Polineuropatia alkoholowa – niebezpieczny skutek picia alkoholu

Opublikowany: poniedziałek, 23 maja 2022

Nie ulega wątpliwości, że jedną z tkanek najbardziej narażonych na toksyczne działanie alkoholu jest tkanka nerwowa. Dość powszechnie wiadomo, że nadużywanie alkoholu stanowi zagrożenie dla mózgu, jednak niewiele wspomina się o potencjalnych uszkodzeniach nerwów obwodowych. Tymczasem jest to jeden z najczęściej występujących skutków picia alkoholu u uzależnionych osób. W poniższym artykule tłumaczymy, czym właściwie jest polineuropatia alkoholowa i jak się objawia.

Polineuropatia alkoholowa może dotyczyć ponad 60% alkoholików

Polineuropatia alkoholowa to schorzenie, które polega na uszkodzeniu nerwów obwodowych przekazujących bodźce czuciowe i ruchowe pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi tkankami i narządami. Objawy kliniczne tej choroby pojawiają się stopniowo, po wielu miesiącach nadużywania alkoholu, a postępujące zaburzenia funkcji czuciowych, ruchowych i autonomicznych doprowadzają do znacznego spadku jakości życia chorego, a nawet niepełnosprawności.

Jak rozwija się polineuropatia alkoholowa?

Uszkodzenie nerwów obwodowych związane z nadmiernym spożyciem alkoholu jest procesem wieloczynnikowym. Naukowcy przez lata starali się dokładnie wyjaśnić mechanizmy leżące u podstaw rozwoju polineuropatii alkoholowej.

Kluczową przyczyną wystąpienia tej choroby prawdopodobnie jest niedobór związków odżywczych, a zwłaszcza tiaminy, czyli witaminy B1. Alkohol drastycznie zmniejsza wchłanianie tej witaminy z jelit, osłabia jej magazynowanie w wątrobie, a także wpływa negatywnie na jej metabolizm, dlatego częste sięganie po tę używkę szybko doprowadza do wykształcenia głębokich niedoborów.

W rozwoju neuropatii alkoholowej duże znaczenie ma także bezpośrednia neurotoksyczność alkoholu i jego metabolitów. Udowodniono, że duże stężenia alkoholu we krwi przyczyniają się do degeneracji aksonów komórek nerwowych, jak również uszkodzeń w obrębie ich osłonek mielinowych.

Kolejnym skutkiem picia alkoholu jest wyraźny wzrost stężenia wolnych rodników tlenowych oraz cytokin prozapalnych w obrębie tkanki nerwowej. Cząsteczki te generują stres oksydacyjny i stan zapalny, które także zwiększają uszkodzenia w obrębie układu nerwowego.

Najczęstsze objawy polineuropatii alkoholowej

Obwodowy układ nerwowy charakteryzuje się skomplikowaną budową. Biorąc pod uwagę fakt, że alkohol uszkadza włókna nerwowe losowo, polineuropatia alkoholowa wyróżnia się bardzo różnorodnym przebiegiem. Osoby dotknięte tą chorobą mogą doświadczać odmiennych objawów, które nierzadko mogą być mylone z innymi schorzeniami. Jakie symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się uszkodzeniu nerwów obwodowych? Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • drętwienie i mrowienie kończyn;
 • dokuczliwe bóle o charakterze kłucia lub pieczenia;
 • osłabienie mięśni aż do ich zaniku;
 • ścieńczenie lub zaniki skóry;
 • zaburzenia chodu;
 • trudności z połykaniem lub mówieniem;
 • zaburzenia trawienia, takie jak zaparcia lub biegunki;
 • problemy z oddawaniem moczu, w tym niemożność utrzymania moczu;
 • zaburzenia seksualne, w tym impotencja;
 • nietolerancja ciepła, zwłaszcza po wysiłku.

Czy odtrucie alkoholowe może zmniejszyć ryzyko wystąpienia polineuropatii alkoholowej?

Polineuropatia alkoholowa związana jest z niedoborami związków odżywczych, a zwłaszcza witamin z grupy B. Ryzyko jej wystąpienia drastycznie wzrasta w przypadku długotrwałego nadużywania alkoholu. Oprócz uzyskania abstynencji warto wtedy także pomyśleć o dodatkowej suplementacji witamin i minerałów, które pozwolą ochronić tkankę nerwową i wspomóc jej regenerację. Szybką i skuteczną metodą uzupełnienia niedoborowych związków odżywczych jest odtrucie alkoholowe. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Odtrucie alkoholowe umożliwia szybkie uzupełnienie niedoborów witamin z grupy B

Problemy ze zdrowiem wymagają zdecydowanych działań. Nie inaczej jest w przypadku niedoborów żywieniowych wywołanych intensywnym spożyciem alkoholu. Odtrucie alkoholowe umożliwia szybkie uzupełnienie niedoborów elektrolitów, witamin i antyoksydantów dzięki właściwościom odpowiednio dobranych kroplówek dożylnych. Za pomocą detoksu alkoholowego możliwe jest:

 • wypłukanie z ustroju alkoholu i jego metabolitów;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu;
 • przyspieszenie regeneracji układu nerwowego i wątroby;
 • zapobiegnięcie wystąpieniu zespołu abstynencyjnego;
 • eliminacja dolegliwości związanych z kacem.

KacDoktor – odtrucie alkoholowe w zasięgu Twojej ręki

Ciężko samodzielnie odbudować zdrowie nadszarpnięte długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Nagłe odstawienie używki nierzadko pogarsza sytuację, co zniechęca chorego do walki z nałogiem. Warto zatem zgłosić się do specjalisty, który odpowiednio pokieruje procesem detoksykacji i regeneracji organizmu alkoholika. Jeśli problem z alkoholem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, w KacDoktorze uzyskasz pomoc doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych.

W naszej nowoczesnej klinice możesz skorzystać z odtrucia alkoholowego z przyjaznej i komfortowej atmosferze. Nasi specjaliści zadbają, by cały zabieg był nie tylko skuteczny, ale także całkowicie bezpieczny. Jeśli nie masz siły i energii na wizytę stacjonarną, możesz również skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Pamiętaj, że nie ma nieodpowiedniego czasu na poprawę Twojego samopoczucia – z naszych usług możesz skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie pozwól, by alkohol zniszczył Twoje zdrowie! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i zregeneruj swój organizm!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844