Anonimowi Alkoholicy – rola grup samopomocy w leczeniu alkoholizmu

Opublikowany: środa, 2 listopada 2022

Początek Anonimowych Alkoholików sięga połowy lat 30. ubiegłego wieku. Obecnie, w samej tylko Polsce, istnieje ponad 2000 grup Anonimowych Alkoholików, które zrzeszają około 3 miliony osób uzależnionych od alkoholu. Czy jednak grupy samopomocy oparte na Programie 12 kroków są skuteczne w leczeniu alkoholizmu? Co można zyskać poprzez uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Anonimowi Alkoholicy i inne programy oparte na Programie 12 kroków

Anonimowi Alkoholicy to ogólna nazwa grup samopomocowych, których celem jest pomoc osobom uzależnionym od alkoholu w utrzymaniu długotrwałej abstynencji i zwiększeniu jakości ich życia. Na mityngach Anonimowych Alkoholików spotykają się uzależnieni na różnym etapie drogi ku trzeźwości. Jedni dopiero zauważają swój problem z alkoholem i nie podjęli jeszcze terapii, z kolei inni od dłuższego czasu utrzymują abstynencję.

Mityngi Anonimowych Alkoholików w Polsce

Mityngi AA są cyklicznymi, regularnymi spotkaniami dla osób uzależnionych od alkoholu. Niekiedy mogą mieć one charakter otwarty, co oznacza, że dopuszczalne jest w nich uczestnictwo osób trzecich, takich jak terapeuta, lekarz, a nawet najbliżsi alkoholika. Jak nazwa grupy wskazuje – członkowie spotkań grupy AA są anonimowi, a uczestnictwo w spotkaniach nie wymaga jakiejkolwiek rejestracji.

Jak wygląda mityng grupy Anonimowych Alkoholików? Poszczególne spotkania mogą przebiegać różnie, choć z reguły są one do siebie podobne. Mityng koordynowany jest przez osobę prowadzącą, która dba o jego sprawny przebieg i zgodność z przyjętym przez grupę scenariuszem. Uczestnicy spotkania rozmawiają na wybrany temat, dzieląc się z grupą swoimi przemyśleniami, sukcesami, a niekiedy też porażkami.

Czym jest program 12 kroków?

Program 12 kroków został opracowany przez założycieli pierwszych grup Anonimowych Alkoholików. Jego skuteczność sprawiła, że obecnie stosuje się go nie tylko u osób uzależnionych od alkoholu, ale także w przypadku innych nałogów, takich jak hazard czy narkotyki. Grupy samopomocy oparte na programie 12 kroków mogą być również pomocne dla osób współuzależnionych od alkoholu czy dorosłych dzieci alkoholików.

Czym właściwie jest program 12 kroków? To zbiór wskazówek, które nakierowane są na polepszenie dobrostanu psychicznego, poprawę zdolności interpersonalnych, naukę radzenia sobie ze stresem, a przede wszystkim naukę życia w trzeźwości i radzenia sobie z nałogiem. Praca nad kolejnymi krokami programu umożliwia choremu nie tylko przyzwyczajenie się do nowej, trzeźwej rzeczywistości, ale również zmierzenie się z konsekwencjami swojego nałogu.

W poznawaniu i przestrzeganiu programu 12 kroków alkoholikowi zwykle pomaga sponsor. Sponsorem jest trzeźwiejący alkoholik, który sam już przeszedł przez wszystkie kroki tego programu i ma doświadczenie w walce z nałogiem. Warto podkreślić, że sponsor nie wspomaga swojego podopiecznego materialnie, a raczej udziela mu rad i wskazówek, jak skuteczniej radzić sobie z problemem alkoholowym i jego konsekwencjami.

Czy grupy samopomocy są skuteczne w leczeniu alkoholizmu?

Na przestrzeni ostatnich dekad powstało kilkadziesiąt publikacji naukowych, które miały rozstrzygnąć skuteczność mityngów Anonimowych Alkoholików i pokrewnych grup wsparcia opartych na programie 12 kroków. Zbadanie efektów uczestnictwa w grupach wsparcia, zwłaszcza tych długotrwałych, jest dość ciężkie, jednak przeprowadzone badania nie pozostawiają wątpliwości – grupy samopomocy niosą realną pomoc osobom uzależnionym od alkoholu.

Przegląd 27 badań naukowych wykazał, że uczestnictwo w mityngach AA (lub podobnych grupach samopomocy), przy zachowaniu standardowych procedur założonego programu, pozwala uzyskać dłuższy okres abstynencji niż inne metody leczenia alkoholizmu, włączając w to terapię poznawczo-behawioralną. Czy można zatem traktować grupy samopomocy jako alternatywę dla terapii alkoholowej? Spotkania Anonimowych Alkoholików powinny raczej stanowić uzupełnienie dla psychoterapii. Profesjonalnie poprowadzona terapia uzależnień, połączona z uczestnictwem w grupie samopomocy, daje największe szanse na wyjście z nałogu.

Jak ułatwić sobie utrzymanie abstynencji?

Utrzymanie abstynencji jest najważniejszym celem leczenia choroby alkoholowej. Psychoterapia uzależnień, a także uczestnictwo w grupach wsparcia mogą znacznie ułatwić choremu życie w trzeźwości. W procesie trzeźwienia warto jednak wspierać się wszystkimi możliwymi sposobami. W przypadku szczególnych trudności z utrzymaniem całkowitej abstynencji warto sięgnąć po wszywkę alkoholową. Czym jest ta metoda?

Wszywka alkoholowa jako jeden z elementów leczenia alkoholizmu

Zaszycie alkoholowe oficjalnie zaliczane jest do farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu. Czy metoda ta, zastosowana samodzielnie, rzeczywiście może wyleczyć nałóg? Niestety nie! Wszywka alkoholowa sprawdza się jednak doskonale, jako uzupełnienie kompleksowej terapii alkoholowej. Jej działanie polega na wytworzeniu u chorego poczucia lęku przed negatywnymi konsekwencjami sięgnięcia po alkohol.

W jaki sposób? Wszywka alkoholowa blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu. U osób po zaszyciu alkoholowym wystarczy nawet niewielka dawka alkoholu, by pojawiły się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • uderzenia gorąca;
  • nadmierna potliwość;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • uczucie lęku i niepokoju;
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi;
  • wzrost tętna;
  • uczucie kołatania serca.

Bezpieczne zaszycie alkoholowe w Warszawie? Tylko u KacDoktora!

Leczenie alkoholizmu powinno być prowadzone pod czujnym okiem specjalisty. Nie inaczej jest w przypadku zaszycia alkoholowego. Jest to wprawdzie drobny zabieg chirurgiczny, jednak powinien być wykonywany jedynie przez doświadczonego lekarza. W Warszawie wszywaniem esperalu zajmuje się KacDoktor. To firma specjalizująca się od wielu lat nie tylko we wszywkach alkoholowych, ale także w odtruwaniu alkoholowym czy suplementacji dożylnej. W jej szeregach pracują jedynie najlepsi lekarze i ratownicy medyczni, dzięki czemu zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach.

Jak umówić się na wszywanie esperalu w KacDoktorze? To banalnie proste! Wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie, by umówić dogodny termin zabiegu. Zaszycie alkoholowe odbywa się w nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Cały zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia jest całkowicie bezbolesny.

Nie pozwól, by nałóg niszczył Twoje życie! Zaszycie alkoholowe ułatwi Ci utrzymanie abstynencji nawet przez 10 kolejnych miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844