Alkohol a płeć – jak etanol wpływa na organizm kobiety?

Opublikowany: piątek, 18 września 2020

Czy płeć w jakikolwiek sposób warunkuje działanie alkoholu na organizm? Pytanie to pojawiło się w świecie naukowym stosunkowo niedawno, bo dopiero w późnych latach 70. Obecnie wiadomo, że istnieją wyraźne różnice w metabolizmie etanolu u kobiet i mężczyzn, co powoduje odmienną szkodliwość tej używki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty odnośnie wpływu etanolu na zdrowie kobiet.

Spożycie alkoholu przez kobiety jest mniejsze, jednak są one obarczone poważniejszymi skutkami zdrowotnymi

Nie ulega wątpliwości, że alkohol jest używką negatywnie wpływającą na organizm człowieka, co jest szczególnie odczuwalne dzień po intensywnym spożyciu wysokoprocentowych trunków. Znacznie bardziej niebezpieczne są jednak długofalowe skutki regularnego spożywania alkoholu. Dotyczą one obu płci, jednak ta sama dawka etanolu u kobiet, niesie za sobą znacznie większe konsekwencje. Dlaczego tak się dzieje?

Płeć ma duży wpływ na wchłanianie i metabolizm alkoholu

Statystycznie, kobiety wypijają mniej alkoholu niż mężczyźni, lecz – paradoksalnie – odnotowuje się u nich wyższe stężenie etanolu we krwi. Jest to zjawisko o złożonym podłożu, wynikające z różnic zarówno w anatomii, jak i fizjologii.

Przede wszystkim, w śluzówce żołądka kobiety znajduje się mniej dehydrogenazy alkoholowej – enzymu odpowiedzialnego za rozkład etanolu. Jednocześnie organizm kobiety wytwarza znacznie więcej estrogenów. Obydwie te cechy sprawiają, że wchłanianie alkoholu jest u nich bardziej intensywne niż u mężczyzn. Co więcej, ciało kobiety, w porównaniu do mężczyzny, charakteryzuje się większą ilością tkanki tłuszczowej przy niższej zawartości wody. Ostatecznie, przyjęta dawka alkoholu jest więc rozpuszczona w mniejszej objętości płynu. Szacuje się, że stężenie alkoholu we krwi u kobiet może być wyższe nawet o 30% niż u mężczyzny, który przyjął podobną ilość trunku.

Kobiety i mężczyźni mają odmienne wzorce spożywania alkoholu

Opisując temat poszczególnych płci i alkoholu, warto również przybliżyć odrębne wzorce spożywania alkoholu u kobiet i mężczyzn. Badanie obejmujące dane z kilkudziesięciu krajów wskazuje, że mężczyźni piją nie tylko częściej, ale także sięgają po większe ilości alkoholu. Z drugiej strony, kobietom częściej udaje się całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i zachować abstynencję przez resztę życia. Konkretna przyczyna tego zjawiska nie jest jeszcze poznana. Przypuszcza się jednak, że dużą rolę mogą odgrywać hormony płciowe i ich związek z ośrodkiem nagrody w układzie limbicznym.

Wpływ intensywnego spożycia alkoholu na zdrowie kobiety

Analiza 24 publikacji naukowych wykazała, że śmiertelność kobiet intensywnie spożywających alkohol jest znacząco wyższa niż pijących mężczyzn. Różnica ta wynika z wielu czynników. Kobiety regularnie spożywające duże dawki alkoholu nie tylko są bardziej narażone na potencjalnie niebezpieczne urazy, ale przede wszystkim są dotknięte zwiększonym ryzykiem zachorowania na poważne choroby przewlekłe.

Alkohol znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

Wpływ alkoholu na rozwój nowotworów piersi jest niezaprzeczalny. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta o prawie 10% na każde spożyte 10 gram czystego alkoholu. Zauważono także, że zależność ta występuje również w przypadku kobiet spożywających relatywnie niskie dawki alkoholu. Oszacowano, że codzienne picie standardowej dawki alkoholu, odpowiadającej 100 ml wina lub 250 ml piwa, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu piersi o 4-15%.

