Pijesz alkohol prozdrowotnie? To duży błąd!

Opublikowany: wtorek, 17 stycznia 2023

Alkohol przez długie stulecia był ważnym elementem medycyny ludowej. Do dziś duża część społeczeństwa próbuje samodzielnie poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami za pomocą mocnych trunków. Co zaskakujące, jedno z badań ankietowych wykazało, że aż 30% społeczeństwa wierzy w prozdrowotne właściwości alkoholu. Jak jest naprawdę? Czy alkohol może wpływać prozdrowotnie na organizm człowieka? W poniższym artykule przedstawiamy

Prozdrowotne działanie alkoholu to mit!

Temat prozdrowotnych właściwości alkoholu, a zwłaszcza wina, przewija się nie tylko w kolorowej prasie, artykułach popularnonaukowych i opowieściach znajomych. Mity te powielają niekiedy nawet sami lekarze! Wnioski płynące z szeroko zakrojonych badań naukowych są jednak jasne ‒ nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu. Regularne spożycie jakiejkolwiek dawki tej używki, zwłaszcza codzienne, oddziałuje negatywnie na każdy układ organizmu człowieka.

Spożycie alkoholu a ryzyko przedwczesnej śmierci

Naukowcy od wielu dekad badają wpływ alkoholu na organizm człowieka. Wyniki metaanalizy 87 badań naukowych wskazują jasno, że alkohol zwiększa ryzyko śmierci. Jak bardzo? Picie od 7 do 14 drinków tygodniowo zwiększa ryzyko śmierci o 14%. Okazuje się, że ryzyko przedwczesnej śmierci dotyczy zwłaszcza ludzi młodych, u których nadużywanie alkoholu prowadzi do szybszego rozwoju niektórych chorób, a także wystąpienia niebezpiecznych urazów.

Alkohol sprzyja rozwojowi ponad 200 różnych chorób

Badania wykazały, że w ciągu 15 lat, pomiędzy 2002 a 2017 rokiem, alkohol był przyczyną 110 tysięcy przedwczesnych zgonów Polaków. W tym okresie średnie spożycie alkoholu niemal się podwoiło, a eksperci odnotowali gigantyczny wzrost zapadalności na choroby związane z nadużywaniem alkoholu. Szczególnie obserwuje się częstsze zachorowania na schorzenia, których rozwój całkowicie uzależniony jest od spożycia tej używki. Zalicza się do nich między innymi:

 • alkoholową chorobę wątroby;
 • alkoholowe zapalenie trzustki;
 • polineuropatię alkoholową;
 • płodowy zespół alkoholowy;
 • kardiomiopatię alkoholową.

Warto jednak pamiętać, że nadużywanie alkoholu wpływa również na rozwój innych, powszechnie nie utożsamianych z alkoholizmem schorzeń. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w samym tylko 2016 roku ponad 6 tysięcy zgonów w przebiegu choroby nowotworowej miało związek z nadużywaniem alkoholu. Ponad 4,5 tysiąca Polaków zmarło na skutek marskości wątroby wywołanej chorobą alkoholową.

Alkohol a choroby układu krążenia ‒ tajemnica francuskiego paradoksu

W latach 90. opinia publiczna usłyszała po raz pierwszy o tzw. francuskim paradoksie. Odnosi się on do faktu, według którego populacja Francji, pomimo wysokiego spożycia produktów uznawanych powszechnie za niezdrowe, a zwłaszcza czerwonego wina, odznaczała się o wiele niższym współczynnikiem zachorowalności na choroby układu krążenia niż mieszkańcy innych krajów Europy. Przez wiele lat krążył mit, jakoby za paradoks francuski odpowiedzialne było częste picie czerwonego wina.

Badania naukowe wykazały, że działanie prozdrowotne francuskiej diety można wytłumaczyć wysoką zawartością polifenoli, głównie resweratrolu. Wino jest co prawda jedynym alkoholem, który zawiera cenne polifenole w swym składzie, jednak warto podkreślić, że związki te można znaleźć także w innych produktach spożywczych. Bogate w polifenole są przede wszystkim skórki ciemnych owoców, takich jak borówki, wiśnie, porzeczki czy właśnie winogrona. Okazuje się, że w polifenole obfituje nie tylko wino, ale także soki owocowe. Do innych źródeł tych związków zalicza się kakao, ciemną czekoladę, zieloną herbatę, orzechy czy pomidory. Nie trzeba zatem codziennie spożywać wina, by korzystać z prozdrowotnych właściwości polifenoli.

Jak zminimalizować szkodliwy wpływ alkoholu na organizm?

Nie chcesz, by alkohol niszczył Twoje zdrowie? Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie ze spożycia tej używki. Przejście na abstynencję to bez wątpienia najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Czy można jednak ochronić swoje zdrowie, w momencie, gdy całkowita rezygnacja z picia ulubionego trunku nie wchodzi w rachubę? Oczywiście, że tak! Jedną z najlepszych metod na detoksykację organizmu z alkoholu i jego metabolitów jest odtrucie alkoholowe!

W jaki sposób odtrucie alkoholowe niweluje szkodliwe skutki picia alkoholu?

W ostatnich latach odtrucie alkoholowe zyskało rozgłos, jako najskuteczniejsza metoda leczenia kaca. Rozwiązanie to rzeczywiście pozwala na szybkie uśmierzenie dokuczliwych objawów syndromu dnia poprzedniego. Warto jednak pamiętać, że odtrucie alkoholowe stosowane było w medycynie od wielu dekad w zupełnie innym celu. Pierwotnym przeznaczeniem tej metody była prewencja alkoholowego zespołu odstawiennego, dlatego stosowana była ona, jako pierwszy krok w kierunku abstynencji.

Główną właściwością odtrucia alkoholowego jest redukcja negatywnych skutków zdrowotnych spożycia alkoholu, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. Odtrucie w kompleksowy sposób regeneruje organizm, przywracając homeostazę ustroju, a także poprawiając samopoczucie pijącej alkohol osoby. Do najważniejszych działań tej metody zalicza się przede wszystkim:

 • przyspieszenie wypłukiwania z ustroju resztek alkoholu i toksycznych metabolitów;
 • dogłębne nawodnienie wszystkich tkanek i komórek organizmu;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • uzupełnienie niedoboru antyoksydantów i neutralizację stresu oksydacyjnego;
 • uzupełnienie niedoboru witaminy C i witamin z grupy B;
 • przyspieszenie regeneracji wątroby i układu nerwowego;
 • redukcję nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból głowy, wymioty czy uczucie lęku.

Detoksykacja po alkoholu? Pomożemy Ci!

Chcesz bezpiecznie wyjść z ciągu alkoholowego? Męczy cię kac-gigant? A może po prostu nie chcesz, by alkohol pogarszał Twoje zdrowie i samopoczucie? Możesz na nas liczyć, niezależnie od przyczyny, dla której chcesz skorzystać z odtrucia alkoholowego! W naszym gabinecie spotkasz doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy potraktują Twój problem priorytetowo.

Nie masz czasu, siły lub możliwości, by samodzielnie dojechać do naszego gabinetu? Bez obaw! Oferujemy także usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura, a także hotelu. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz pracownik przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Planujesz suto zakrapianą imprezę? Skontaktuj się z nami wcześniej, by zamówić wizytę specjalisty od odtrucia, gdy tylko wrócisz do domu! Pamiętaj, że nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Zdrowie masz tylko jedno! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego, by zredukować skutki wczorajszej imprezy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844