Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak zminimalizować ryzyko wystąpienia kaca?

Opublikowany: piątek, 19 czerwca 2020

W pełni skuteczna metoda zapobiegania kaca jest prosta - wystarczy nie pić alkoholu. Ci z nas, którzy jednak nie wyobrażają sobie większej imprezy bez mocniejszych trunków, z pewnością choć raz zmierzyli się z syndromem dnia poprzedniego. Nic zatem dziwnego, że wszelkie metody przechytrzenia kaca cieszą się tak wielką popularnością. Nie każdy sposób zdaje jednak egzamin. Dzisiaj przedstawimy Ci garść faktów, o których warto pamiętać podczas imprezy, by poimprezowy poranek nie stał pod znakiem złego samopoczucia.

Na syndrom dnia poprzedniego składa się wiele czynników

Na rozwój kaca składa się między innymi toksyczne działanie aldehydu octowego, odwodnienie, hipoglikemia czy stres oksydacyjny. Wprawdzie kac jest reakcją organizmu na zbyt dużą dawkę alkoholu, jednak okazuje się, że niektóre czynniki mogą wpływać na intensywność jego objawów.

Czy nasza dieta może wpłynąć na pojawienie się kaca?

Jedna z najpopularniejszych metod profilaktyki kaca zakłada spożycie przed imprezą posiłku bogatego w białko i tłuszcz. Jest w tym wiele racji! Przede wszystkim spowolni to wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego, ale nie tylko. Produkty spożywcze, takie jak czerwone mięso, drób czy ryby, obfitują w cynk i kwas nikotynowy. Badania naukowe udowodniły, że wysokie spożycie tych dwóch składników spożywczych wiąże się z lżejszymi objawami kaca. Podczas imprezy warto też pamiętać o drobnych przekąskach.

Nie bez znaczenia są również popijane przez nas napoje. Zdecydowanie odradzamy znany sposób, który zakłada ratowanie się kawą - wprawdzie może ona dodać odrobinę energii, jednak znacznie przyspieszy odwodnienie organizmu. Co zaskakujące, podczas imprezy nie poleca się również picia napojów gazowanych. Zawarty w nich dwutlenek węgla nie tylko przyspiesza wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego, ale działa też drażniąco na błonę śluzową żołądka. W przerwie od alkoholowych trunków warto pić wodę z dodatkiem cytryny lub soki owocowe.

Uważaj na ciemne alkohole!

Bardzo często można usłyszeć popularną hipotezę, która głosi, że spożywanie ciemnych alkoholi, takich jak brandy czy whisky, wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia kaca i jego mocniejszymi objawami. Rzeczywiście, z naukowego punktu widzenia jest w tym wiele prawdy. Wszystkiemu winne mogą być tzw. fuzle, czyli mieszanina wyższych alkoholi (takich jak alkohol pentylowy, propylowy czy furfurol), które powstają jako produkt uboczny przy produkcji spożywanego trunku.

Obecność fuzli nie sprzyja naszemu zdrowiu i samopoczuciu - większość z nich cechuje się większą lub mniejszą toksycznością. Ich niewielki dodatek bywa jednak pożądany, zwłaszcza w alkoholach szlachetnych, którym nadają wyjątkowy kolor i aromat. Jeśli szczególnie zależy Ci na uniknięciu kaca, sięgaj po jasne alkohole, które charakteryzują się o wiele mniejszą zawartością fuzli. Dobrym wyborem będzie czysta wódka lub białe wino.

Czy palenie papierosów w trakcie imprezy sprzyja rozwojowi kaca?

Papierosy są drugą, tuż po alkoholu, najpopularniejszą używką podczas imprez. Co zaskakujące, zakrapiana zabawa sprzyja nie tylko wypalaniu większej ilości papierosów, ale powoduje również, że sięgają po nie osoby na co dzień niepalące. Nie tylko my postanowiliśmy przyjrzeć się skutkom łączenia alkoholu z papierosami. Publikacje naukowe potwierdzają niestety nasze obawy - połączenie to nie tylko sprzyja wystąpieniu kaca, ale również powoduje, że jego objawy są bardziej intensywne.

