Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne człowieka

Opublikowany: piątek, 26 sierpnia 2022

Wszystkie używki oddziałują na neuroprzekaźnictwo czy budowę mózgu, wpływając krótko- i długoterminowo na psychikę człowieka. Alkohol nie jest w tym przypadku wyjątkiem – jego szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne człowieka jest potwierdzony licznymi badaniami. Specjaliści podkreślają, że długotrwałe nadużywanie tej używki może być przyczyną pojawienia się charakterystycznych chorób wywołanych piciem alkoholu. Czym jest paranoja alkoholowa? Jak często występują stany lękowe po alkoholu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Co warto wiedzieć na temat zaburzeń i chorób spowodowanych piciem alkoholu?

Badanie wpływu alkoholu na zdrowie psychiczne jest wyjątkowo ciężkim zadaniem. Specjaliści poszukują przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, czy dana choroba lub zaburzenie psychiczne jest przyczyną, czy może konsekwencją nadużywania alkoholu. Bywa także, że jednostka chorobowa rozwija się niezależnie od współistniejącego alkoholizmu. Które choroby z pewnością mają swój początek w zbyt częstym sięganiu po alkohol?

Stany lękowe po alkoholu mogą dotyczyć nawet połowy alkoholików

Zaburzenia lękowe od dawna zalicza się do zaburzeń i chorób spowodowanych piciem alkoholu. Zagraniczne badania wykazały, że nawet 50% osób w trakcie terapii alkoholowej spełnia kryteria rozpoznania co najmniej jednego zaburzenia ze spektrum zaburzeń lękowych. Obecnie wiadomo, że nadużywanie alkoholu zwiększa częstość występowania tych zaburzeń ponad dwukrotnie. Choć zaburzenia lękowe nierzadko bywają przyczyną coraz częstszego sięgania po kieliszek, naukowcy nie mają wątpliwości, że mogą być one wywołane przez używkę. Pojawienie się stanów lękowych po alkoholu jest wieloczynnikowe. Mogą one wynikać z bezpośredniego działania tej używki i produktów jego metabolizmu, ale także licznych zmian neuroadaptacyjnych w mózgu uzależnionej osoby czy konsekwencji społecznych jej uzależnienia.

Halucynoza alkoholowa – rzadka choroba spowodowana piciem alkoholu

Halucynoza alkoholowa jest rzadkim powikłaniem długoletniego nadużywania alkoholu. Szacuje się, że dotyczy ona około 1% alkoholików. Schorzenie to może ujawnić się zarówno w okresie abstynencji, jak i ciągu alkoholowego, a jego przebieg zwykle ma charakter przewlekły. Charakterystyczne dla halucynozy alkoholowej jest występowanie omamów słuchowych, zwykle o nieprzyjemnej dla chorego treści. Chory może również doświadczać urojeń prześladowczych, które wywołują u niego silne przeświadczenie o dotyczącym jego osoby spisku czy zamachu. Wystąpienie halucynozy alkoholowej wymaga specjalistycznej pomocy, gdyż omamy i urojenia mogą doprowadzić do próby samobójczej lub agresji wobec innych osób.

Zespół Otella, czyli paranoja alkoholowa

Zespół Otella nie bez powodu nawiązuje do bohatera tragedii Williama Szekspira. Zaburzenie to jest zaliczane do psychoz urojeniowych, w którym chory odczuwa uporczywe przeświadczenie o niewierności swojego partnera. Patologiczna zazdrość doprowadza do pojawienia się u chorego nielogicznych, wręcz kuriozalnych podejrzeń. Nierzadko bywa, że osoby dotknięte zespołem Otella wypatrują zdrady partnera w codziennych sytuacjach, takich jak wizyta listonosza, wyjście na zakupy czy przypadkowy telefon. Paranoja alkoholowa zwykle pojawia się powoli, po wielu latach nadużywania alkoholu i przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Chorzy z zespołem Otella wymagają pomocy psychiatrycznej, ponieważ psychoza ta może doprowadzić do agresji i przemocy wobec partnera lub domniemanych kochanków.

Jak szybko zregenerować organizm po długotrwałym okresie nadużywania alkoholu?

Czy da się szybko odwrócić szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne? Niestety nie. Zmiany w psychice alkoholika wymagają najczęściej specjalistycznej pomocy i długotrwałej terapii. Nie należy jednak zapominać, że jednym z najważniejszych elementów leczenia jest abstynencja. Leczenie alkoholizmu oraz chorób spowodowanych piciem alkoholu zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem specjalistów. Zasada ta dotyczy również pierwszych dni trzeźwości, gdy drastycznie wzrasta ryzyko wystąpienia alkoholowego zespołu abstynencyjnego. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego odtrucia alkoholowego.

Odtrucie alkoholowe – profesjonalna pomoc w zasięgu Twojej ręki

To nieistotne, czy szukasz pomocy przy bezpiecznym osiągnięciu abstynencji, czy chcesz jedynie wyleczyć intensywnego kaca. U nas, w KacDoktorze, otrzymasz pomoc, której potrzebujesz. Nasze odtrucie alkoholowe jest zabiegiem kompleksowym – skomponowanym tak, by poprawiać samopoczucie i stan zdrowia wszystkich naszych pacjentów. Dzięki ogromnej wiedzy oraz wieloletniemu doświadczeniu naszego personelu odtrucie alkoholowe w KacDoktorze jest w pełni bezpieczne i skuteczne.

Z naszych usług możesz skorzystać w nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Panuje tam spokojna i przyjazna atmosfera, dzięki czemu nasi pacjenci wychodzą od nas w pełni wypoczęci i odprężeni. Bywają jednak sytuacje, gdy wizyta stacjonarna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto wtedy skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu pacjenta. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie, a nasz specjalista dojedzie pod wskazany adres nawet w 45 minut. Co najważniejsze, pracujemy całodobowo, w każdy dzień tygodnia, z zachowaniem pełnej dyskrecji!

Nie pozwól, by choroby spowodowane piciem alkoholu zniszczyły Twoje zdrowie! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i osiągnij abstynencję w bezpieczny sposób!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844