Możliwe skutki uboczne po wszywaniu Esperalu

Opublikowany: środa, 13 marca 2024

Esperal jest jednym z najdłużej stosowanych leków w leczeniu choroby alkoholowej. Kilkadziesiąt lat doświadczenia sprawiło, że wiedza na temat wszywki alkoholowej jest wyjątkowo obszerna. Nie oznacza to jednak, że metoda ta pozbawiona jest wad. Choć wszywka alkoholowa cechuje się relatywnie dużym bezpieczeństwem, jej zastosowanie związane jest z pewnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. O jakich działaniach niepożądanych należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na zabieg? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

Wszywka z Esperalem jako wsparcie leczenia alkoholizmu

Wszywka alkoholowa święciła swoje triumfy 20-30 lat temu, gdy nierzadko stosowana była jako jedyna forma leczenia alkoholizmu. Dziś, gdy nieco lepiej rozumiemy już mechanizmy stojące za rozwojem uzależnienia, wszywka wykorzystywana jest w zupełnie inny sposób. Metoda ta nie jest już bowiem główną formą leczenia, a jedynie wsparciem do psychoterapii uzależnień. To właśnie rozmowa i praca z terapeutą daje największe szanse na sukces terapeutyczny. Zastosowana dodatkowo wszywka alkoholowa ułatwia choremu utrzymanie długotrwałej abstynencji, zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia terapii.

Kiedy warto zdecydować się na wszywkę z Esperalem?

Zaszycie alkoholowe nie sprawdzi się u każdej uzależnionej osoby. Aby zastosowanie tej metody miało sens, chora osoba musi być zmotywowana do leczenia. Decyzja o zabiegu powinna być podjęta samodzielnie, bez wywierania przymusu najbliższych. Osoby, które zdecydowały się na zaszycie alkoholowe pod wpływem presji otoczenia, dość często próbują „zapić” wszywkę lub uciekają się do zachowań zastępczych, takich jak narkotyki czy hazard.

Wszywka alkoholowa najlepiej działa, gdy zastosowana jest równolegle z terapią uzależnień. Wspomaga ona chorego w zachowaniu silnej woli i zachowania długotrwałej abstynencji. Okres aktywności wszywki wynosi od 9 do 12 miesięcy, podczas których chory nie może spożywać alkoholu i nie może spontanicznie przerwać działania leku. Jest to zatem czas, gdy uzależniona osoba uczy się funkcjonować bez używki, wykształcając mechanizmy pozwalające jej skutecznie walczyć z głodem alkoholowym.

Jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego?

Zaszycie alkoholowe to drobny zabieg chirurgiczny. Powinien być on przeprowadzony jedynie przez doświadczonego lekarza chirurga. Specjalista zajmuje się kwalifikacją pacjenta do zabiegu, uwzględniając ewentualne przeciwwskazania zdrowotne.

Sam zabieg rozpoczyna się od zdezynfekowania i miejscowego znieczulenia obszaru, w którym planowane jest nacięcie skóry. Zwykle jest to okolica pośladka, rzadziej łopatki. W niewielką ranę długości kilku centymetrów lekarz wkłada jałowe tabletki Esperalu, a następnie zaszywa ranę szwami chirurgicznymi i zakłada opatrunek. W zależności od rodzaju użytych szwów po kilku może zajść konieczność ponownej wizyty w celu zdjęcia szwów z zagojonej rany.

Czy zabieg zaszycia alkoholowego jest bezpieczny?

Zaszycie alkoholowe to metoda charakteryzująca się dużym bezpieczeństwem. Choć niekiedy występują działania niepożądane, zwykle są one słabo nasilone i nie wywołują istotnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Bezpieczeństwo tego zabiegu wiąże się przede wszystkim z prawidłową kwalifikacją pacjenta, a także warunkami higienicznymi podczas wykonywania poszczególnych procedur. Dlatego właśnie tak ważne jest, by wybrać doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę, który przeprowadzi zabieg zaszycia alkoholowego z należytą dokładnością i starannością.

Niestety, niekiedy nawet pomimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaszycie alkoholowe może wiązać się z wystąpieniem u chorego skutków ubocznych. Do najczęstszych zalicza się komplikacje związane z raną pozabiegową, działania niepożądane Esperalu, a także skutki połączenia wszywki alkoholowej z używką.

Komplikacje związane z raną po zabiegu zaszycia alkoholowego

Do komplikacji związanych z raną zwykle dochodzi w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu. Najczęściej mają one postać rozejścia się zaszytej rany bądź zakażenia jej patogennymi drobnoustrojami. Przyczyną tego rodzaju powikłań może być brak zachowania odpowiedniej higieny podczas zabiegu lub nieprawidłowa pielęgnacja rany przez samego pacjenta.

Po zabiegu zaszycia alkoholowego chorzy zwykle otrzymują jednorazową dawkę antybiotyku, która ma zapobiec rozwojowi niebezpiecznych bakterii. W domu należy jednak pamiętać o regularnej wymianie opatrunku i delikatnym przemywaniu rany do czasu zasklepienia się jej brzegów.

Działania niepożądane związane z aktywnością leku

Niestety, działanie Esperalu ‒ podobnie, jak każdego innego leku ‒ obciążone jest ryzykiem wystąpienia efektów niepożądanych. Nie są one jednak częste, a ich przebieg jest łagodny i mijają samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Do opisanych działań niepożądanych wszywki alkoholowej zalicza się przede wszystkim:

  • senność i uczucie zmęczenia;
  • nudności i wymioty;
  • metaliczny posmak w jamie ustnej;
  • problemy z potencją;
  • skórne reakcje alergiczne;
  • reakcje psychotyczne;
  • stany zapalne nerwów obwodowych;
  • uszkodzenia komórek wątroby.

Niebezpieczne skutki "przepicia" wszywki alkoholowej

Efekty "przepicia" wszywki alkoholowej nie są tak do końca skutkami ubocznymi. Wynikają one z działania wszywki z Esperalem, która blokując metabolizm alkoholu, uniemożliwia wypicie większej ilości tej używki. Sięgnięcie po alkohol (nawet jego niewielką dawkę!) przez osoby po zabiegu zaszycia alkoholowego wiąże się z gwałtownym i intensywnym pogorszeniem samopoczucia. Uzależnione osoby mogą wtedy odczuwać takie objawy jak:

  • zlewne poty;
  • uczucie duszności i gorąca;
  • zaczerwienienie skóry twarzy i szyi;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • uczucie lęku i niepokoju;
  • uczucie kołatania serca;
  • spadek ciśnienia tętniczego.

Objawy te zwykle mijają samoistnie i nie stanowią zagrożenia. Inaczej jest niestety w przypadku, gdy uzależniona osoba wypije większą ilość używki. Duża dawka alkoholu, która wejdzie w reakcje z wszywką alkoholową, może spowodować niebezpieczne dolegliwości ze strony układu krążenia, która mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu chorej osoby.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych interakcji wszywki z używką, osobom długotrwale nadużywającym alkoholu zaleca się wcześniejsze skorzystanie z odtrucia alkoholowego.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844