Alkohol a ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

Opublikowany: piątek, 10 lutego 2023

Słyszałeś, że alkohol stanowi profilaktykę chorób krążenia? A może Ty lub bliska Ci osoba pijecie codziennie lampkę wina dla zdrowia serca? Przez długie lata pogląd o prozdrowotnych właściwościach alkoholu panował dość powszechnie we wszystkich mediach. Profilaktyczne spożycie jego niewielkich dawek zalecane było nawet przez niektórych specjalistów! Jak obecnie nauka zapatruje się na to zagadnienie? Jak dokładnie alkohol wpływa na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Wpływ alkoholu na zdrowie układu krążenia

Właściwości prozdrowotne alkoholu, a zwłaszcza wina, nie są bynajmniej współczesnym wymysłem. Pisano o nich już w starożytności, a wzmianki o dobroczynnym wpływie alkoholowych trunków można znaleźć w pismach wielkich „ojców medycyny‟, takich jak Paracelsus, Hipokrates czy Galen. Obecnie temat ten wywołuje dużo kontrowersji w środowisku naukowym.

Umiarkowane spożycie alkoholu może zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych chorób układu krążenia

Jak w ogóle zdefiniować umiarkowanie w piciu alkoholu? Jest to wyjątkowo ciężkie zadanie, ponieważ poszczególne normy spożycia alkoholu znacznie się od siebie różnią, w zależności od kraju. W Polsce zwykle przyjmuje się, że umiarkowana dawka czystego alkoholu to 10 g/dzień dla kobiet i 20 g/dzień dla mężczyzn.

Najnowsze badania i metaanalizy wskazują, że umiarkowane spożycie alkoholu może zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca oraz zawału niedokrwiennego serca. Używka ta może również nieznacznie zmniejszać ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Warto jednak pamiętać, że większe dawki alkoholu, paradoksalnie, przyczyniają się do znacznego wzrostu ryzyka zarówno udaru niedokrwiennego, jak i udaru krwotocznego mózgu.

Pozytywne działanie alkoholu na układ krążenia

Alkohol bez wątpienia wywiera szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Badania naukowe wskazują jednak, że umiarkowane spożycie może uruchamiać mechanizmy fizjologiczne, które przekładają się na zmniejszenie ryzyka niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Do pozytywnych działań umiarkowanych dawek alkoholu zaliczyć można między innymi:

 • zmianę profilu lipidowego ‒ obniżenie cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) i podwyższenie cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu);
 • wpływ na układ krzepnięcia krwi ‒ zmniejszenie agregacji płytek krwi, obniżenie stężenia czynników krzepnięcia, takich jak fibrynogen, czynnik von Willebranda czy czynnik VII;
 • zmniejszenie procesu zapalnego w świetle naczyń krwionośnych ‒ obniżenie stężenia czynników prozapalnych, takich jak TNF-alfa czy niektóre interleukiny;
 • poprawę wrażliwości tkanek na insulinę.

Czy alkohol jest dobrą formą profilaktyki zdrowotnej?

Należy to wyraźnie podkreślić ‒ alkohol nie jest odpowiednią formą profilaktyki jakiejkolwiek choroby. Umiarkowane spożycie tej używki wywiera wprawdzie pozytywny wpływ na niektóre mechanizmy, jednak nie można zapominać o ciemnej stronie alkoholu. Regularne picie, nawet niewielkich dawek, stwarza ogromne ryzyko rozwoju uzależnienia. Poważnym zagrożeniem są także choroby związane z nadużywaniem alkoholu. Bilans zysków i strat jednoznacznie wskazuje, że codzienne sięganie po kieliszek lepiej jest zastąpić regularnym wysiłkiem fizycznym czy wprowadzeniem zdrowszej diety.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ alkoholu na zdrowie?

Lubisz od czasu do czasu sięgnąć po alkohol? Nie chcesz odmawiać sobie ulubionego trunku, jednak nie chcesz też, by niszczył on Twoje zdrowie? W takim przypadku warto zadbać o zmniejszenie negatywnych konsekwencji zdrowotnych, wynikających ze spożycia alkoholu. Najlepszą metodą, by to osiągnąć jest skorzystanie z detoksu alkoholowego. To kompleksowa procedura medyczna, której celem jest zminimalizowanie szkodliwego wpływu alkoholu na organizm człowieka.

W jaki sposób detoks alkoholowy wspomaga regenerację organizmu?

Detoks alkoholowy zwykle przedstawiany jest jako sposób na szybkie wyleczenie kaca lub prewencję zespołu abstynencyjnego. Warto jednak pamiętać, że metoda ta przede wszystkim odwraca negatywne zmiany wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu. Roztwór substancji odżywczych i doraźnych leków pozwala nie tylko przywrócić homeostazę organizmu, ale również poprawić samopoczucie osoby, która przesadziła z ulubionym trunkiem. Jak dokładnie działa detoks alkoholowy? Rozwiązanie to pozwala na:

 • dogłębne nawodnienie wszystkich tkanek i komórek organizmu;
 • przyspieszenie wypłukiwania z ustroju resztek alkoholu i toksycznych metabolitów;
 • uzupełnienie niedoboru cennych elektrolitów;
 • przywrócenie prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
 • neutralizację nadmiernego stresu oksydacyjnego;
 • przyspieszenie regeneracji wątroby i układu nerwowego;
 • uśmierzenie bólu głowy, brzucha czy mięśni;
 • powstrzymanie wymiotów;
 • złagodzenie uczucia lęku i niepokoju.

Szukasz detoksu alkoholowego w Warszawie? Pomożemy Ci odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie!

Zmagasz się z problemem alkoholowym i chcesz bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy? A może po prostu jesteś po suto zakrapianej imprezie i nie możesz pozwolić sobie na spędzenie całego dnia w domu? Doskonale wiemy, że powodów do skorzystania z detoksu alkoholowego jest wiele. Nie jesteśmy tu jednak po to, by kogokolwiek oceniać. Jesteśmy tu, by pomagać! Nasi specjaliści, doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni, dokładają wszelkich starań, by oferowany przez nas detoks alkoholowy poprawiał nie tylko samopoczucie, ale także zdrowie naszych pacjentów.

Potrzebujesz skorzystać z naszych usług? Na zabieg detoksu alkoholowego zapraszamy Cię do naszego nowoczesnego gabinetu w centrum Warszawy. To tam, w miłej i przyjaznej atmosferze, odprężysz się i poprawisz swój stan. Doskonale wiemy jednak, że nie zawsze osobista wizyta w gabinecie jest dobrym rozwiązaniem. Pacjentom, którzy czują się zbyt źle, by do nas przyjechać, proponujemy odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu. Wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres nawet w 45 minut. Zachowujemy przy tym pełną dyskrecję, dlatego nasi pacjenci nie muszą obawiać się zaciekawionych spojrzeń czy złośliwych plotek.

Alkohol nie poprawi Twojego zdrowia, może je jedynie zniszczyć. Możesz temu zapobiec, sięgając po detoks alkoholowy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844