Jak można wykryć alkohol w organizmie?

Opublikowany: czwartek, 21 lipca 2022

Z badaniem trzeźwości najczęściej spotykamy się podczas kontroli drogowej lub kontroli w miejscu pracy. Do głównych metod oznaczania zawartości alkoholu w organizmie zalicza się badanie alkomatem oraz badanie laboratoryjne krwi. Są one szybkie, proste, a co najważniejsze – wiarygodne. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej poszczególnym metodom wykrywania alkoholu, a także tłumaczymy, w jaki sposób można skontrolować długotrwałe nadużywanie alkoholu.

Zawartość alkoholu w organizmie wyraża się najczęściej w promilach

Zawartość alkoholu w organizmie zwyczajowo podaje się w promilach. Warto pamiętać, że 1 promil to 100 miligramów czystego alkoholu zawarte w 1 decylitrze krwi. Czy to wiele? Przyjmuje się, że pierwsze efekty alkoholu odczuwane są już przy stężeniu 0,2 promila! 4,5 promila we krwi zwykle równoznaczne jest z przyjęciem śmiertelnej dawki alkoholu. Co interesujące, rekordzista w tej materii miał aż 22,3 promile!

Pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu – szybka i prosta kontrola trzeźwości

Najbardziej powszechną metodą kontroli trzeźwości bezsprzecznie jest badanie alkomatem. Jest to urządzenie, które mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak to możliwe, że sposób ten umożliwia określenie stężenia alkoholu we krwi? To proste. Alkohol w większości metabolizowany jest w wątrobie, jednak od 5-10% jego dawki wydalane jest w sposób niezmieniony wraz z moczem i wydychanym powietrzem.

Choć stosunek stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu do alkoholu we krwi może ulegać nieznacznym wahaniom, specjaliści wprowadzili dla ułatwienia wskaźnik BBR (z ang. blood-breath ratio). W Polsce wskaźnik ten wynosi 2100:1, co oznacza, że 1 mililitr krwi zawiera tyle samo etanolu, co 2100 mililitrów (2,1 litra) wydychanego powietrza. Mierząc alkomatem stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu możemy przy użyciu wskaźnika BBR wyliczyć dość dokładnie stężenie alkoholu we krwi.

Oznaczanie stężenia alkoholu we krwi to najdokładniejsza metoda badania trzeźwości

Nie ulega wątpliwości, że laboratoryjne oznaczenie stężenia alkoholu we krwi daje jednoznaczny i najdokładniejszy wynik. Badanie to jest zwykle wykonywane w określonych sytuacjach – najczęściej w trakcie przyjęcia do oddziału szpitalnego, gdy istnieją wątpliwości odnośnie trzeźwości pacjenta, a także w przebiegu kontroli drogowej, gdy kierujący pojazdem odmówi badania alkomatem lub kwestionuje jego wynik.

Co interesujące, podczas oznaczania stężenia alkoholu we krwi u kierowcy pobiera się aż trzy próbki krwi, z 30-minutowym odstępem pomiędzy każdym pobraniem. Na podstawie wyników toksykolog jest w stanie obliczyć, jakie było stężenie alkoholu we krwi kierowcy w czasie zatrzymania go przez kontrolę drogową.

Markery przewlekłego nadużywania alkoholu

Do niedawna współczesna medycyna dysponowała jedynie możliwością oznaczenia aktualnego stężenia alkoholu we krwi. Historia wcześniejszego spożywania tej używki, łącznie z ewentualnymi cechami uzależnienia, dostępna była jedynie na podstawie wywiadu z pacjentem lub jego bliskimi. Stanowiło to duże utrudnienie w rozpoznawaniu i leczeniu choroby alkoholowej. Obecnie dysponujemy już dość dokładnymi markerami biochemicznymi, które umożliwiają monitorowanie okresu abstynencji. Do nowoczesnych markerów nadużywania alkoholu etylowego zalicza się przede wszystkim:

  • CDT, czyli ubogowęglowodanowe izoformy transferyny – wskaźnik ten wykrywa spożycie dużych ilości alkoholu przez okres 7-10 dni po 2-3 tygodni od uzyskania abstynencji;
  • PEth, czyli fosfatydyloetanol – wskaźnik ten umożliwia wykrycie nadużywania alkoholu przez co najmniej 2-3 tygodnie nawet po 14 dniach od zaprzestania picia;
  • EtG, czyli glukuronian etylu – pozwala na wykrycie spożycia alkoholu na kilka dni lub godzin przed badaniem.

Odtrucie alkoholowe – skuteczny sposób detoksykacji organizmu z resztek alkoholu i jego metabolitów

Nadużywasz alkoholu? A może po prostu za bardzo zaszalałeś na imprezie i teraz męczy Cię kac? Niezależnie od okoliczności, alkohol i jego metabolity wykazują negatywny wpływ na Twoje zdrowie. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa detoksykacja za pomocą odtrucia alkoholowego. Jest to prosty zabieg, który nie tylko leczy kaca, ale przede wszystkim wspomaga regenerację organizmu obciążonego spożyciem alkoholu.

KacDoktor – odtrucie alkoholowe w zasięgu Twojej ręki

Próbujesz zminimalizować negatywne skutki picia alkoholu samodzielnie w domu? Czy wiesz, że możesz zrobić do szybciej i skuteczniej, sięgając po pomoc specjalistów? W KacDoktorze znajdziesz doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy postawią Cię na nogi już w godzinę! Nie musisz męczyć się cały dzień ze skutkami ubiegłonocnej imprezy – nasze odtrucie alkoholowe uwolni Cię od nieprzyjemnych objawów kaca i umożliwi powrót do codziennych zajęć.

Jak skorzystać z naszych usług? Możesz odwiedzić nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy, gdzie w miłej i komfortowej atmosferze uzyskasz pomoc specjalistów. Wiemy jednak, że intensywny kac nie zawsze pozwala na dłuższe wyjścia. Właśnie dlatego oferujemy również usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma sił lub możliwości na wizytę stacjonarną. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres nawet w 45 minut. Warto także podkreślić fakt, że z odtrucia alkoholowego możesz u nas skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia!

Nie trać czasu i zdrowia na walkę ze skutkami picia alkoholu! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i wspomóż regenerację swojego organizmu!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844