Co więcej, warto podkreślić, że alkohol i papierosy wykazują synergizm działania, potęgując swoje toksyczne właściwości. Substancje zawarte w tytoniu zwiększają działanie onkogenne alkoholu, sprzyjając procesom nowotworzenia. Dodatkowo wykazano, że połączenie to wpływa szczególnie negatywnie na komórki nerwowe w mózgu. Warto zatem podczas zakrapianej imprezy zrezygnować z palenia lub znacznie ograniczyć ilość wypalanych papierosów.

Suplementy na kaca – czy warto je stosować?

Z profilaktyką kaca nieodłącznie kojarzą się popularne preparaty, które są szeroko dostępne nie tylko w aptekach, ale też w sklepach czy na stacjach benzynowych. Suplementy na kaca najczęściej przyjmują postać tabletek musujących, które rozpuszcza się w wodzie i pije przed lub w trakcie spożywania alkoholu. Czy takie preparaty naprawdę mogą chronić przed kacem?

Skład preparatów na kaca pozostawia wiele do życzenia

W składzie prawie wszystkich tabletek na kaca znaleźć można glukozę i witaminę C. Są to oczywiście skuteczne związki, jednak gdy przyjrzymy się dokładniej, okazuje się, że zawartość tych substancji jest zazwyczaj zbyt mała, by uzupełnić niedobory spowodowane piciem alkoholu. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że podobne efekty przyniesie wypicie szklanki soku pomarańczowego.

Pomimo wysokiej ceny, duża część suplementów na kaca pozbawiona jest elektrolitów, a to ich deficyt odpowiedzialny jest za niektóre z nieprzyjemnych objawów kaca. W przypadku pozostałych dodatków występujących w tego typu preparatach, takich jak kwas bursztynowy czy glutaminian sodu, nie udowodniono ich skuteczności w zapobieganiu kaca. Analiza składu preparatów na kaca pokazuje, że zdecydowanie lepiej samemu zadbać o profilaktykę i kompleksowo uzupełnić niedobory za pomocą wody, napojów izotonicznych i pożywnego jedzenia.

Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli – jak najszybciej wyleczyć kaca?

Niekiedy, pomimo wszelkich starań, poimprezowy poranek nie należy do przyjemnych. Objawy kaca są tym bardziej męczące, gdy czekają na nas ważne obowiązki. Czy można szybko poradzić sobie z pulsującym bólem głowy czy rozdrażnieniem? Oczywiście! W takim wypadku nie pomogą jednak domowe sposoby znajomych, zakładające wypicie wody z kiszonych ogórków czy zjedzenie surowego jajka. Jedynym pewnym sposobem o udowodnionej skuteczności jest odtrucie alkoholowe przy użyciu wlewów dożylnych.

KacDoktor – odtrucie alkoholowe w Warszawie

Dlaczego kroplówki na kaca wyróżniają się taką skutecznością? Pozwalają one na podanie elektrolitów, witamin, przeciwutleniaczy i leków bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu działają natychmiastowo, a ich wchłanianie nie jest ograniczone przez przewód pokarmowy. Szybkość działania wlewów dożylnych jest zaskakująca - znaczna poprawa samopoczucia występuje już w trakcie całego zabiegu.

Szukasz sprawdzonego i pewnego detoksu alkoholowego w Warszawie? KacDoktor oferuje usługi odtrucia alkoholowego oraz wszywanie esperalu. Wszystkie procedury wykonywane są przez nasz zespół, do którego należą doświadczeni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Zyskujesz dzięki temu pewność, że nasze usługi świadczone są z dbałością o higienę oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Na czym polega odtrucie alkoholowe w KacDoktor? Ty kontaktujesz się z nami telefonicznie lub poprzez formularz internetowy, a nasz zespół przyjeżdża pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Usługa jest dostępna całodobowo, co więcej, możesz zarezerwować ją wcześniej na wybraną przez siebie godzinę. Nie musisz cierpieć po imprezie - umów wizytę i ciesz się przyjemnym dniem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844