Na kaca najlepsza jest praca?

Opublikowany: niedziela, 31 maja 2020

Przysłowie „Na kaca najlepsza jest praca!” nie do końca wydaje Ci się trafne, gdy budzisz się po suto zakrapianym wieczorze i przypominasz sobie o czekających Cię obowiązkach? Owe słowa nijak się mają do rzeczywistości, w której czujesz wielki ból głowy i ogarniające fale mdłości? Część osób, wiedziona poczuciem obowiązku, wybierze pracę na kacu, z kolei duże grono zdecyduje się na pozostanie w domu. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci kto ma rację. Jeśli Twoje obowiązki zawodowe nie mogą zaczekać - podpowiemy Ci także jak szybko i skutecznie wyleczyć kaca!

Syndrom dnia poprzedniego a praca

Okazuje się, że wpływ kaca na wykonywanie obowiązków zawodowych to temat, który od dłuższego czasu znajduje się w centrum zainteresowania niektórych badaczy. Swój wkład w rozwój tego zagadnienia mają medycy i kogniwiści, ale także specjaliści w zakresie ekonomii czy psycholodzy. Wszyscy zgodnie twierdzą, że pracowanie na kacu to częstsze zjawisko niż sądzimy.

Jak kac wpływa na wykonywanie obowiązków zawodowych - garść statystyk

Jedno z amerykańskich badań wskazuje, że tylko w ostatnim roku 9,23% (czyli aż 11,6 miliona!) pracowników poszło do pracy z objawami kaca. Z kolei w innym badaniu, wśród ankietowanych pracowników aż połowa przyznała się do pracy na kacu. Jak na tle zagranicznych kolegów wypadają Polacy? Według badania ankietowego firmy AlcoSense Laboratories 15% osób poszło raz do pracy z objawami kaca, a aż 28,8% ankietowanych zrobiło to kilkukrotnie. Nie lepiej prezentują się wyniki raportu TNS Polska, według których ponad połowa osób przyznawała się do wypełniania obowiązków zawodowych po suto zakrapianej imprezie.

Jak pokazują statystyki - praca na kacu to częste zjawisko. Wydawałoby się, że taka postawa, pełna sumienności i poczucia obowiązku, jest godna pochwały. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że pracownik na kacu nie tylko znacznie gorzej wypełnia swoje obowiązki, ale może również narażać na niebezpieczeństwo siebie i współpracowników.

Pracownik na kacu charakteryzuje się gorszą wydajnością

Z większości badań wynika jasno, że pracownicy na kacu wypełniają swoje obowiązki gorzej, w międzyczasie przysypiając bądź kłócąc się ze współpracownikami czy przełożonymi. Obecność takiego pracownika jest także przykra dla jego kolegów z pracy - aż 53% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi przebywać w towarzystwie osób na kacu. Może mieć to też negatywne skutki, w przypadku pracy, która opiera się na kontakcie z klientami.

Syndrom dnia poprzedniego, oprócz oczywistych objawów fizycznych, znacznie wpływa na zdolności kognitywne. Badania wykazały, że pracownicy cierpiący na kaca wyróżniają się zaburzoną pamięcią - zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Dochodzą do tego trudności w koncentracji i utrzymaniu uwagi, a także upośledzona sprawność psychomotoryczna, co stwarza szczególne zagrożenie wśród zawodowych kierowców, pilotów czy operatorów ciężkich maszyn. To oczywiste, że praca pod wpływem alkoholu lub na kacu obciążona jest większym ryzykiem wypadków.

Problemy mogą mieć również zawodowi sportowcy, którzy pomimo objawów kaca zdecydują się na trening. W takim przypadku ćwiczenia, z uwagi na narastające odwodnienie i hipoglikemię, tylko pogorszą samopoczucie i zmniejszą wydolność organizmu. Co więcej, publikacje naukowe zwracają uwagę, że trening na kacu wiąże się z dużo większym ryzykiem kontuzji.

Jak postawić się na nogi przed pracą?

Po przeczytaniu powyższego tekstu wnioski nasuwają się same - nie warto iść do pracy na kacu. Bywają jednak sytuacje, gdy pomimo złego samopoczucia, obowiązków zawodowych nie można przełożyć na późniejszy termin. Najlepszym wyjściem byłoby oczywiście ograniczenie ilości spożytego alkoholu, by nie dopuścić do rozwoju kaca. Jak jednak poradzić sobie w sytuacji, gdy budzimy się z kacem, a przed nami dzień w pracy?

Detoks alkoholowy - szybka i skuteczna metoda na wyleczenie kaca

Istnieje wiele domowych metod na leczenie kaca, jednak w większości nie przynoszą one większego rezultatu. Chcesz skutecznie pozbyć się skutków wczorajszej imprezy i szybko poprawić swoje samopoczucie przed czekającym Cię dniem pracy? Jest tylko jeden sposób, który w kilka godzin zregeneruje Twój organizm i postawi Cię na nogi - odtrucie alkoholowe.

Leczenie kaca wlewami dożylnymi jest obecnie najskuteczniejszą metodą, ponieważ w szybkim czasie niweluje odwodnienie organizmu i uzupełnia niedobór elektrolitów. Podane w ten sposób leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe działają intensywniej, w porównaniu do preparatów doustnych. Co więcej, odtrucie alkoholowe może być uzupełnione o podaż witamin, antyoksydantów czy środków wspomagających regenerację wątroby. Podanie tych substancji bezpośrednio do krwiobiegu sprawia, że wchłaniają się one w całości i są silnym wsparciem dla osłabionego organizmu.

Szukasz odtrucia alkoholowego w Warszawie?

KacDoktor to zespół doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, oferujących profesjonalną pomoc w detoksie alkoholowym w obrębie Warszawy. Z naszych usług możesz skorzystać o każdej porze dnia i nocy - wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, a nasz profesjonalista przyjedzie do Ciebie w ciągu niecałej godziny.

Przed podaniem kroplówek przeprowadzane jest badanie funkcji życiowych a także krótki wywiad medyczny, który pozwoli ocenić Twój stan zdrowia i dobrać odpowiednie preparaty. Cały zabieg trwa około godziny, a już w trakcie jego trwania poczujesz znaczną poprawę fizycznej i psychicznej sprawności. Zamów jeden z pakietów KacDoktor, by pozbyć się kaca i pracować na pełnych obrotach od samego rana!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844