Alkohol a stres oksydacyjny - dlaczego antyoksydanty są tak ważnym składnikiem odtrucia alkoholowego?

Opublikowany: poniedziałek, 20 lutego 2023

Dość rzadko wspomina się, że alkohol jest jednym z czynników, które sprzyjają tworzeniu wolnych rodników tlenowych i występowaniu zjawiska stresu oksydacyjnego. Jest to niezwykle ważny temat, ponieważ stres oksydacyjny stanowi główny mechanizm zaangażowany w rozwój długofalowych skutków spożycia alkoholu. W poniższym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest stres oksydacyjny, jak wpływa na nasze zdrowia, a także jak z nim walczyć za pomocą odtrucia alkoholowego.

Czym jest stres oksydacyjny?

W organizmie człowieka panuje równowaga oksydoredukcyjna, czyli swoisty balans pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Wolne rodniki, nazywane także reaktywnymi formami tlenu i azotu, to cząsteczki chemiczne wyróżniające się wysoką reaktywnością. Są one ważnym elementem niektórych procesów, zwłaszcza w przebiegu odpowiedzi immunologicznej. Niestety, wolne rodniki wchodzą również w niepożądane reakcje, zwłaszcza z elementami prawidłowych komórek organizmu. Dzieje się tak szczególnie w momencie, gdy stężenie wolnych rodników jest większe niż stężenie antyoksydantów, co prowadzi do zachwiania równowagi oksydoredukcyjnej. Zjawisko to nazywa się stresem oksydacyjnym.

Jak spożycie alkoholu wpływa na produkcję wolnych rodników?

Co może być przyczyną stresu oksydacyjnego? Do czynników sprzyjających tworzeniu wolnych rodników zalicza się między innymi złą dietę, zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV czy niektóre leki. Stres oksydacyjny może być także indukowany przez używki ‒ narkotyki, papierosy czy alkohol.

Badania naukowe wykazały bezpośredni związek metabolizmu alkoholu ze zwiększoną produkcją wolnych rodników. Co zaskakujące, używka ta nasila stres oksydacyjny na drodze wielu różnych mechanizmów. Udowodniono, że alkohol generuje wolne rodniki poprzez:

 • zmiany w stosunku NAD+/NADH we wnętrzu komórek;
 • toksyczne działanie aldehydu octowego;
 • uszkodzenie mitochondriów;
 • niedotlenienie tkanek, szczególnie w obrębie wątroby;
 • zwiększenie uwalniania cytokin nasilających stan zapalny;
 • zwiększeniu aktywności cytochromu CYP2E1;
 • zwiększenie stężenia wolnych jonów żelaza w komórce.

Długotrwały stres oksydacyjny zwiększa ryzyko rozwoju groźnych chorób

Mówi się, że wolne rodniki i stres oksydacyjny stanowią tzw. praprzyczynę niemal wszystkich chorób cywilizacyjnych naszego społeczeństwa. Wynika to z dużej toksyczności wolnych rodników tlenowych, które reagują z większością makromolekuł wchodzących w skład komórek. Wolne rodniki mogą wchodzić w reakcje między innymi z białkami, lipidami czy DNA, przyczyniając się do utraty ich prawidłowych funkcji. Długotrwałe, wieloletnie narażenie na stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju takich schorzeń jak:

 • miażdżyca naczyń krwionośnych;
 • choroba Parkinsona;
 • choroba Alzheimera;
 • cukrzyca typu II;
 • stwardnienie rozsiane;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
 • stłuszczenie wątroby;
 • zaćma;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • choroby nowotworowe.

Jak zredukować stres oksydacyjny?

Mamy dobrą wiadomość ‒ ze stresem oksydacyjnym można walczyć! Najskuteczniejszym sposobem na walkę z tym zjawiskiem jest dostarczenie do organizmu antyoksydantów. Są to związki należące do różnych grup chemicznych, których wspólną cechą jest zdolność do neutralizacji wolnych rodników. Niedobór antyoksydantów można wyrównać samodzielnie za pomocą obfitującej w świeże warzywa i owoce diety. Jak jednak poradzić sobie z nadmiernym stresem oksydacyjnym w awaryjnej sytuacji, na przykład po suto zakrapianej imprezie? Wystarczy sięgnąć po odtrucie alkoholowe!

W jaki sposób odtrucie alkoholowe neutralizuje wolne rodniki?

Mogłoby się wydawać, że głównym i jedynym zastosowaniem odtrucia alkoholowego jest leczenie kaca. Nic bardziej mylnego! Nie będzie przesadą stwierdzenie, że najważniejszą funkcją tego zabiegu jest przeciwdziałanie szkodliwemu działaniu alkoholu na organizm. Jednym z ważniejszych mechanizmów działania odtrucia alkoholowego jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych i przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu.

Odtrucie alkoholowe zawiera w swym składzie witaminę C i koenzym Q10. To związki chemiczne uznawane powszechnie za jedne z najsilniejszych antyoksydantów występujących w naturze. Ich wysokie stężenie pozwala na szybkie przywrócenie równowagi oksydoredukcyjnej organizmu i zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób wywołanych przewlekłym stresem oksydacyjnym.

Skuteczne i bezpieczne odtrucie alkoholowe? Jesteś w dobrym miejscu!

Czy wiesz, że nasi specjaliści znają się na odtruciu alkoholowym, jak nikt inny? W gabinecie KacDoktora spotkasz lekarzy i ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem w temacie redukcji szkodliwego wpływu alkoholu na organizm. Nieważne czy Twoim celem jest wyleczenie kaca, czy bezpieczne osiągnięcie abstynencji ‒ pomożemy Ci odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak skorzystać z naszych usług? Masz dwie możliwości! Możesz przyjechać do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz siły, na wycieczki, zawsze możesz skorzystać z opcji odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Co więcej, nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Sięgnij po odtrucie alkoholowe i nie pozwól, by alkohol wpływał na Twoje zdrowie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844