Sugeruje się, że przyczyną podwyższonego ryzyka są szkodliwe metabolity etanolu, a także zmiany hormonalne, które zachodzą pod jego wpływem. U kobiet regularnie spożywających alkohol obserwuje się bowiem wyższe stężenie hormonów płciowych: estrogenów, progesteronu oraz testosteronu. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar estrogenów, ponieważ zwiększa on potencjał proliferacyjny komórek tkanki piersiowej, co może prowadzić do pojawienia się i rozprzestrzeniania zmian nowotworowych.

Spożycie alkoholu a zdrowie reprodukcyjne kobiet

Skutki regularnego spożywania alkoholu odczuwalne są także u kobiet w wieku rozrodczym. Wykazano, że 6 lub więcej dawek alkoholu dziennie przyczynia się do znacznych zaburzeń cyklu miesięcznego oraz samego miesiączkowania. Pijące kobiety o wiele częściej skarżą się na obfite krwawienia i bolesne miesiączki, a także dużą nieregularność cyklu. Stan taki spowodowany jest przez zaburzenie równowagi hormonów płciowych.

Istnieją także badania, które wykazały korelację między regularnym spożywaniem alkoholu a zaburzeniami płodności u kobiet. Udowodniono, że aż 30% kobiet, które spożywały 6 lub więcej dawek alkoholu dziennie, co najmniej 5 razy w tygodniu, cierpiało z powodu bezpłodności. Z kolei u kobiet ciężarnych, które spożywały nawet niewielkie dawki alkoholu, znacznie wzrasta ryzyko przedwczesnych i samoistnych poronień, a także urodzenia dziecka dotkniętego alkoholowym zespołem płodowym (FAS).

Kobiety są bardziej podatne na uszkodzenia mózgu i układu nerwowego wywołane alkoholem

W ostatnich latach potwierdzono także, że centralny układ nerwowy kobiet jest bardziej wrażliwy na uszkodzenia indukowane przez alkohol. Dowodem na to jest zwiększona objętość płynu mózgowo-rdzeniowego otaczającego mózg, co jest markerem wskazującym na kurczenie się tego narządu pod wpływem spożycia etanolu.

Nawet kilka lat nadużywania alkoholu przez kobiety okazuje się znamienne w skutkach. Szybciej rozwijają się u nich obwodowe uszkodzenia nerwów, a także zaburzenia funkcji poznawczych, w tym zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Niektórzy badacze wskazują także, że kobiety regularnie nadużywające alkoholu są bardziej narażone na rozwój chorób i zaburzeń psychiatrycznych, głównie depresji i zaburzeń lękowych.

Masz problem z nadużywaniem alkoholu? Zwróć się po pomoc do specjalistów!

Niezależnie od płci, długotrwały nadmiar etanolu w organizmie sieje prawdziwe spustoszenie. W przypadku uzależnienia od alkoholu niezbędna jest kompleksowa terapia prowadzona przez specjalistę terapii uzależnień. Skuteczne leczenie wymaga jednak przede wszystkim zachowania abstynencji. Dużą pomocą dla osób, które mają problem z utrzymaniem trzeźwości, może być dodatkowa terapia awersyjna z zastosowaniem wszywki alkoholowej.

KacDoktor – detoks alkoholowy i wszywanie esperalu w Warszawie

KacDoktor świadczy na terenie całej Warszawy usługę implantacji wszywki alkoholowej. Procedura zaszycia wykonywana jest przez doświadczony personel medyczny, dzięki czemu zyskujesz pewność, że dawka leku jest odpowiednio dobrana, a cała procedura jest w pełni bezpieczna. Co więcej, implantacja może być wykonana zarówno w domu pacjenta, jak i w naszym gabinecie lekarskim. Wystarczy umówić się na wizytę przez telefon bądź skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy.

Wykonujemy również odtrucie alkoholowe za pomocą odpowiednio dobranych kroplówek. Procedura ta jest skuteczną metodą na wyleczenie poimprezowego kaca, ale jest też niezbędna w momencie, gdy planowana implantacja wszywki alkoholowej następuje po długotrwałym ciągu alkoholowym. Potrzebujesz detoksu od alkoholu? Skontaktuj się z nami o dowolnej porze dnia, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844