Jak alkohol wpływa na funkcjonowanie trzustki?

Opublikowany: środa, 6 października 2021

Nie ulega wątpliwości, że schorzenia dotykające trzustki są wyjątkowo groźne. Czy wiesz jednak, że na ich rozwój ogromny wpływ ma wysokie spożycie alkoholu? Okazuje się, że używka ta sprzyja nie tylko wystąpieniu zapalenia trzustki, ale także znacznie zwiększa ryzyko zmian nowotworowych w obrębie tego narządu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej wpływowi alkoholu na trzustkę. Odpowiadamy również na pytanie, czy odtrucie alkoholowe może wspomóc jej regenerację.

Trzustka to narząd szczególnie narażony na szkodliwy wpływ alkoholu

Trzustka to niewielki narząd, lecz spełnia w organizmie niezwykle ważną rolę. Jej główną funkcją zewnątrzwydzielniczą jest synteza i uwalnianie insuliny, ale także glukagonu czy somatostatyny. Nie należy jednak zapominać, że trzustka uczestniczy również w procesach trawienia pokarmów. Produkuje ona sok trzustkowy, który zawiera liczne enzymy trawiące białka, tłuszcze i węglowodany.

Jak alkohol uszkadza trzustkę?

Choć głównym narządem rozkładającym alkohol jest wątroba, okazuje się, że trzustka także może brać udział w procesach metabolizowania tego związku. Przez długi czas naukowcy przypuszczali, że jest to główna przyczyna odpowiadająca za alkoholowe uszkodzenie tkanki trzustki. Liczne badania wykazały jednak, że jest to problem o wiele bardziej złożony. Za procesy zapalne i zwłóknienia w obrębie trzustki odpowiadają takie procesy jak:

 • nadmierna synteza oraz przedwczesna aktywacja enzymów trzustkowych, które zatykają przewody trzustkowe, prowadząc do ich zwężenia;
 • zwiększona produkcja kolagenu i innych białek zaburzających strukturę narządu;
 • aktywowanie czynników transkrypcyjnych, takich jak NF-κB czy AP-1, odpowiedzialnych za kontrolę śmierci komórek;
 • zwiększone wydzielanie cytokin prozapalnych nasilających stan zapalny;
 • szkodliwe działanie toksycznych metabolitów alkoholu, takich jak aldehyd octowy czy estry etylowe kwasów tłuszczowych;
 • trwały wzrost poziomu jonów wapnia wewnątrz komórek trzustki;
 • upośledzenie autofagii uszkodzonych przez alkohol komórek.

Zapalenie i rak trzustki – poważne konsekwencje przewlekłego nadużywania alkoholu

Spożycie alkoholu jest wyjątkowo częstą przyczyną zapalenia trzustki. Szacuje się, że używka ta jest przyczyną rozwoju od 40 do 60% przypadków ostrego i ponad 80% przewlekłego zapalenia trzustki. Choroby te są potencjalnie śmiertelne, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować i w momencie ich wystąpienia – zrezygnować z dalszego spożywania alkoholu.

Ostre zapalenie trzustki rozwija się nagle, a jego leczenie zwykle trwa kilkanaście dni. Chorzy najczęściej skarżą się na silny ból brzucha, któremu towarzyszą nudności, wymioty oraz gorączka. Leczenie tego schorzenia, choć polega na intensywnym nawadnianiu i zwalczaniu bólu, powinno być prowadzone w oddziale szpitalnym z uwagi na możliwość rozwoju licznych powikłań, takich jak torbiele, martwica trzustki, a nawet sepsa.

Znacznie groźniejszą jednostką chorobową jest przewlekłe zapalenie trzustki, w przebiegu którego występują dolegliwości bólowe, nawracające epizody ostrego zapalenia, a także upośledzenie wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczych funkcji trzustki. Proces chorobowy trwa latami, a w jego przebiegu obserwuje się włóknienie i zanik całego narządu, a także otaczających go przewodów trzustkowych.

Warto także wspomnieć o raku trzustki, ponieważ jest to jedna z najbardziej groźnych chorób nowotworowych. Choć związek nadużywania alkoholu z rozwojem raka trzustki wciąż jest tematem dyskusji wśród naukowców, udowodniono, że czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko tej choroby jest przewlekły stan zapalny trzustki.

Jak zmniejszyć szkodliwy wpływ alkoholu na organizm?

W odniesieniu do chorób trzustki, najlepszym rozwiązaniem jest redukcja ilości spożywanego alkoholu do minimum. Osoby, które do tej pory przewlekle go nadużywały, mogą w prosty sposób przyspieszyć regenerację i detoksykację organizmu. Umożliwia to odtrucie alkoholowe, które zdobyło popularność jako najskuteczniejsza metoda leczenia kaca. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrany detoks alkoholowy może przyczynić się do poprawy zdrowia całego układu pokarmowego.

Odtrucie alkoholowe to nie tylko metoda leczenia kaca!

Odtrucie alkoholowe to metoda opierająca swoje działanie na właściwościach kroplówek dożylnych. Odpowiednio dobrane preparaty podawane są bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu docierają do wszystkich tkanek organizmu zaledwie w kilka minut. Co istotne, odtrucie alkoholowe umożliwia osiągnięcie wysokiego stężenia witamin i minerałów we krwi, w konsekwencji czego dochodzi do pobudzenia naturalnych procesów detoksykacyjnych i regeneracyjnych.

Skuteczność odtrucia alkoholowego wynika z wielokierunkowego działania tej metody. Jej działanie polega przede wszystkim na:

 • wypłukaniu z organizmu resztek etanolu i jego toksycznych metabolitów;
 • dogłębnym nawodnieniu organizmu;
 • uzupełnieniu niedoboru elektrolitów;
 • zneutralizowaniu stresu oksydacyjnego.

Odtrucie po alkoholu? W KacDoktorze pomogą Ci specjaliści!

Chcesz wspomóc swój organizm w regeneracji po alkoholu? Żaden problem! W KacDoktorze skorzystasz z najlepszego odtrucia alkoholowego w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w leczeniu kaca, jak i redukcji szkód zdrowotnych wywołanych spożyciem alkoholu. Odpowiednio dobrane witaminy i minerały sprawią, że Twój organizm oczyści się znacznie szybciej, a Ty poczujesz się lepiej jeszcze tego samego dnia.

Z usług KacDoktora możesz skorzystać w naszym nowoczesnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu bądź biura. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista od odtrucia alkoholowego przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Nie musisz obawiać się o nieodpowiednią porę, ponieważ nasze usługi dostępne są w całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie pozwól, by alkohol zniszczył Twój organizm! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i ciesz się lepszym zdrowiem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844