Alkohol i cukrzyca – niebezpieczne połączenie

Opublikowany: poniedziałek, 30 maja 2022

Szacuje się, że cukrzyca dotyczy już 3 milionów Polaków, co czyni z niej jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w naszym społeczeństwie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych leków diabetycy wiodą najczęściej zupełnie normalne życie. Chorzy realizują swoje pasje, rozwijają karierę zawodową, a także prowadzą życie towarzyskie, nierzadko sięgając po rozmaite używki. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej tematowi picia alkoholu przez diabetyków. W tekście znajdziesz również informację, jak poradzić sobie ze spadkiem cukru na kacu.

Czy cukrzyca całkowicie wyklucza spożywanie alkoholu?

Zawsze podkreślamy, że pod względem zdrowotnym najlepszą decyzją jest całkowita abstynencja, zwłaszcza w przypadku osób borykających się z chorobami przewlekłymi. Choć diabetykom nie zaleca się picia alkoholu, najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dopuszczają umiarkowane spożycie tej używki. Oficjalnie zaleca się, by dobowa dawka czystego alkoholu nie przekraczała 20 gramów u kobiet i 30 gramów u mężczyzn.

Wpływ alkoholu na gospodarkę węglowodanową u diabetyków

Żyjesz z cukrzycą i masz ochotę na lampkę czerwonego wina? Spokojnie, nie musisz sobie odmawiać tej przyjemności. Warto jednak żebyś pamiętał, że spożywanie alkoholu utrudnia kontrolę glikemii, dlatego musisz zwiększyć swoją czujność. Alkohol zaburza przemiany węglowodanów w wątrobie, przez co spożycie też używki może wywołać hipoglikemię, czyli spadek stężenia glukozy we krwi poniżej prawidłowych wartości. Stan ten szczególnie zagraża osobom chorującym na cukrzycę typu 1 oraz osobom, które przyjmują na stałe insulinę.

Cukrzycy zdecydowanie powinni unikać częstego spożywania alkoholu. Używka ta nie tylko utrudnia kontrolę glikemii i pogarsza wyrównanie choroby, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko pojawienia się jej niebezpiecznych powikłań.

O czym powinni pamiętać diabetycy przed sięgnięciem po kieliszek?

Diabetycy, planując spożywanie alkoholu, muszą szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezależnie od okoliczności, chora osoba powinna poinformować inną osobę o ewentualnych objawach, które mogą świadczyć o nagłym spadku cukru we krwi oraz właściwym postępowaniu. Jednocześnie diabetyk powinien w tym okresie częściej sprawdzać swoją glikemię – przed, w trakcie, a także po spożyciu używki. Co istotne, alkohol może prowadzić do opóźnionego spadku glikemii, dlatego osoby z cukrzycą powinny być czujne nawet przez następną dobę.

W trakcie spożywania alkoholu cukrzycy powinni także pamiętać o jedzeniu pokarmów bogatych w węglowodany. Jest to szczególnie ważne w przypadku dodatkowej aktywności fizycznej, takiej jak na przykład taniec, gdy ryzyko spadku stężenia glukozy we krwi rośnie.

Przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe? Uważaj na alkohol!

Choć leczenie cukrzycy kojarzy się najczęściej jedynie z insuliną, znaczna część diabetyków przyjmuje inne leki przeciwcukrzycowe. Część z nich wchodzi w niebezpieczne interakcje z alkoholem. Do tej grupy zalicza się takie leki jak:

 • metformina;
 • glipizyd;
 • gliklazyd;
 • glikwidon;
 • chlorpropamid.

Połączenie z alkoholem jednego z najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych, czyli metforminy, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnej dla zdrowia kwasicy mleczanowej. Z kolej pochodne sulfonylomocznika, takie jak glipizyd czy gliklazyd, reagują z alkoholem dość nieprzewidywalnie. Alkohol może zarówno nasilać, jak i osłabiać działanie tych leków, prowadząc do rozwoju hiper- bądź hipoglikemii. Warto także dodać, że skutkiem picia alkoholu podczas przyjmowania pochodnych sulfonylomocznika może być reakcja, przypominająca objawy występujące po zapiciu wszywki alkoholowej.

Glukoza na kaca – czy to dobry pomysł?

Czy wiesz, że alkohol prowadzi do spadku stężenia glukozy we krwi nie tylko u diabetyków, ale także u zdrowych ludzi? Co więcej, hipoglikemia to jeden z mechanizmów, które odpowiedzialne są za rozwój syndromu dnia poprzedniego! Mogłoby się wydawać, że szybkie doładowanie cukru, w postaci owocu czy ciastka, może złagodzić objawy kaca. Rzeczywiście, jest to możliwe. Ciężko jednak cokolwiek zjeść, gdy podczas intensywnego kaca występują nudności lub wymioty. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie odtrucie alkoholowe!

Odtrucie alkoholowe wspomaga uzyskanie normoglikemii

Masz tak ciężkiego kaca, że na samą myśl o jedzeniu robi Ci się niedobrze? Nie interesuje Cię złagodzenie jego objawów – chcesz całkowicie stanąć na nogi i wrócić do swoich obowiązków? Rozwiązaniem, którego szukasz jest odtrucie alkoholowe! Jest to prosty i skuteczny zabieg, który polega na podaniu odpowiednio wyselekcjonowanych preparatów bezpośrednio do naczynia krwionośnego. Kroplówki dożylne, w przeciwieństwie do suplementów doustnych, pozwalają uzyskać całkowitą biodostępność podawanych witamin, minerałów, antyoksydantów czy leków. Sprawia to, że podane preparaty w ciągu zaledwie kilku minut docierają wraz z krwią do wszystkich tkanek i komórek organizmu.

W jaki sposób odtrucie alkoholowe całkowicie niweluje objawy kaca? Zaletą tej metody jest przede wszystkim wielokierunkowe działanie, do którego zalicza się:

 • dogłębne nawodnienie organizmu;
 • wypłukanie z ustroju resztek alkoholu i jego metabolitów;
 • przywrócenie prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • neutralizację stresu oksydacyjnego;
 • przyspieszenie regeneracji wątroby i układu nerwowego;
 • doraźne działanie przeciwbólowe, nasenne czy uspokajające.

KacDoktor – profesjonalne wsparcie w leczeniu kaca

Dlaczego warto zaufać akurat nam? Nikt nie wie o leczeniu kaca tak dużo, jak my! W naszej firmie skupiamy najlepszych lekarzy i ratowników medycznych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Kładziemy ogromny nacisk na jakość oferowanych przez nas usług, a także komfort pacjenta. Nasz nowoczesny gabinet to miejsce, w którym wyleczysz kaca, a jednocześnie odpoczniesz w miłej i przyjaznej atmosferze.

Nie możesz odwiedzić nas osobiście? Żaden problem! Zawsze możesz skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. To wygodna opcja dla wszystkich tych, którym brakuje czasu lub sił, by przyjechać do naszego gabinetu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Pracujemy całodobowo we wszystkie dni tygodnia, dlatego możesz poprawić swoje samopoczucie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Nie musisz marnować całego dnia na walkę z kacem! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i ciesz się dobrym samopoczuciem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844