Ból głowy podczas kaca? Uważaj na leki, które zażywasz!

Opublikowany: poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Mogłoby się wydawać, że leki dostępne bez recepty są w pełni bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy w grę wchodzi alkohol – połączenie niektórych lekarstw i etanolu może być śmiertelnie niebezpieczne. Większość osób o tym wie, jednak gdy pojawia się ból, zazwyczaj ratujemy się wszelkimi dostępnymi środkami. Których leków należy unikać podczas spożywania alkoholu i leczenia objawów kaca? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie!

Interakcje leków z alkoholem – co warto o nich wiedzieć?

Interakcja leków i alkoholu, czyli wzajemne oddziaływanie ze sobą dwóch substancji, może wynikać z kilku przyczyn. Problem pojawia się już na etapie wchłaniania się leku w przewodzie pokarmowym – może ono ulec znacznemu zaburzeniu w wyniku spożywania alkoholu. Przede wszystkim jednak, etanol ma zdolność do aktywacji bądź hamowania wielu enzymów, które są odpowiedzialne za metabolizm leków, przez co wzrasta szansa na wystąpienie niepożądanych reakcji. Alkohol może także wiązać się z tymi samymi receptorami, co przyjmowany lek, przez co może tłumić lub nasilać jego działanie.

Niebezpieczne połączenie – alkohol i paracetamol

Paracetamol, składnik aktywny takich preparatów jak APAP czy Panadol, to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych, który znajduje się w większości domowych apteczek. Nic w tym dziwnego – jest to skuteczny i relatywnie bezpieczny (w określonych dawkach!) lek. Warto jednak wspomnieć o interakcji paracetamolu z alkoholem, ponieważ jego wysoka dostępność sprawia, że z roku na rok wzrasta liczba osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego zatrucia.

W normalnych okolicznościach paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, gdzie enzym CYP2E1 przekształca część leku w niewielką ilość toksycznego związku – N-acetylo-p-benzochinonoiminy, w skrócie NAPQI. Metabolit ten wykazuje szkodliwe działanie na komórki wątroby i nerek, jednak u trzeźwych osóby, nie przekraczających zalecanej dawki leku, efekt ten nie ma wpływu na ogólne zdrowie.

Alkohol powoduje duży wzrost aktywności enzymu rozkładającego paracetamol, dlatego lek zażyty w trakcie lub po spożyciu alkoholu, będzie wykazywał się znaczną hepatotoksycznością. Obecność etanolu w organizmie powoduje także narastanie stresu oksydacyjnego, który potęguje uszkodzenia wątroby i może w ostateczności doprowadzić do martwicy tego narządu. Obecnie kategorycznie odradza się więc wszelkie połączenia alkoholu z paracetamolem.

Leki dostępne bez recepty mogą w połączeniu z alkoholem uszkodzić śluzówkę żołądka!

Część osób, w zastępstwie do paracetamolu, próbuje zredukować objawy kaca za pomocą innych ogólnodostępnych leków – ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego (czyli popularnej aspiryny). Niestety, to także nie jest dobre rozwiązanie. Są to bezpieczne leki, jednak w połączeniu z alkoholem wykazują szkodliwe działanie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Interakcje te nierzadko prowadzą do krwawień, a nawet do wytworzenia wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Niektóre leki, w obecności alkoholu, mogą działać jak wszywka!

Wszywka alkoholowa ma za zadanie wspomagać utrzymanie abstynencji, poprzez wytworzenie awersji do alkoholu. Zawarta w niej substancja czynna, czyli esperal, powoduje zablokowanie dehydrogenazy alkoholowej – enzymu odpowiedzialnego za rozkład produktów ubocznych rozkładu etanolu. W efekcie, osoba sięgająca nawet po minimalną ilość alkoholu, odczuwa tak nieprzyjemne objawy jak: przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, nudności czy wymioty.Mało osób zdaje sobie sprawę, że połączenie niektórych leków z alkoholem może prowadzić do rozwinięcia reakcji, której symptomy będą takie same, jak w przypadku wszywki. Powstrzymaj się zatem od spożywania alkoholu, jeśli jesteś w trakcie terapii:

  • antybiotykami – cefuroksymem, cefoperazonem, metronidazolem, tinidazolem, furazolidonem, nitrofurantoiną, a także dostępnymi bez recepty: furaginą i nifuroksazydem;
  • lekami przeciwgrzybiczymi – ketokonazolem, gryzeowulfiną;
  • lekami przeciwnowotworowymi – prokarbazyną.

Jak bezpiecznie radzić sobie z objawami kaca?

Łagodne objawy kaca najlepiej wyleczyć domowymi sposobami, które obejmują uzupełnienie wody i elektrolitów, a także sen. Co jednak w przypadku, gdy syndrom dnia poprzedniego wyjątkowo daje się we znaki, a piętrzące się obowiązki wymagają wskoczenia na pełne obroty? W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy za pomocą odpowiednio dobranych preparatów, błyskawicznie poprawią Twój stan.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie – popraw swoje samopoczucie nie wychodząc z domu!

Na czym polega fenomen odtruć alkoholowych? Substancje podane drogą dożylną wchłaniają się całkowicie, w bardzo krótkim czasie, przez co działają szybciej i skuteczniej niż preparaty doustne. W przypadku leczenia kaca, pierwsze efekty odczuwalne są jeszcze w trakcie podawania kroplówki!

KacDoktor to zespół składający się z doświadczonych specjalistów – lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, oferujących usługę detoksu alkoholowego na terenie Warszawy. Dzięki nam zyskujesz pewność, że cała procedura przeprowadzona jest zgodnie z najwyższymi standardami higieny, a podawane preparaty są w pełni bezpieczne.

Nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia. Zadzwoń lub skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy, a nasz profesjonalista dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. W trosce o komfort naszych pacjentów, dokładamy także wszelkich starań, by zachować pełnię dyskrecji. Nie ryzykuj z popularnymi środkami przeciwbólowymi – zaufaj profesjonalistom i pozbądź się objawów kaca w bezpieczny sposób!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844