmniejszyć opuchliznę alkoholową na twarzy. Dożylne podanie płynów wspomaga również detoksykację organizmu ze szkodliwych metabolitów alkoholu, które wzmagają zły wygląd skóry. Odtrucie alkoholowe zawiera także antyoksydanty, takie jak witamina C czy koenzym Q10, dzięki czemu redukuje stres oksydacyjny.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie? Poproś o pomoc KacDoktora!

Czerwona twarz czy podpuchnięte oczy po alkoholu to bez wątpienia jedne z najmniej dokuczliwych dolegliwości po intensywnej imprezie. Jeśli Twój poranek rozpoczął się od gigantycznego kaca, zapewne zrobiłbyś wszystko, by szybko poprawić swoje samopoczucie. Wystarczy jednak, że zadzwonisz do nas, a my postawimy Cię na nogi już w godzinę! Dlaczego warto skorzystać z odtrucia alkoholowego w KacDoktorze? To proste! Wieloletnie doświadczenie i ogromna wiedza naszych specjalistów sprawia, że nasze usługi wyróżniają się skutecznością, wysoką jakością, a także bezpieczeństwem.

Z odtrucia alkoholowego prowadzonego przez lekarzy i ratowników medycznych skorzystać możesz w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Możesz także zadzwonić do nas lub wypełnić formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy. Usługa odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu jest dostępna całodobowo, w każdy dzień tygodnia, dlatego możesz poprawić swoje samopoczucia nawet bezpośrednio po imprezie.

Nie pozwól, by alkohol rujnował Twoje zdrowie i wygląd! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i zredukuj szkodliwy wpływ tej używki na Twój organizm!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844