5 ziół, które złagodzą Twojego kaca

Opublikowany: środa, 24 stycznia 2024

Alkohol towarzyszy nam od zarania dziejów, podobnie jak nierozłącznie związany z jego spożyciem stan ‒ kac. Przez stulecia ludzkość poszukiwała skutecznych sposobów, by się go pozbyć, często zwracając się ku naturze i jej bogactwom. Obecnie w ramach walki z syndromem dnia poprzedniego często sięgamy po różnego rodzaju suplementy, shoty czy nawet plastry, licząc na skuteczność nowoczesnych preparatów. Tymczasem zapominamy o najstarszych lekarstwach człowieka, czyli ziołach. W poniższym artykule przedstawiamy 5 ziół, które wspomagają walkę z kacem. Sprawdź, być może niektóre z nich masz w swojej kuchni!

Dlaczego warto sięgnąć po zioła?

iedy borykamy się z nieprzyjemnymi skutkami spożycia alkoholu, nasz pierwszy instynkt często kieruje nas ku farmaceutycznym rozwiązaniom. Nic w tym dziwnego, w końcu w kryzysowej sytuacji liczymy na szybkie i skuteczne działanie. Warto jednak niekiedy zastanowić się nad alternatywą, jaką oferują zioła. Dlaczego?

ioła od dawna cenione są za swoje naturalne właściwości lecznicze, pomagając w łagodzeniu takich objawów kaca jak ból głowy czy nudności. W przeciwieństwie do niektórych leków, które mogą obciążać nadwyrężoną metabolizowaniem alkoholu wątrobę, zioła działają łagodniej, wspierając naturalne procesy detoksykacji i regeneracji organizmu. Co więcej, wybierając zioła w formie ziołowych naparów, wpływa się również na nawodnienie organizmu.

orzystanie z ziół nie tylko przynosi ulgę w kacu, ale także poprawia ogólny stan zdrowia. Wybierając naturalne metody, można uniknąć potencjalnych skutków ubocznych syntetycznych środków, dbając jednocześnie o ciało w bardziej zrównoważony sposób. Ten trend zdrowotny odzwierciedla rosnącą świadomość ludzi na temat pozytywnego wpływu natury na nasze samopoczucie.

Jakie zioła mogą wspomóc walkę z kacem?

Może wydawać się to zaskakujące, ale w literaturze naukowej opisuje się co najmniej kilkanaście ziół, które mogą redukować objawy kaca. Część z nich, jak chociażby howenia słodka czy pstrolistka sercowata, jest dość egzotyczna i słabo dostępna w lokalnych sklepach. Z kolei inne zioła już dawno znalazły liczne zastosowania w naszych rodzimych stronach, dzięki czemu bez problemu można je znaleźć w aptekach czy sklepach internetowych. W artykule skupiamy się na tej drugiej grupie, dzięki czemu każdy bez problemu będzie mógł dodać część z tych ziół do swojej poimprezowej apteczki.

1. Imbir lekarski ‒ na złagodzenie nudności i wymiotów

Zingiber officinalis, czyli imbir lekarski to kłącze dobrze nam znane ze sklepowych półek. Roślina ta znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuchni, będąc składnikiem egzotycznych potraw i rozgrzewających herbat. Warto jednak wspomnieć, że pierwotnie kłącze imbiru wykorzystywane było w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej ajurwedzie.

W jaki sposób imbir może wspomóc walkę z kacem? Roślina ta łagodzi przede wszystkim nudności i wymioty, które dość często występują na skutek podrażnienia błony śluzowej żołądka. Ponadto, związki aktywne zawarte w imbirze wykazują działanie antyoksydacyjne, chroniąc organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

2. Żeń-szeń właściwy ‒ na wsparcie samopoczucia i poprawę koncentracji

Panax ginseng, czyli żeń-szeń właściwy to kolejna roślina wywodząca się z dalekowschodnich systemów leczniczych. Korzeń żeń-szenia jest szczególnie ceniony za swoje właściwości adaptogenne, które wspomagają organizm w radzeniu sobie ze stresem i zmęczeniem. Zioło to może okazać się nieocenione również w kontekście kaca.

Związki aktywne zawarte w żeń-szeniu, znane jako ginsenozydy, poprawiają zdolność koncentracji, co może być szczególnie pomocne w zwalczaniu mglistego umysłu, będącego częstym skutkiem kaca. Korzeń żeń-szenia jest także znany ze swojego działania wzmacniającego i energetyzującego, co może być korzystne w poprawie ogólnego samopoczucia po hucznej imprezie.

