Fazy leczenia alkoholizmu – kolejne kroki na drodze ku trzeźwości

Opublikowany: czwartek, 22 września 2022

Choroba alkoholowa nie pojawia się nagle, a rozwija się stopniowo latami. Nie inaczej jest w momencie, gdy chory decyduje się rozpocząć leczenie alkoholizmu. Trzeźwienie to proces długotrwały, w którego przebiegu zachodzi wiele zmian w myśleniu i postępowaniu chorej osoby. W poniższym artykule przedstawiamy poszczególne fazy leczenia alkoholizmu – ich czas trwania, a także najważniejsze problemy, z którymi borykają się uzależnieni. Zapraszamy do lektury!

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, który można podzielić na pięć faz

Specjaliści od wielu lat starali się wyodrębnić poszczególne etapy leczenia choroby alkoholowej. Najpopularniejszy obecnie podział opracował doktor Bohdan Woronowicz, psychiatra i terapeuta uzależnień. Zaproponowane przez niego fazy leczenia alkoholizmu uwzględniają przede wszystkim procesy biochemiczne, które zachodzą w mózgu alkoholika po odstawieniu używki. W procesie trzeźwienia można zatem wyróżnić pięć kolejnych faz.

1. Faza odwrotu

To pierwsza faza leczenia alkoholizmu, która trwa przez pierwsze dwa tygodnie od momentu odstawienia używki. Nieprzyjemne objawy występujące w tej fazie związane są głównie z występowaniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Nagłe osiągnięcie abstynencji odwraca hamujący wpływ alkoholu na mózg, przez co obserwuje się wzmożoną aktywność układu współczulnego. Chora osoba nierzadko bywa chwiejna emocjonalnie, przy czym towarzyszą jej takie emocje jak lęk, niepokój czy rozdrażnienie. W fazie odwrotu obserwuje się również szereg dolegliwości somatycznych, takich jak biegunka, gorączka, zaburzenia snu czy drżenia mięśniowe.

2. Faza miesiąca miodowego

Ta faza leczenia alkoholizmu trwa około 45 dni od zaprzestania picia. Nie bez powodu nazywa się ją fazą miesiąca miodowego. To właśnie w tym czasie mózg byłego alkoholika zaczyna nadprodukcję neuroprzekaźników, co przekłada się na poprawę humoru, a nawet euforię chorej osoby. Alkoholik uczęszcza wtedy na terapię leczenia uzależnień z większym zaangażowaniem, wierzy w jej sens, a także widzi nadzieję na wyjście z choroby alkoholowej.

3. Faza muru

Trzecią fazą leczenia alkoholizmu jest faza muru, która zwykle występuje pomiędzy 46. a 120. dniem abstynencji. Na tym etapie wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu zaczyna się zmniejszać i stabilizować, co często bywa przyczyną ponownego spadku nastroju. Uzależniona osoba odczuwa wyraźny dyskomfort psychofizyczny. Coraz częściej zdaje sobie sprawę z konsekwencji, które musi ponieść w związku z nałogiem alkoholowym. Ogrom pracy, którą trzeba poświęcić w celu poprawy wszystkich sfer swojego życia, może przytłoczyć chorego i zniechęcić go do dalszego prowadzenia terapii. W fazie muru często dochodzi do przerwania abstynencji i powrotu do nałogu.

4. Faza przystosowawcza

Przyjmuje się, że faza przystosowawcza występuje pomiędzy 4. a 6. miesiącem od rozpoczęcia leczenia alkoholizmu. Jest to moment, w którym psychika uzależnionej osoby zaczyna dostosowywać się do ustalonej równowagi biochemicznej mózgu. Trzeźwiejący alkoholik przestaje być chwiejny emocjonalnie, podchodząc do pojawiających się trudności w sposób realistyczny i logiczny. W tej fazie leczenia alkoholizmu chory odzyskuje powoli kontrolę nad swoim życiem, wypracowując nowe nawyki i przyzwyczajenia.

5. Faza rozwiązań

Jest to ostatnia faza leczenia alkoholizmu, które stanowi niejako kontynuację fazy przystosowawczej. Trwa od 6 miesiąca do roku od rozpoczęcia terapii uzależnień. Jest to moment, w którym psychika chorego jest już stabilna, a on sam dobrze radzi sobie z odbudową życia rodzinnego czy zawodowego. Na tym etapie alkoholik przekonuje się, że alkohol nie jest niezbędnym elementem jego życia i stosuje skuteczne mechanizmy podtrzymania abstynencji.

Jak pomóc alkoholikowi w pierwszej fazie leczenia alkoholizmu?

Nie ulega wątpliwości, że pierwszym i najważniejszym krokiem leczenia alkoholizmu jest osiągnięcie abstynencji. Zrezygnowanie ze spożycia używki jest ciężkim wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nadużywały jej długotrwale. Wzrasta wtedy drastycznie ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który stanowi niekiedy bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorej osoby. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem, by pomóc alkoholikowi, jest detoks alkoholowy.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Tylko u KacDoktora!

Detoks, nazywany również odtruciem alkoholowym, to kompleksowa procedura, która zapobiega wystąpieniu zespołu abstynencyjnego. Jej działanie polega nie tylko na wypłukaniu resztek alkoholu i jego metabolitów, ale przede wszystkim uzupełnieniu niedoborów związków odżywczych, przyspieszeniu regeneracji organizmu, a także doraźnym wyciszeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z trzeźwieniem.

Przed Tobą pierwsza faza leczenia alkoholizmu, jednak obawiasz się objawów zespołu abstynencyjnego? Możesz nam zaufać! W KacDoktorze zajmujemy się detoksem alkoholowym od wielu lat! Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w detoksykacji zarówno po jednonocnej imprezie, jak i wielotygodniowym ciągu alkoholowym.

Jak skorzystać z naszych usług? Możesz odwiedzić nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz czasu lub możliwości na wizytę stacjonarną, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z opcji odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844