Faza przewlekła ‒ ostatnie stadium choroby alkoholowej

Opublikowany: poniedziałek, 11 września 2023

Choroba alkoholowa rozwija się ukradkiem, niepostrzeżenie. Prezentuje ona szeroki wachlarz objawów, jednak pojawiają się one stopniowo, przez co początek uzależnienia często jest nieuchwytny. Klasyczny obraz choroby, który większość osób utożsamia z definicją alkoholizmu, zwykle występuje dopiero w jej fazie przewlekłej. Czym charakteryzuje się to ostatnie stadium choroby alkoholowej? Czy można z niego wyjść? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Alkoholizm to choroba przewlekła i postępująca

Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła. Rozwija się ona wraz z upływem czasu, a jej obraz ulega zmianie. W literaturze specjalistycznej wyróżnia się cztery etapy alkoholizmu, które różnią się od siebie objawami i ich natężeniem. Zalicza się do nich kolejno:

 • fazę wstępną;
 • fazę ostrzegawczą;
 • fazę krytyczną;
 • fazę przewlekłą.

Czym charakteryzuje się faza przewlekła choroby alkoholowej?

Przewlekła faza alkoholizmu to ostatnie stadium nałogu. Może trwać ono kilka, a nawet kilkanaście lat, jednak nieuchronnie prowadzi do zgonu uzależnionej osoby. W tej fazie uzależniona osoba najczęściej przebywa w długotrwałych ciągach alkoholowych, w których cały jej dzień podporządkowany jest spożyciu używki. Do najczęściej opisywanych symptomów przewlekłej fazy choroby alkoholowej zalicza się:

 • gwałtowny spadek tolerancji na alkohol;
 • występowanie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego w trakcie odstawiania używki;
 • sięganie po alkohole niespożywcze, takie jak denaturat czy glikol etylenowy;
 • upijanie się w samotności;
 • rozpad więzi rodzinnych;
 • degradacja zawodowa i społeczna;
 • otępienie alkoholowe;
 • skrajne wyczerpanie organizmu;
 • wyprzedawanie majątku bądź kradzieże w celu zdobycia pieniędzy na alkohol.

Czy alkoholik może wyjść z ostatniego stadium choroby alkoholowej?

Warto zaznaczyć to wyraźnie: leczenie alkoholizmu można rozpocząć w każdym stadium choroby, także w fazie przewlekłej. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to dla chorego proces ciężki i długotrwały. Leczenie alkoholika w fazie przewlekłej powinno uwzględniać nie tylko terapię uzależnienia, ale także leczenie ewentualnych powikłań choroby alkoholowej, takich jak marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie trzustki.

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest zachowanie całkowitej abstynencji i podjęcie profesjonalnej terapii uzależnień. Jeśli chory nie radzi sobie z silnym głodem alkoholowym, proces trzeźwienia można wspomóc jedną z farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu.

Detoks alkoholowy ‒ pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu

Wystarczy przestać pić! ‒ to rada, którą bardzo często można usłyszeć w kontekście leczenia alkoholizmu. Rzeczywiście, całkowita abstynencja jest bardzo ważna w procesie wychodzenia z nałogu. Niestety, odstawienie alkoholu nie jest łatwe. Mogłoby się wydawać, że główną przeszkodą jest silna wola chorej osoby. Nic bardziej mylnego! Nagłe odstawienie alkoholu lub drastyczne zmniejszenie jego dawki przez osobę przebywającą w długotrwałym ciągu alkoholowym grozi rozwojem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jest to stan, w którym układ nerwowy, funkcjonujący w stałej obecności używki w ustroju, nie potrafi poradzić sobie z nagłym zaburzeniem stężenia neuroprzekaźników. Alkoholowy zespół abstynencyjny nie tylko znacznie pogarsza samopoczucie trzeźwiejącej osoby, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia.

Jak przebiega zabieg detoksu alkoholowego?

Aby uniknąć alkoholowego zespołu abstynencyjnego, początek walki z nałogiem powinien być starannie zaplanowany i poprzedzony detoksem alkoholowym. Jest to prosta procedura medyczna, która pozwala wypłukać z organizmu resztki alkoholu i jego toksycznych metabolitów, a jednocześnie przywraca jego równowagę i przyspiesza regenerację. Detoks alkoholowy zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu abstynencyjnego, a także poprawia samopoczucie uzależnionej osoby w pierwszych, najcięższych dniach wychodzenia z ciągu alkoholowego.

Sama procedura detoksu alkoholowego rozpoczyna się od rozmowy ze specjalistą i prostych badań, które mają ocenić stan ogólny pacjenta. Po zakwalifikowaniu chorego do zabiegu, specjalista zakłada wenflon, najczęściej w okolicy zgięcia łokciowego. To własnie do niego podłączona zostaje kroplówka zawierająca odżywczy koktajl witamin, minerałów, antyoksydantów, a także doraźnych leków. Zawartość kroplówki spływa prosto do naczynia krwionośnego w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut, podczas których specjalista pilnie czuwa nad stanem pacjenta. Po zakończonym zabiegu detoksu alkoholowego kroplówka jest odłączana, wenflon wyciągany, a miejsce wkłucia zaklejane ochronnym plastrem.

Detoks alkoholowy w Warszawie ‒ pomożemy Ci przejść przez proces trzeźwienia

Chcesz rozpocząć walkę z nałogiem, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Pomożemy Ci! W KacDoktorze znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą Cię przez pierwsze dni procesu trzeźwienia. Zabieg detoksu alkoholowego pozwoli Ci bezpiecznie i komfortowo przerwać ciąg alkoholowy i przygotuje Cię na rozpoczęcie terapii uzależnień.

Jak możesz skorzystać z naszych usług? W każdym momencie możesz przyjechać do naszego nowoeczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz siły, czasu lub możliwości, by pojawić się u nas osobiście, zawsze możesz skorzystać z naszej usługi detoksu alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut.

Nie czekaj, aż alkohol zniszczy Twoje zdrowie! Skorzystaj z detoksu alkoholowego i rozpocznij nowe, trzeźwe życie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844