Alkohol po antybiotyku – kiedy picie nie jest wskazane?

Opublikowany: czwartek, 31 marca 2022

"Czy mogę wypić alkohol po antybiotyku?" – pytanie to prawie nigdy nie pada w gabinecie lekarskim, za to jest niezmiernie często zadawane w wyszukiwarkach internetowych. Odpowiedź na nie, choć wydaje się jasna, jest nieco bardziej skomplikowana. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej, co na temat picia alkoholu po przyjęciu antybiotyków ma do powiedzenia nauka. Tłumaczymy także, dlaczego mieszanie alkoholu z lekami może niekiedy wywołać objawy przywodzące na myśl wszywkę alkoholową.

Leki i alkohol? To nigdy nie jest dobre połączenie!

Wzmiankę, by nie łączyć leków z alkoholem, można znaleźć na niemal każdej ulotce informacyjnej. Używka ta przede wszystkim może znacząco wpływać na metabolizm przyjmowanych leków, zwiększając lub zmniejszając ich stężenie we krwi. Konsekwencją tego może być albo spadek efektu terapeutycznego leku, albo wzrost niepożądanych działań toksycznych.

Czy alkohol po antybiotyku zwiększa ryzyko niebezpiecznych reakcji?

Część osób obawia się, że spożycie alkoholu po antybiotyku może skutkować wystąpieniem niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia reakcji. Co na ten temat twierdzi nauka? Najnowsze publikacje naukowe wskazują, że ryzyko toksycznych reakcji po zmieszaniu antybiotyków z alkoholem jest bardzo niskie. Niepożądane reakcje, najczęściej uszkodzenia wątroby, są opisywane rzadko, najczęściej u osób długotrwale nadużywających alkoholu. W świetle nauki, spożycie niewielkich ilości alkoholu podczas antybiotykoterapii uznaje się za relatywnie bezpieczne.

Należy jednak zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście warto dodatkowo obciążać alkoholem zmagający się z infekcją organizm? Używka ta wpływa negatywnie na wiele procesów zachodzących w ustroju, przede wszystkim na reakcje układu odpornościowego, co może wydłużyć walkę z chorobą. Co więcej, spożywanie alkoholu po antybiotyku może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, zwiększając uczucie zmęczenia czy potęgując ból głowy. Z tego też powodu większość specjalistów zaleca, by po alkohol sięgać najwcześniej po 48 lub 72 godzinach po zakończeniu antybiotykoterapii.

Spożycie alkoholu po antybiotykach a wszywka alkoholowa

Czy niskie ryzyko niebezpiecznych reakcji sprawia, że możemy bezkarnie popijać antybiotyki alkoholem? Absolutnie nie! Warto pamiętać, że istnieją antybiotyki, które w połączeniu z alkoholem wywołują ostrą nietolerancję alkoholu. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim:

  • metronidazol;
  • niektóre cefalosporyny, w tym cefoperazon czy cefotetan;
  • leki przeciwgrzybicze, w tym ketokonazol czy gryzeowulfina.

Spożycie alkoholu po przyjęciu tych antybiotyków może spowodować znaczne pogorszenie samopoczucia. Najczęściej można zaobserwować uderzenia gorąca, intensywne pocenie się, bóle czy zawroty głowy, kołatania serca, a także spadek ciśnienia tętniczego. Nieprzyjemne dolegliwości są wywołane nagłym nagromadzeniem toksycznego metabolitu alkoholu, czyli aldehydu octowego. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku zahamowania metabolizmu alkoholu zarówno na skutek przyjęcia antybiotyku, jak i implantacji wszywki alkoholowej.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wspomnieliśmy, że połączenie niektórych antybiotyków z alkoholem może zadziałać niczym wszywka alkoholowa. Jest to dość popularna metoda, będąca elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Polega ona na podskórnej implantacji tabletek, które stopniowo uwalniają do krwiobiegu substancję aktywną wpływającą na metabolizm alkoholu. Wszywka alkoholowa nie leczy uzależnienia, jednak ułatwia chorej osobie utrzymanie abstynencji nawet przez kolejne 12 miesięcy.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa zaliczana jest do metod awersyjnych. Oznacza to, że zniechęca ona uzależnioną osobę do alkoholu poprzez wytworzenie lęku przed negatywnymi konsekwencjami spożycia tej używki. Wynikają one głównie z zahamowania metabolizmu alkoholu na kluczowym etapie rozkładu aldehydu octowego. W przypadku spożycia nawet niewielkiej ilości alkoholu dochodzi do szybkiego nagromadzenia tego toksycznego metabolitu i drastycznego pogorszenia samopoczucia. Objawy tzw. zapicia wszywki przypominają najczęściej intensywnego kaca, choć mogą też niekiedy stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Problemy z alkoholem? Zwróć się po pomoc do KacDoktora!

Twoje picie wymknęło się nieco spod kontroli? Nieważne czy była to jednorazowa impreza, czy dłuższy okres nadużywania alkoholu – zawsze możesz zwrócić się do KacDoktora! Możesz u nas skorzystać zarówno z odtrucia alkoholowego, jak i wykonać wszywanie esperalu. Nasi doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni doradzą Ci, jak skutecznie poprawić Twoje samopoczucie i zdrowie, minimalizując negatywne skutki spożywania alkoholu.

Czy wiesz, że z naszych usług możesz skorzystać w nowoczesnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu? Doskonale wiemy, że sprawy związane z alkoholem nierzadko bywają delikatne, dlatego dla Twojego komfortu umożliwiamy Ci skorzystanie z wizyty domowej. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Pamiętaj też, że z usług KacDoktora możesz skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Rozpoczynasz walkę z nadużywaniem alkoholu? Wszywka alkoholowa ułatwi Ci utrzymanie abstynencji nawet przez 12 miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844