Łączysz alkohol z papierosami? To niebezpieczne dla Twojego zdrowia!

Opublikowany: poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Nie wyobrażasz sobie przerwy bez wyjścia na dymka? A może sięgasz po papierosy sporadycznie, jedynie podczas zakrapianych imprez i spotkań ze znajomymi? Jeśli myślisz, że rozwiązanie to pozwala Ci uchronić swoje zdrowie, jesteś w wielkim błędzie. Jednoczesne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu niesie za sobą katastrofalne skutki dla zdrowia. W poniższym tekście tłumaczymy, dlaczego nie należy łączyć ze sobą tych używek, a także wyjaśniamy, czy palenie papierosów może mieć wpływ na rozwój kaca.

Alkohol i papierosy to najpopularniejsze używki wśród Polaków

Z badań CBOS wynika, że aż 56% Polaków spożywa alkohol okazjonalnie, a 8% sięga po tę używkę znacznie częściej. Prawie połowa tych osób deklaruje, że pije na spotkaniach ze znajomymi bądź rodziną. Nieco bardziej optymistycznie wygląda problem palenia tytoniu. Po tradycyjne papierosy sięga 26% Polaków, z czego 18% palących osób robi to okazjonalnie. Brak jest niestety danych na temat jednoczesnego sięgania po papierosy i alkohol, jednak obserwacje wskazują, że nie jest to niestety rzadkie zjawisko.

Picie alkoholu i palenie papierosów to czynności pozostające ze sobą w ścisłym związku

Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu są ściśle związanymi ze sobą nałogami. Badania naukowe potwierdzają, że osoby zmagające się z uzależnieniem od jednej z tych używek, są bardziej narażone na uzależnienie także od drugiej. Potwierdzeniem tego może być fakt, że aż 90% alkoholików jest nałogowymi palaczami, z czego aż 70% wypala minimum jedną paczkę papierosów dziennie. Prawidłowość ta działa także w odwrotną stronę. Szacuje się, że nałogowi palacze są prawie 3-krotnie bardziej narażeni na rozwój choroby alkoholowej w porównaniu do osób, które nie palą.

Przyczyny tak mocnego związku pomiędzy spożyciem alkoholu i paleniem tytoniu nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że duży wpływ mogą tu odgrywać czynniki genetyczne, psychospołeczne, a przede wszystki mechanizmy neurobiologiczne. Używki te modulują wzajemnie swoje działanie, wpływając na odczuwane efekt, ale także szybszy rozwój tolerancji. Co więcej, papierosy i alkohol silnie wpływają na układ dopaminergiczny, oddziałując negatywnie na układ nagrody.

Wpływ alkoholu i papierosów na rozwój chorób nowotworowych

Zarówno alkohol, jak i dym tytoniowy to czynniki związane z całym szeregiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zwiększonym ryzykiem zachorowań na nowotwory. Badania naukowe wykazują, że jednoczesne sięganie po alkohol i papierosy zwielokrotnia to ryzyko, zwłaszcza w obrębie miejsc krzyżowania się układu oddechowego z układem pokarmowym, które mają największy kontakt z obydwiema szkodliwymi używkami.

Szacuje się, że osoby, które spożywają duże ilości alkoholu i palą papierosy są 300-krotnie bardziej narażone na rozwój raka gardła, w porównaniu do niepalących abstynentów. Nie lepiej jest w przypadku raka krtani, którego ryzyko wzrasta niemal 330-krotnie u nadużywających alkoholu palaczy. Warto mieć na uwadze, że łączenie obu używek predysponuje nie tylko do rozwoju nowotworów głowy i szyi. Osoby często sięgające po alkohol i papierosy muszą się także liczyć z podwyższonym ryzykiem nowotworów:

  • wątroby;
  • trzustki;
  • żołądka;
  • piersi;
  • jelita grubego i odbytnicy.

Alkohol i papierosy a syndrom dnia poprzedniego

Czy wychodzenie na dymka podczas imprezy może przyczyniać się do rozwoju kaca? Nauka ma na to pytanie jasną odpowiedź. Liczba wypalonych papierosów w dzień intensywnego spożywania alkoholu, wpływa zarówno na prawdopodobieństwo pojawienia się kaca, jak i na jego intensywność. Warto oczywiście podkreślić, że im częściej sięgamy po papierosy w trakcie imprezy, tym mocniejszy czeka nas kac. Dlaczego tak się dzieje?

Zjawisko to nie jest do końca poznane. Badacze sugerują jednak, że nikotyna lub inny związek chemiczny zawarty w dymie tytoniowym, może negatywnie oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy. Podejrzewa się, że dużą rolę w tym zjawisku może odgrywać synergistyczny efekt alkoholu i nikotyny na wyrzut dopaminy w układzie mezolimbicznym mózgu.

Męczy Cię poimprezowy kac? Warto pomyśleć o detoksykacji organizmu!

Skutki picia alkoholu szczególnie dają Ci się we znaki? Intensywny kac utrudnia Ci wstanie z łóżka i zajęcie się bieżącymi sprawami? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie detoksykacja organizmu za pomocą odtrucia alkoholowego. To bez wątpienia najskuteczniejszy sposób leczenia kaca, który wykorzystuje właściwości kroplówek dożylnych. Odpowiednio skomponowany koktajl witamin, minerałów i antyoksydantów postawi Cię na nogi już w godzinę!

KacDoktor – odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu, biura czy hotelu

Dzień po imprezie wcale nie musi być koszmarem! Nawet gdy spożyta przez Ciebie ilość alkoholu była zdecydowanie zbyt duża, Twój dzień nadal może być produktywny i udany. W KacDoktorze znajdziesz doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy jak nikt znają się na szybkim i skutecznym leczeniu kaca. Wystarczy, że usiądziesz i się odprężysz, a odtrucie alkoholowe oczyści Twój organizm i przyspieszy jego regenerację.

Doskonale wiemy, że kac nie jest stanem ułatwiającym wszelkie wycieczki, zwłaszcza wyjazdy samochodem. Dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa umożliwiamy skorzystanie z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. To od Ciebie zależy, gdzie specjalista wykona zabieg! Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz nasz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Zdajemy sobie sprawę, że imprezy bywają niekiedy nieprzewidywalne, dlatego nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844