Zatrucie alkoholowe ‒ przyczyny, objawy i pierwsza pomoc

Opublikowany: piątek, 18 listopada 2022

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z upojeniem alkoholowym. Tymczasem jest to niezwykle niebezpieczny stan, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zatrutej osoby. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza na temat objawów ostrego zatrucia alkoholowego, jak również umiejętność udzielenia osobie zatrutej alkoholem pierwszej pomocy. W dzisiejszym artykule tłumaczymy dokładnie, czym jest zatrucie alkoholowe, jak je rozpoznać oraz jak dalej postępować.

Czym jest zatrucie alkoholowe?

Ostre zatrucie alkoholowe często utożsamiane jest z zatruciem alkoholami niespożywczymi, takimi jak metanol czy glikol etylenowy. Warto jednak wiedzieć, że do zatrucia alkoholowego najczęściej dochodzi przy spożyciu pozornie bezpiecznego, zawartego w rozmaitych trunkach etanolu. Zatrucie alkoholowe jest bowiem niczym innym, jak konsekwencją spożycia zbyt dużej dawki alkoholu, zazwyczaj w krótkim czasie. Wynika to z faktu, że etanol także jest substancją, która wykazuje działanie toksyczne na ludzki organizm.

Objawy zatrucia alkoholowego

Objawy zatrucia alkoholowego mogą być łatwe do przeoczenia. Jak wcześniej wspomniano, bardzo często są one mylone z upojeniem alkoholowym, a zatruta osoba ‒ nierzadko pozostawiona sama sobie. Sytuacji nie poprawia fakt, że dawka alkoholu wywołująca zatrucie alkoholowe jest zmienna dla różnych osób. Na podatność człowieka na toksyczne działanie alkoholu wpływ ma między innymi płeć, spożyte wcześniej jedzenie, palenie tytoniu czy rozwinięta tolerancja na alkohol.

Jakie objawy powinny wzbudzić podejrzenie ostrego zatrucia alkoholowego? Do najważniejszych symptomów tego stanu zalicza się przede wszystkim:

 • nudności i wymioty;
 • utratę świadomości i przytomności;
 • brak reakcji na bodźce;
 • nieregularny lub spowolniony oddech;
 • występowanie dłuższych przerw w oddychaniu;
 • zimną i bladą skórę;
 • wychłodzenie organizmu;
 • napad drgawkowy.

Jak pomóc osobie zatrutej alkoholem?

W przypadku podejrzenia u kogoś ostrego zatrucia alkoholowego, nie należy pozostawiać tej osoby samej, bez udzielenia jej pomocy. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest zadzwonienie na numer alarmowy i wezwanie pogotowia ratunkowego. Jak zachować się w międzyczasie?

W sytuacji ostrego zatrucia alkoholowego poważnym zagrożeniem jest zachłyśnięcie się chorego wymiocinami. Właśnie dlatego należy za wszelką cenę unikać kładzenia zatrutej alkoholem osoby na plecach. Jeśli chory jest przytomny można ustawić go w pozycji siedzącej. Nieprzytomną osobę najlepiej ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Chorej osoby nie należy pozostawiać samej aż do czasu pojawienia się pogotowia ratunkowego.

Dużym zagrożeniem, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku, jest nadmierne wychłodzenie organizmu zatrutej osoby. W takim przypadku warto zadbać o komfort termiczny chorego, przykrywając go kocem termicznym czy kurtką. Jeśli chory jest przytomny i może pić, dobrze jest zadbać o jego nawodnienie, dając mu wody lub soku. W przeciwnym razie, gdy chory jest nieprzytomny, nie należy podawać mu jedzenia ani napojów.

Zatrucie alkoholowe może stanowić zagrożenie dla życia

Konsekwencje ostrego zatrucia alkoholowego mogą być tragiczne. Do potencjalnych zagrożeń w tej sytuacji zalicza się:

 • zachłyśnięcie się wymiocinami;
 • zaburzenia rytmu serca, prowadzące do jego uszkodzenia lub nagłego zgonu;
 • niewydolność oddechową;
 • hipotermię, czyli nadmierne wychłodzenie organizmu;
 • hipoglikemię, czyli nadmierny spadek stężenia cukru we krwi;
 • nadmierne odwodnienie, prowadzące do napadu drgawkowego lub trwałego uszkodzenia mózgu.

Za dużo alkoholu? Odtrucie alkoholowe to jedyny sposób, by uniknąć kaca!

Uniknąłeś zatrucia alkoholowego, jednak nadal uważasz, że przesadziłeś z alkoholem na ubiegłonocnej imprezie? Twój poranek zdecydowanie nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Nadmiar alkoholu wywołał w Twoim organizmie szereg zmian, które prowadzą do rozwoju objawów kaca. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu szybko oczyścisz swój organizm z resztek alkoholu i poprawisz swoje samopoczucie. Mowa oczywiście o odtruciu alkoholowym!

Jak skorzystać z odtrucia alkoholowego u KacDoktora?

Odtrucie alkoholowe to metoda, która redukuje szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie, lecząc kaca, a także zapobiegając wystąpieniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Masz za sobą intensywny weekend ze znajomymi? A może musisz dojść do siebie po hucznym weselu? Jeśli potrzebujesz szybko stanąć na nogi to jesteś w idealnym miejscu ‒ o odtruciu alkoholowym wiemy wszystko! Spotkasz u nas doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy dołożą wszelkich starań, by poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie w przyjaznej atmosferze.

Z naszych usług skorzystać możesz w nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Doskonale wiemy jednak, że ciężki kac nie sprzyja takim wizytom. Właśnie dlatego, w trosce o komfort naszych pacjentów, umożliwiamy skorzystanie z usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Nie musisz martwić się też nieodpowiednią porą, ponieważ pracujemy całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Przesadziłeś z alkoholem? Nie martw się! Odtrucie alkoholowe wyleczy Twojego kaca już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844