3. Kozieradka pospolita ‒ w celu ochrony wątroby

Trigonella foenum-greacum, czyli kozieradka pospolita znana jest głównie jako przyprawa o charakterystycznym zapachu. Zaskakujący może być jednak fakt, że nasiona kozieradki wyróżniają się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Są bogate w składniki odżywcze, wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także regulują stężenie glukozy we krwi. Jak ta roślina może nam pomóc w leczeniu kaca?

Badania wykazały, że nasiona kozieradki mogą chronić komórki wątroby przed toksycznym działaniem alkoholu. Zioło to, prawdopodobnie dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, redukuje stres oksydacyjny i zmniejsza uszkodzenia wątroby po upojnej nocy. Co więcej, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu kozieradka pomaga łagodzić niektóre objawy kaca, takie jak uczucie zmęczenia i ogólne złe samopoczucie.

4. Mięta pieprzowa ‒ walka z mdłościami, niestrawnością i… bólem głowy

Mentha piperita, czyli mięta pieprzowa to zioło, które prawdopodobnie można znaleźć w każdej polskiej kuchni. Uważana jest ‒ nie bez powodu ‒ za uniwersalne remedium na wszelkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Napar z mięty jest dość popularnym wyborem wśród osób borykających się z syndromem dnia poprzedniego. Nie ma w tym bynajmniej nic dziwnego! Zioło to pozwala pozbyć się dokuczliwych mdłości czy uczucia „przelewania się” w brzuchu.

Warto przy okazji wspomnieć, że mięta pieprzowa jest bogata w olejki eteryczne, które uwalniając się, mogą dodatkowo zredukować towarzyszący kacowi ból głowy.

5. Opornik łatkowaty ‒ wielokierunkowa walka z kacem i… uzależnieniem.

Pueraria lobata, nazywana też opornikiem łatkowatym lub potocznie ‒ kudzu, jest rośliną dopiero zdobywającą popularność w świecie ziołolecznictwa. Choć stosowana była od wieków na terenach Azji Wschodniej, dopiero teraz naukowcy w pełni poznają jej prozdrowotny potencjał. Korzeń kudzu wydaje się być bardzo obiecującym ziołem nie tylko w kontekście leczenia kaca, ale także leczenia alkoholizmu.

Zawarte w tej roślinie związki aktywne wykazują działanie redukujące objawy kaca, głównie ból głowy, uderzenia gorąca czy uczucie kołatania serca. Korzeń kudzu może przyspieszać metabolizm alkoholu w wątrobie, co pomaga w szybszym powrocie do normalnego stanu po spożyciu alkoholu. Stosowanie wyciągów z kudzu wykazuje również potencjalne korzyści w redukcji pragnienia alkoholowego, co może być pomocne w długoterminowej kontroli abstynencji.

Czy zioła zawsze są bezpiecznym rozwiązaniem?

Bardzo często postrzegamy zioła jako zupełnie nieszkodliwe herbatki o delikatnym działaniu. Nic bardziej mylnego! Niektóre z roślin leczniczych wywierają potężny wpływ na zdrowie człowieka. Warto o tym pamiętać nie tylko w przypadku leczenia kaca, ale decydując się na jakąkolwiek terapię ziołami.

Ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby przyjmujące na stałe leki. Zioła bardzo często wchodzą w niepożądane interakcje z lekarstwami, powodując zmianę ich działania bądź wystąpienie działań niepożądanych. W takim przypadku należy wcześniej upewnić się, czy wybrane zioło nie wchodzi w interakcję z przyjmowanymi lekarstwami, a najlepiej zdecydować się na całkowitą abstynencję.

Jak łatwo się domyśleć, zioła mogą też nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób borykających się z poważnymi chorobami, zwłaszcza w obrębie nerek czy wątroby. Osoby te powinny nie tyle unikać ziół na kaca, ile całkowicie zrezygnować ze spożywania jakiegokolwiek alkoholu.

Zioła to za mało? Sięgnij po odtrucie alkoholowe!

Za Tobą najbardziej szalona impreza w życiu? Herbatka z miętą i pożywne śniadanie nie poprawiają Twojego stanu? Czasami kac jest zbyt silny, by mierzyć się z nim samemu. Samodzielne próby leczenia kaca, zwłaszcza za pomocą silnych środków przeciwbólowych, mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia. W momencie, gdy zioła czy łagodne suplementy nie pomagają zredukować objawów syndromu dnia poprzedniego, warto skorzystać z odtrucia alkoholowego.

Procedura ta, wykonywana przez wykwalifikowanych medyków, pozwala stanąć na nogi już w ciągu godziny. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, odtrucie alkoholowe umożliwia przywrócenie równowagi organizmu, dzięki dogłębnemu nawodnieniu organizmu, przywróceniu prawidłowej glikemii czy wyrównaniu gospodarki elektrolitowej. Jest to szybkie i skuteczne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce tracić dnia na nierówną walkę z kacem.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844