Agresja po alkoholu – mroczna strona sięgania po używki

Opublikowany: poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Nie ulega wątpliwości, że alkohol wpływa na zachowanie człowieka. Zmiana ta ma miejsce nie tylko bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ale także obserwuje się ją długofalowo, w przypadku osób długotrwale nadużywających alkoholu. Szczególną uwagę specjalistów przyciągnął temat agresji po alkoholu. Czy rzeczywiście osoby sięgające po alkohol mają większe skłonności do agresji i przemocy? Jakie mogą być przyczyny agresji u alkoholika? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Alkohol i agresja – niebezpieczne połączenie

Czy spożycie alkoholu ma jakiekolwiek powiązanie z agresją? W gruncie rzeczy badacze nie mają już odnośnie tego wątpliwości. Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie alkoholu jest związane z agresywnymi zachowaniami mocniej niż jakakolwiek inna używka. Okazuje się, że stereotyp agresywnego alkoholika znajduje spore odzwierciedlenie w rzeczywistości. Potwierdzeniem tego jest ogromna ilość badań, które potwierdzają, że nawet ponad połowa morderstw, napadów oraz napaści na tle seksualnym jest powiązana z wcześniejszym spożyciem alkoholu.

Wraz ze spożyciem alkoholu wzrasta ryzyko agresji, przemocy oraz przestępstw

Związek przemocy i agresji z alkoholem jest niezaprzeczalny. Dane z całego świata wskazują, że alkohol sprzyja wystąpieniu różnorodnych form przemocy. Szacuje się, że nawet jedna trzecia wszystkich przestępstw w Niemczech popełniana jest pod wpływem alkoholu. Nie lepiej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdego roku blisko 3 miliony ofiar zeznaje, że sprawca przemocy był pijany. W kraju tym 40% zgłoszonych incydentów przemocy domowej miało miejsce pod wpływem alkoholu. Szokujące mogą być również statystyki z Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek ten sięga blisko 70%.

Badania z 2011 roku wskazują, że 57% morderstw w Rosji i aż 73% morderstw w Stanach Zjednoczonych związanych było z agresją po alkoholu. Odsetek ten był jeszcze większy w Finlandii, gdzie blisko 82% zabójców sięgało wcześniej po alkohol. Z kolei w Singapurze 48% zabójców piło alkohol na dobę przed zbrodnią, a u 56% zdiagnozowano zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu.

Agresja po alkoholu to złożone zagadnienie

Dlaczego agresywne zachowanie po alkoholu występuje jedynie u niektórych osób? Pytanie to zastanawia badaczy od co najmniej kilku dekad. Naukowcy wyróżniają dzisiaj kilka hipotez, które tłumaczą zjawisko agresji alkoholowej od strony neurobiologicznej, socjologicznej czy psychologicznej.

Jedną z najwcześniejszych hipotez jest hipoteza odhamowania, która zakłada, ze alkohol oddziałuje na obszary mózgu, które odpowiadają za hamowanie i kontrolę zachowań. Zgodnie z tą hipotezą alkohol promuje agresywne zachowania, poprzez wpływ na samokontrolę, przetwarzanie informacji oraz podejmowanie decyzji. U osób pod wpływem tej używki występuje także tzw. krótkowzroczność alkoholowa, polegająca na zawężeniu uwagi na konkretnych bodźcach otoczenia. W przypadku agresji alkoholowej takim bodźcem często bywa mało znacząca sytuacja, taka jak szturchnięcie czy zwrócenie uwagi.

Badania naukowe wykazały również, że spożycie alkoholu, zwłaszcza długotrwałe, przyczynia się do zmian funkcjonalnych w obrębie kory przedczołowej mózgu. Obszar ten jest kluczowy w kontroli impulsów stanów emocjonalnych, a także przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań. Zmiany w obrębie kory przedczołowej mogą być wytłumaczeniem występowania agresji po alkoholu u wieloletnich alkoholików. Wśród pozostałych przyczyn agresji po alkoholu wymienia się osobowość dyssocjalną, a także picie w otoczeniu, które toleruje czy nawet gloryfikuje rozwiązywanie problemów za pomocą przemocy.

Czynniki ryzyka związane z wystąpieniem agresji po alkoholu

Jak można zauważyć, alkohol nie u wszystkich wywołuje wzrost agresji. Naukowcy starają się zatem odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie sprawia, że tylko niektóre osoby stają się agresywne pod wpływem tej używki. Jedno z licznych badań naukowych wskazuje na potencjalne czynniki ryzyka, które mogą wiązać się z wystąpieniem niekontrolowanej agresji po alkoholu. Zalicza się do nich między innymi:

  • płeć męską;
  • upijanie się do nieprzytomności;
  • cechy charakteru, takie jak impulsywność czy poszukiwanie doznań;
  • brak empatii;
  • wysoki poziom tłumionej złości i drażliwości;
  • posiadanie znajomych czy bliskich, którzy okazują agresję po alkoholu;
  • nieprzystosowawcze przyczyny picia alkoholu;
  • uznawanie agresji i przemocy za akceptowalną formę interakcji międzyludzkich.

Chcesz przestać pić? Sięgnij po odtrucie alkoholowe!

Zauważasz, że zbyt często sięgasz po alkohol? Występują u Ciebie niekiedy agresywne zachowania po alkoholu? Najlepszym wyjściem jest całkowite zrezygnowanie ze spożycia tej używki. Przejście na abstynencję warto rozpocząć od wykonania odtrucia alkoholowego. To prosty zabieg, który wypłucze resztki alkoholu z organizmu i wspomoże jego regenerację, ale również zapobiegnie wystąpieniu objawów zespołu abstynencyjnego.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie – KacDoktor postawi Cię na nogi!

W przypadku zdrowia nie warto decydować się na kompromisy – wszelkie usługi powinny być maksymalnie skuteczne, ale również w pełni bezpieczne. Tyczy się to również odtrucia alkoholowego! W KacDoktorze stawiamy więc na pierwszym miejscu umiejętności naszego personelu, wysoką jakość używanych przez nas preparatów, a także komfort naszych pacjentów.

Jak skorzystać z naszych usług? Jeśli potrzebujesz odtrucia alkoholowego możesz przyjechać do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Spotkasz tam naszych lekarzy i ratowników medycznych, którzy zajmą się Tobą w miłej i spokojnej atmosferze. Jeśli jednak nie masz czasu lub siły, by nas odwiedzić, możesz skorzystać z usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia, więc możesz uzyskać pomoc zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz.

Alkohol nie musi rządzić Twoim życiem! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i rozpocznij abstynencję z dobrym samopoczuciem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844